آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8565
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:42
تعداد بازدید : 3468

مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در گفت‌وگو با فناوران

گامی فراتر از قانون بر نمی داریم

مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک بزرگ ترین آزمایشگاه کالاهای فناوری اطلاعات کشور است که سال 70 با توصيه وزير صنايع تاسيس شد و امروز به جدیدترین تجهیزات آزمایشگاهی در سطح بین المللی دست یافته است. درحال حاضر تمام کالاهای IT و برخی صنایع دیگر مانند موبایل و تجهیزات پزشکی در این مرکز تست و ارزیابی می شوند که این امر همواره حواشی را با خود به همراه داشته است. برخی از فعالان صنف فناوری اطلاعات نسبت به مقوله استاندارد کالاهای IT و هزینه های آزمون انتقاد دارند که ویداسینا مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در مصاحبه ای با فناوران این انتقادات را وارد نمی داند و می گوید: مقوله استاندارد و تعرفه آزمون کالاهای IT قانونی بوده و این مرکز گامی فراتر از قانون برنمی دارد.

فخری زارع

برند نشان استاندارد نیست
ویدا سینا مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در مورد لزوم استاندارد کالاهایی با برند معروف که نشان استاندارد ce دارند، می‌گوید: هیچ تضمینی برای اینکه یک برند معروف ازاستانداردهای لازم برخوردار باشد، وجود ندارد. در هر برندی کالاها رده‌بندی می‌شوند. چرا تولیدکنندگان مطرح برای کالاهای خود رده‌بندی منطقه‌ای کرده‌اند؟ واقعیت این است که برند نشان استاندارد نیست و در تمامی کشورها کالاها تست می‌شوند این امری رایج است در کشور ما نیز هر فردی که نمی‌خواهد از آزمایشگاه داخلی استفاده کند می‌تواند با آزمایشگاه‌های بین‌المللی کار کند و موسسه استاندارد نیز به راحتی این امر را می‌پذیرد.
وی می‌افزاید: البته مراحل ثبت برند در موسسه استاندارد شرایط خاص خود را دارد.
وی در ادامه می‌گوید: طبق قانون تمام کالاها تا پایان سال 89 مشمول استاندارد اجباری شدند. حال اگر استاندارد ملی کالا وجود داشت که هیچ؛ در غیر این صورت کالا باید آخرین استانداردهای بین‌المللی را داشته باشد.وی اضافه می‌کند: واردکنندگانی که با شرکت‌های بازرسی بین‌المللی کار نمی‌کنند از طرفی نیز ثبت برند نکرده‌اند باید با آزمایشگاه‌های داخل کشور همکاری داشته باشند وبرای رعایت حقوق مصرف کنندگان از سال گذشته فرایندی اجرایی شد که براساس آن تحت نظارت یک شرکت بازرسی نمونه اول کالای وارداتی تست می‌شود، سپس ثبت سفارش صورت می‌گیرد.
سینا می‌افزاید: پس از ثبت سفارش و واردات کالا به کشور نمونه دیگری در آزمایشگاه تست می‌شود تا با نمونه اولی مطابقت داشته باشد. این فرآیند کاملا قانونی است و برای 85 درصد از واردکنندگان مشکلی ایجاد نمی کند.
هزینه بالاتر از هشت در هزار بر عهده واردکننده است
سینا همچنین در ادامه با اشاره به تعرفه آزمون کالاهای IT می‌گوید: اعداد و ارقام مربوط به تعرفه آزمون کالاهای فناوری اطلاعات ده سال پیش مصوب شده و به تازگی تغییر کرده است. تعرفه‌ها در کمیته‌ای متشکل از انجمن آزمایشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ استاندارد و کارشناسان استاندارد بررسی می‌شود و نظرات کاملا کارشناسانه است. این‌گونه نیست که ما برای خودمان تعرفه تعیین کنیم.
وی می‌افزاید: در عین حال تعرفه‌های مصوب به تایید سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز رسیده است.
ویدا سینا در مورد هزینه هشت در هزار و شبهاتی که در این زمینه وجود دارد، می‌گوید: همه چیز کاملا شفاف است زمانی که تنوع بار واردکننده زیاد باشد هزینه‌ای بیش از هشت در هزار باید پرداخت کند. در واقع هرچه قیمت بار پایین‌تر و تنوع بار یک واردکننده بالاتر باشد هزینه بیشتر از هشت هزار می‌شود.
وی تاکید می‌کند که دولت نیز موافق است این هزینه‌ها بالا باشد تا واردات خرد از میان برداشته شود.
به گفته سینا بحث هزینه‌های مربوط به تعرفه و هشت در هزار کشوری است و هیچ کاری بدون ضوابط قانونی انجام نمی‌شود.
هزینه‌های آزمون هزینه مرکز را پوشش نمی‌دهد
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک می‌گوید: برخی پیش خود فکر می‌کنند این مرکز از هزینه‌های آزمون درآمد بسیار خوبی کسب می‌کند در حالیکه هزینه‌های آزمون پوشش کار ما را نمی‌دهد.
وی می‌افزاید: تجهیز آزمایشگاه مطابق با استانداردهای روز هزینه بسیار بالایی دارد.آزمایشگاهی استاندارد کد 17025 دارد، باید مطابق استانداردهای بین‌المللی به‌روز باشد در غیر این صورت عدم انطباق می‌خورد.
وی همچنین با بیان اینکه مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در کنار سایر شرکت‌های فناوری اطلاعات از حق و حقوق فعالان صنف دفاع می‌کند، می‌گوید: مسایل و مشکلات صنف برای ما بسیار مهم است. 53 شرکت کوچک وبزرگ سهام دار مرکز هستند به همین دلیل نمی‌توانیم خود را جدای از صنف بدانیم.
ویدا سینا می‌افزاید: هنگامی که مشکل تعطیل شدن گمرک بندرعباس پیش آمد مرکز بلافاصله موضوع را پیگیری کرد تا به نتیجه رسید. همچنین جلسات مشترکی با مجمع عالی واردات، کمیسیون سخت افزار نظام صنفی رایانه‌ای وسندیکای تولیدکنندگان رایانه داشتیم تا بتوانیم برخی معضلات مربوط به استاندارد را تسهیل کنیم.
وی اضافه می‌کند:به دنبال طرحی هستیم که مشکلات واردکنندگان نه به صورت جزیره‌ای بلکه به صورت کلی در آن بررسی شود. این طرح در جلسات مطرح و با آن موافقت شد امیدواریم که به نتیجه برسد.
وی تاکید می‌کند: دوستان باید بدانند که قانون را نمی‌توان اجرا نکرد ما فقط می‌توانیم شرایط را آسان‌تر کنیم.
سینا ادامه می‌دهد: سیاستگذاران اکنون به دنبال این هستند که جنس با کیفیت وارد کشور شود و استاندارد، کد شبنم،گارانتی و خدمات پس از فروش و غیره تماما برای ساماندهی وضعیت تجاری کشور است.
وی با اشاره به پیگیرهای مرکز در مورد برچسب انرژی می‌گوید: در خصوص الزام برچسب انرژی بر روی کالا پیگیری‌های بسیار زیادی کردیم و تاحدودی مسوولان مربوطه را متقاعد کردیم که این امر مزیتی برای مصرف کننده  ندارد.
دریافت سه ایزو
ویدا سینا با اشاره به آزمایشگاه‌های کالاهای IT می‌گوید: مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک و شرکت میزان گستر از جمله آزمایشگاه‌های فعال در زمینه فناوری اطلاعات هستند.
وی می‌افزاید:  طبق ممیزی 17025 مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک قادر است تمام کالاهای IT را مورد تست و ارزیابی قرار دهد و شرکت موفق به اخذ ایزو 9001، ایزو17025 و ایزو 17020 شده است. سینا همچنین با اشاره به آزمون سایر کالاها می‌گوید: سیستم‌های صوتی و تصویری، لوازم خانگی وگوشی موبایل نیز از جمله کالاهایی هستند که در مرکز تست می شوند.
وی اضافه می‌کند: این مرکز توانسته بالاترین استاندارد آزمایشگاهی را کسب کند و سال گذشته عنوان آزمایشگاه و بازرس نمونه را از آن خود کند.
سینا ادامه داد: یکی از هدفگذاری‌های مرکز رسیدن به برنامه پنجم توسعه و چشم‌انداز 1404 است  درصددیم تا بزرگ‌ترین آزمایشگاه کشور شویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :