آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8576
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:26
تعداد بازدید : 425

چراغ سبز بانک مرکزی به بانک آرین

در پی نامه سرگشاده سهامداران بانک آرین خطاب به رییس کل بانک مرکزی و درخواست تجدید نظر نسبت به تعلیق مجوز نخستین بانک الکترونیکی ایران، بالاترین مقام اجرایی بازار پول از بررسی دوباره وضع بانک آرین و سهامدارانش خبر داد.

بازار و سرمایه- محمود بهمنی با اشاره به این که بانک مرکزی از سهامداران متضرر بانک آرین حمایت کامل می‌کند، گفت: بانک ‌مرکزی ابتدا سرمایه بانک‌های تمام الکترونیکی را ۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و با تصویب شورای پول و اعتبار این مبلغ ابتدا به ۲۰۰ میلیارد تومان، سپس به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.
وی افزود: هرچند سهامداران بانک آرین در مهلت مقرر نتوانستند در زمینه افزایش سرمایه اقدام کنند، اما بانک مرکزی هنوز هم این فرصت را برای آنان قایل است که در این زمینه یا با ادغام با دیگر بانک‌ها بتوانند بانک نیرومند دیگری راه‌اندازی کنند و یا در فرصت مقرر سهامداران نسبت به افزایش سرمایه اقدام کرده و شرایط را مهیا کند.
بهمنی در پاسخ به این پرسش که آیا سهامداران بانک آرین باید با درخواست جدید، بانک جدید دیگری را راه‌اندازی کنند، گفت: خیر، اگر سهامداران در مهلت مقرر اقدام کنند، مورد حمایت بانک مرکزی قرار می‌گیرند.
وی تاکید کرد: در صورتی که همه چیز روال قانونی خود را طی کند و شرایط و مقررات رعایت شود، می‌توانیم شاهد تغییر وضعیت این بانک خصوصی باشیم.
با توجه به دو انتخابی که رییس کل بانک مرکزی پیش روی سهامداران قرار داده است به نظر می‌رسد اصل بر افزایش سرمایه بانک باشد و فعالیت بانک الکترونیکی آرین با واریز سرمایه افزوده قابل احیا خواهد بود. البته ادغام با بانک‌ها و یا موسسات دیگر نیز راه‌حلی است که پیشنهاد شده است اما مشکلات این روش نه تنها مسایل و مشکلات موسسات دیگر را حل نخواهد کرد بلکه بانک آرین را نیز به یک بانک مشکل دار تبدیل خواهد کرد.
به هر حال باید اظهارنظر مثبت رییس کل بانک مرکزی در مورد بانک الکترونیکی آرین را به فال نیک گرفته و امیدوار بود که حسن نظر مقامات بانک مرکزی گره‌گشای چندین هزار سهامدار این بانک شود.
کاهش نرخ دلار و طلا در روز‌های آینده
رييس كل بانك مركزي همچنین در مورد وضعيت نرخ ارز و طلا با اشاره به نوسانات قيمت‌ آنها طي چند روز اخير، پيش بيني كرد كه نرخ‌هاي دلار و طلا طي روزهاي آتي در بازار كاهش يابد. وي همچنين در مورد نرخ رسمي دلار تصريح كرد: حتما سياست تثبيت نرخ ارز را داريم اما مفهوم آن، ‌اين نيست كه نرخ ارز را بر روي يك رقم قفل كنيم.
بهمني، در مورد موضوع نرخ ارز در فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها عنوان كرد: موضوع نرخ ارز ارتباطي به هدفمندسازي يارانه‌ها ندارد.
وي ادامه داد: صحبت‌هايي در مورد پايين آوردن آن بود كه تسهيلات ارزي صادركنندگان را هم يك درصد پايين آورديم اما در شرايط فعلي تصور نمي‌كنيم، آن را تغيير دهيم.
بهمني با تاكيد بر اينكه حتما سياست تثبيت نرخ ارز را داريم، در اين مورد توضيح داد: اما مفهوم تثبيت نرخ ارز اين نيست كه بر روي يك رقم قفل كنيم. ثبات نرخ ارز يعني اين نرخ جهش‌هاي بالا و پايين را نداشته باشد. يعني روي يك روندي باشد.
بهمني در مورد تاثير مذاكرات بغداد بر روي بازار ارز ايران عنوان كرد: ‌مثلا روز شنبه هفته جاري نرخ دلار در بازار 100 تومان افزايش يافت و سكه طلا هم 50 هزار تومان افزايش قيمت داشت اما روز بعد آن، قيمت دلار و سكه كاهش يافت. اگر كسي بخواهد اينها را بگويد، اثر رواني ايجاد مي‌كند.
رييس كل بانك مركزي تصريح كرد: مسایل سياسي و اثر رواني روي قيمت ذاتي اثر نمي‌گذارد. مثلا اگر كسي سكه طلا را بردارد و به آن طرف آب ببرد باز هم با همان ميزان قبلي از او آن سكه طلا را مي‌خرند و آن قيمت تغيير نكرده است. اينها تماما ناشي از عوامل رواني، مسایل سياسي و اينكه مردم بخواهند وارد بازار شوند و طلا بخرند يا اينكه برعكس آن؛ يعني نگران باشند و طلاي خود را بفروشند است.
وي تصريح كرد: تصور من اين است كه باز هم بايد اين قيمت‌ها پايين بيايند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :