آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86142
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 12:20
تعداد بازدید : 898

انجام عملیات در گمرکات آنلاین شد

رییس کل گمرک ایران در خصوص الکترونیکی کردن فرآیند کارنه تیر، گفت: این موضوع باعث شده است تا عملیات گمرکی حداقل ۱۵ روز کاهش یابد.

مهر-  مسعود کرباسیان در مراسم امضای موافقتنامه الکترونیکی کردن کارنه تیر با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: ۷۰ کشور دنیا و به خصوص کشورهای اروپایی و آسیایی تحت فرآیندی حمل و نقل بین المللی خود را پیش می برند که این فرآیند زیر نظر کمیسیون اقتصادی اروپا بوده و کنوانسیونی است که وسایل حمل و نقل طبق آن می توانند به راحتی از گمرکات کشورهای دنیا عبور کنند.
رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: وقتی کالا در گمرکات اظهار شده و پلمپ می شود، تحت رویه کارنه تیر عبور می کند و هر کشوری بخواهد تشریفات گمرکی و بازرسی کالا را انجام دهد، زمانی را باید سپری کند.
وی تصریح کرد: براساس برگه مذکور، در گذشته گمرکات کار عبور و مرور کالاها را انجام می دادند اما هم اکنون با هماهنگی های صورت گرفته با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، این برگه برای سازمان های بین المللی ارسال شده و این سازمان ها هم ضامن بیمه محموله ها می شوند که خود این فرآیند تا پیش از این ۱۵ روز به طول می انجامید اما هم اکنون با امضای این موافقتنامه الکترونیکی شده و به لحظه از گمرکات عبور می کند.
کرباسیان گفت: ایران و ترکیه به عنوان اولین کشورهایی که فرآیند کارنه تیر را به صورت الکترونیکی انجام می دهند، این سند را به امضا رسانده و در آینده با کشورهای دیگر نیز این فرآیند را تعمیم خواهیم داد.
وی ادامه داد: با الکترونیکی شدن این فرآیند، ریسک برای هر فردی که می خواهد کالا حمل کند، کاهش می یابد، ضمن اینکه شرکت های حمل و نقل با سرعت بیشتری به پول حمل کالا دست پیدا می کنند، این در حالی است که اعتبار ایران به لحاظ الکترونیکی کردن این فرآیند در سطح گمرکات دنیا افزایش یافته و در شرایط رقابتی قرار می گیریم.
همچنین محسن جلال پور رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این مراسم گفت: قانون امور گمرکی یکی از جامع ترین قوانین دنیا است و اقداماتی نیز از سوی گمرک در جهت تسهیل تجارت صورت گرفته که مکمل این قانون شده اند، ضمن اینکه طرح جامع الکترونیکی کردن گمرک در دستور کار قرار دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :