آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86152
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 12:42
تعداد بازدید : 863

آمریکا نگران حمله روسیه به کابل های زیر دریا

مقامات نظامی آمریکا از افزایش گشت زنی زیردریایی ها و کشتی های روسی در اطراف کابل های زیردریایی که وظیفه تبادل ترافیک مخابراتی و اینترنتی دنیا را بر عهده دارند، اظهار نگرانی کرده اند.


 خبرگزاری فارس- به نوشته نیویورک تایمز، کاخ سفید نگران است که روسیه برای قطع این کابل ها در شرایط بحرانی یا جنگی برنامه ریزی کرده باشد.
اگر چه شواهدی از این قصد روس ها وجود ندارد، اما افزایش تنش بین دو کشور در خاورمیانه آمریکا و متحدان اروپاییش را به این نتیجه رسانده که روسیه احتمالا در حال آماده سازی خود برای دستکاری و قطع کابل های فیبرنوری زیردریایی و متوقف کردن جریان ارتباطی است که بسیاری از دولت های غربی به آن متکی هستند.
در ماه گذشته ماهواره ها، هواپیماها و کشتی های جاسوسی آمریکا از نزدیک عملکرد یک کشتی جاسوسی روسی به نام یانتار را زیر نظر گرفتند. این کشتی مجهز به دو شناور خودکار برای حرکت در عمق دریاست و مدتی در کسیر ساحل شرقی آمریکا به کوبا گشت زنی کرده است. این مسیر محل استقرار یک کابل زیردریایی مهم ارتباطی است.مسیر و محل استقرار کابل های زیردریایی محرمانه نیست، اما مسیر برخی کابل های خاص که ارتش آمریکا از آنها برای عملیات نظامی استفاده می کند در نقشه ها مشخص نشده و احتمالا روس ها به دنبال شناسایی همین نوع کابل ها هستند.ارزش اقتصادی این کابل ها که روزانه اطلاعاتی به ارزش بیش از 10 تریلیون دلار از طریق شان رد وبدل می شود بسیار بالاست. 95 درصد از ارتباطات جهانی هم از همین طریق صورت می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :