آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8586
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:7
تعداد بازدید : 555

با راهکار جدید شرکت «الکتریک ایمپ»

یخچال ها دار و ندارشان را ایمیل می کنند

شرکت تازه تاسیس «الکتریک ایمپ» که هدفش ساخت ابزارهای ارزان و راحت برای تبدیل اشیا به «اینترنت اشیا» است، به تازگی یک صفحه مدار مجهز به وای فای طراحی کرده که اشیای پیرامون را به اینترنت متصل می کند و کاربران می توانند از راه دور آنها را نظارت کرده و تحت کنترل درآوردند.

Engadget- این شرکت در سال 2011 نمونه ساده‌ای از سیستم Twine را طراحی کرده که یک قطعه بود که به راحتی روی برخی وسایل داخل خانه نصب می‌شد و به خوبی هم کار می‌کرد. اما این شرکت اخیرا دست به ابتکار جالبی زده و آن صفحه مدار را با قدرت وای‌فای و رایانش ابری که خود این شرکت ارایه می‌دهد، ترکیب می‌کند. با این قطعه که Imp نام دارد، دیگر لازم نیست سازندگان نرم‌افزار مدیریتی خاصی طراحی کنند. کاربران می‌توانند با استفاده از این ابزار، علاوه بر اینکه به کاربران و سرویس‌های آنلاین وصل شوند، ابزارها و وسایل خانگی خود را از طریق مرورگر وب یا گوشی هوشمند کنترل کنند.
هوگو فینس یکی از سه طراح Imp است که قبلا به عنوان رییس بخش مهندسی آیفون کار می‌کرد. ایده این ابداع از وی بوده است. او یک روز تصمیم می‌گیرد که لامپ‌های رنگی زیر اطاقک حمامش را به وای‌فای وصل کند. اما متوجه می‌شود که شبکه‌سازی خانه پیچیده‌تر و سخت‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی کرده بود. همین امر هم باعث شد که شرکت الکتریک ایمپ را تاسیس کند تا به این وسیله، ابزارهای راحت و ارزانی را برای شبکه کردن وسایل داخل خانه ابداع کند. برای این کار نیز با کوین فاکس، طراح جی‌میل، ایمیل گوگل و پیترهارتلی، معمار نرم‌افزار یک گروه تشکیل داد تا به کمک آنها سیستم‌های قابل اتصال بلندپروازانه طراحی کند. مدت‌هاست که بحث اینترنت اشیا حسابی گل کرده و هم‌اکنون وسایل خانگی شامل ماشین لباسشویی و سوییچ‌های لامپی ساخته شده‌اند که کاربران می‌توانند از راه دور آنها را کنترل کنند. این ابزارها در واقع می‌توانند استفاده از انرژی و تولید کربن را به طور چشمگیری کاهش دهند. پيش از اين نيز محققان IBM نمونه اوليه‌اي از دستگاه Mote Runner را طراحي كرده بودند كه مي‌توانست هر سيستم سخت‌افزاري را با حسگرهاي بي‌سيم به اينترنت متصل كند. اما با نصب صفحه مدار Electric Imp هر دستگاهي بدون نياز به سيستم‌هاي سخت افزاري يا نرم‌افزاري به اينترنت متصل مي‌شود. برنامه اين نرم‌افزار بسيار ساده است و از گرافيگ drag-and-drop براي تنظيم دستورات استفاده مي‌كند، اما كاربران نيز به راحتي مي‌توانند آن را برنامه‌ريزي و دستورات جديد اضافه كنند. يك مدل از اين صفحه مدار (Hannah Board) شامل دو كليد فشاري، حسگر نور RGB، حسگر دما، شتاب سنج سه محور و دو خروجي است. قيمت كارت گرافيكي 25 دلار و صفحه مدار بين 10 تا 25 دلار اعلام شده است.
با ابداع این فناوری‌ها به نظر می‌رسد که در خانه‌هاي آينده يخچال هم مي‌تواند محتويات داخل حود و يا خبر اتمام شير و كره را از طريق سيستم Wi-Fi به صاحبش اعلام كند؛ لامپ مي‌تواند همزمان با غروب خورشيد و بدون نياز به تنظيمات مخصوص روشن شود و سيستم گلخانه به طور خودكار و در زمان خشك شدن خاك به گياهان آب بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :