آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86269
تاریخ انتشار : 9 آبان 1394 11:44
تعداد بازدید : 820

فروشگاه های اینترنتی بلای جان بازار کساد موبایل

بازار موبایل از اوایل سال جاری تاکنون وضعیت مناسبی ندارد و رفته رفته در حالی که انتظار می رفت با تغییر فصل بهبود یابد، مدام بدتر شد.


ساحره چمنی
با این حال هم اکنون که هشتمین ماه از سال جاری می گذرد، فروشندگان بازار موبایل نارضایتی خود را از میزان فروش امسال اعلام می کنند.
امسال برخلاف سال گذشته نه نوسان نرخ ارز موجب کسادی بازار شد و نه موضوع تعرفه مطرح بود. یکی از دلایلی که به گفته برخی فعالان این عرصه، بازار موبایل ایران را به کسادی کشاند، وضعیت اقتصادی مردم بود، که ظاهرا گوشی موبایل از سبد خانوار به عنوان یک محصول اساسی حذف شد. البته قیمت بالای گوشی های موبایل را نمی توان در کاهش فروش نادیده گرفت، اما از سوی دیگر، برخی نیز معتقدند فعالیت گسترده کسب وکارهای اینترنتی نیز مزید بر کسادی بازار موبایل شده است.
 علت رویگردانی برخی خریداران از مغازه های سنتی
بر این اساس در حالی که گفته می شود، فروشگاه های موبایلی مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای اجاره بهای مغازه ها و هزینه های دیگری همچون شارژ ساختمان، بیمه و مالیات هستند، شرکت های اینترنتی ملزم به پرداخت این هزینه ها نبوده و به گفته فروشندگان بازار، قیمت فروش گوشی ها به شکل اینترنتی تقریبا کمتر از قیمت خرید فروشندگان بازار است. بنابراین و در رقابتی نابرابر کم کم خریداران هم به دلیل هزینه کمتری که برای خرید گوشی قرار است پرداخت کنند به سمت خرید از فروشگاه های اینترنتی می روند.
در این میان اما موضوع دیگری نیز وجود دارد که به عامل انگیزشی برای خرید از این کسب وکارهای اینترنتی تبدیل شده است. فارغ از موضوع قیمت، بحث اطمینان از خرید کالای اصل به شکل اینترنتی دارند، موجب افزایش گرایش برخی کاربران به این نوع از خریدها شده است.
از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کنیم که برخی مشتریان نیز خاطره و دل خوشی از خرید سنتی موبایل ندارند؛ برخی از آنها مجبورند با نگرانی خرید کنند که نه تنها ممکن است مجبور شوند قیمت بالاتری برای یک گوشی بپردازند، باید نگران اصل بودن، نو بودن و سرقتی نبودن محصول خریداری شده نیز باشند. بنابراین رویگردان شدن مشتریان به خرید اینترنتی خیلی عجیب نیست. بازاری که به دلیل کسادی یا حتی زمانی که بازار رونق داشت تلاش نشد که مشتریان را جذب کند و مدام به غیر از اجناس تقلبی با فروش زوری برنامه های نرم افزاری به قیمت 20 درصد کل قیمت گوشی، قالب کردن برچسب و لوازم جانبی با قیمت های نجومی و کلاهبرداری های مختلف، باعث شد که مشتریان از این بازار دل چرکین باشند، نمی توان انتظار داشت همیشه پررونق و شلوغ باشد. 
با این حال بسیاری از مردم هستند که یا اعتقادی به خرید اینترنتی ندارند یا ابزار مناسب برای خرید به شکل آنلاین برای آنها فراهم نیست و باز هم به بازار مراجعه می کنند.
 گوشی های پرفروش بازار
با وجود فعال شدن شرکت های اینترنتی و ربودن بازار از دست فروشندگان مستقیم، اما باز هم بسیاری از افراد همچنان به بازار مراجعه کرده و به شکل مستقیم خرید می کنند. بر این اساس با وجود کسادی بازار باز هم برخی از گوشی ها از سایرین پرفروش تر و محبوب تر هستند.
جالب است در بازار کساد این روزها، پرفروش ترین های بازار گوشی های گران قیمتی مثل آیفون اپل یا جدیدترین گوشی های سامسونگ تشکیل می دهد.
گزارش ها حاکی است که این روزها در میان گران قیمت ترین گوشی های بازار نسخه 64 گیگابایتی آیفون 6s که قیمتی بیشتر از دو میلیون و 800 هزار تومان دارد از سایر گوشی ها پرفروش تر است. از سوی دیگر گوشی گلکسی Note 5 سامسونگ که قیمتی برابر آیفون دارد یا گلکسی S6 هم در میان پرفروش ترین گوشی های بازار این روزها قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :