آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8568
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:51
تعداد بازدید : 400

دبیرخانه نظام صنفی رایانه‌ای سیاست‌های انتشار مطالب و اخبار در پورتال سازمان را اعلام کرد

فضای تضارب آرا را غبار آلود نکنیم

دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای در پاسخ به درخواست اعضا، سیاست های انتشار مطالب روی پورتال این سازمان را اعلام کرد. اطلاعیه دبیرخانه سازمان در این خصوص با بیان اینکه انتشار مطالبی که از ممیزی مطبوعات عبور کرده گاه حاوی شدیدترین انتقادات به هیات رییسه و ارکان سازمان بوده، مصداقی از رویه سازمان در همگامی با نشریات و آیینه افکار و نظرات مختلف است، از صنف فناوری اطلاعات خواسته است تحمل بیشتری در تضارب آرا داشته باشد.

در اطلاعیه دبیرخانه سازمان چنین آمده است: «حسب درخواست بسیاری از مخاطبان از قریب یکسال و اندی پیش، سیاست انتشار مطالب و اخبار بر روی سایت بر آن قرار گرفت که نسبت به رویدادهای حوزه فناوری اطلاعات حداقل همگام با سایر نشریات و جراید این حوزه آیینه افکار و نظرات مختلف باشد.  لذا ضمن پایبندی به اصول اولیه‌ حفظ حرمت و شان افراد، مطالبی که از ممیزی اعمال شده در مطبوعات نیز عبور کرده بوده‌اند، در ستون اخبار سایت درج شدند. مثال‌هایی از شدیدترین انتقادات نسبت به هیات رییسه و ارکان سازمان و برخورد آرای چالش‌برانگیز، مصادیقی از این رویه است. طبعا انتظار می‌رود آحاد صنف فرهیخته فناوری اطلاعات در تحمل این تضارب آرا از آستانه تحمل بیشتری نسبت به متوسط جامعه برخوردار باشند و سعه صدر بیشتری اعمال کنند. در این مسیر کمترین ممیزی نسبت به انتشار مطالب جراید اعمال نشده است و سایت صرفا بازتاب مطالب جراید را دنبال می‌نمود. هدف اصلی از اتخاذ این راهبرد، ایجاد فضای باز و بی‌پرده در خانه صنف برای طرح چالش‌ها و ناگفته‌ها در درجه اول و فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح تحمل و انتقادپذیری خانگی در فضای داخلی صنف در مرحله بعدی بوده است. بی‌تردید خروج ابهامات و سوالات از پستوها و نهانخانه‌ها و طرح آن در فضای عمومی و گسترده صنف، امید به کشف چاره را افزونی می‌بخشد و در این مسیر یقینا پورتال سازمان را به اندازه جراید عمومی، محرم و معتمد می‌توان فرض کرد.»
این اطلاعیه با توجه به تجارب یکسال و نیم گذشته و رویداهای اخیر افزوده است: «بدیهی است انعکاس مطالب منتشره توسط افراد و جراید  و یا اعضای هیات مدیره و سایر اعضای صنف الزاما به منزله تایید مطالب ایشان توسط سازمان نیست و نظرات رسمی سازمان در قالب اطلاعیه‌ها و یا اظهارات مسوولان قانونی آن، که معمولا با نشانه‌های آشکار حاکی از اعتبارِ نسبت مطالب به سازمان، بیان می‌شود .هر چند اعضای هیات مدیره، مبتنی بر روال معمول  در سایر نهادهای مدنی، مختارند در چارچوب قانون به ارایه نظرات شخصی خود مبادرت ورزند ولیکن انتظار ندارد در بیاینات خود به گونه‌ای عمل کنند که شایبه انتساب مطالب ارایه شده نظر رسمی سازمان را تداعی کنند.»
بر اساس این اطلاعیه، «رسالت اصلی سازمان خدمت به فعالان این صنعت و دفاع از شان و منزلت یکایک ایشان در هر قشر و منصب است. لذا ایراد مطالب به‌گونه‌ای که شخصیت و منزلت افراد را خدشه‌دار کند، در تضاد کامل با رسالت اصلی سازمان دانسته و برنمی تابد و موکدا توصیه می‌کند فضای تبادل آرا را با افراط و تغلیظ مطالب، به‌نحوی که برای طالبان حقیقت تشخیص سره از ناسره غیرممکن گردد، غبارآلود نکنیم.»
این اطلاعیه اعلام کرده که « انتظاردارد در قضاوت درمورد نحوه انتشار مطالب بر روی پرتال، مجموعه مطالب منتشره حول موضوع مدنظر قرارگیرد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :