آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86124
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 11:21
تعداد بازدید : 811

سوئیفت در انتظار چراغ سبز اتصال به بانک های ایرانی

سوئیفت اعلام کرد بیشتر بانک های ایرانی به محض این که تدابیر مرتبط با مسائل هسته ای ایران مورد بررسی قرار بگیرند، به سیستم مبادلات مالی سوئیفت مجددا متصل خواهند شد.

ایسنا- سوئیفت یا جامعه ارتباطات مالی بین بانکی جهانی، خدماتی را برای ارسال اعتبارنامه، پرداخت پول و نقل و انتقال اوراق بهادار در میان 9700 بانک در 209 کشور اداره می کند.
بر اساس این گزارش ایران و کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین در ماه ژوییه به توافق هسته ای رسیدند که تحت آن، در قبال موافقت ایران برای محدود کردن فعالیت هسته ای، تحریم های بین المللی برداشته می شوند.
انتظار می رود سازمان بین المللی انرژی اتمی تا چند ماه آینده نتایج بررسی اجرای تدابیر مرتبط با مسائل هسته ای از سوی ایران را اعلام کند.
اتحادیه اروپا در 18 اکتبر قانونی را تصویب کرد که برداشته شدن تحریم های وضع شده علیه ایران را که در توافقنامه هسته ای مشخص شده اند، امکان پذیر کرد. این تحریم ها شامل محدودیت دسترسی به سیستم‎های مالی مانند سوئیفت بوده اند.
سوئیفت اعلام کرد بانک های مشمول این تحریم ها که در توافق هسته ای مشخص شده اند پس از تکمیل روال اتصال معمول، به صورت اتوماتیک مجددا به سوئیفت متصل خواهند شد.
سوئیفت اعلام کرده است بعضی از بانک های ایرانی که تحت تحریم های دیگر قرار دارند، همچنان محروم خواهند ماند.
سوئیفت در سال 2012 برای عمل به مقررات تحریم های اتحادیه اروپا، دسترسی بانک های ایرانی از جمله بانک مرکزی را به خدماتش قطع کرد و به این ترتیب ایران نخستین کشوری شد که به دلیل تحریم ها از دسترسی به سیستم ارتباطات مالی سوئیفت محروم شد. سوئیفت تحت قانون بلژیک قرار دارد و از مقررات مربوطه اتحادیه اروپا که مورد تائید دولت بلژیک است، پیروی می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :