آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85643
تاریخ انتشار : 27 مهر 1394 12:33
تعداد بازدید : 1110

ابتکار جدید دارپا: شبکه بدون قطعی

اینترنت به غیر از اینکه ابزاری مفید برای ارتباطات جهانی به شمار می رود، ابزاری بسیار حیاتی در صنایعی چون پزشکی و نظامی محسوب می شود و قطع این شبکه جهانی به مثابه از بین رفتن انسان ها و به طور کلی یک فاجعه است. به همین منظور دارپا، آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا قصد دارد شبکه ای را راه اندازی کند که حتی در شرایط جنگ سایبری نیز ارتباطات را به خوبی برقرار می کند.

Engadget- دارپا اعلامیه ای منتشر کرده که در آن برای طراحی و ساخت سخت افزار و نرم افزاری برای ارتباطات نظامی در آسمان، درخواست کمک کرده است. دارپا نام برنامه خود را تطبیق دینامیک شبکه برای بهینه سازی عملیات یا DyNAMO گذاشته است. این شبکه تازه قرار است اطلاعات را بین هواپیماهای جنگنده با سرنشین و بدون خلبان و کلیه انواع هواپیماهایی که در آسمان یک میدان نبرد هستند، ردوبدل کند و هیچ وضعیتی، حتی حالت بدون ارتباط، نیز مانع از کار آن نشود. 
قابلیت اصلی این شبکه این طور در نظر گرفته شده است که با استفاده از یک شبکه شبیه به آنچه در گوشی های هوشمند به کار می رود، ارتباط بین دستگاه های دریافت اطلاعات و سنسورهای هواپیماهای مختلف با و بدون سرنشین را در یک میدان نبرد با رمز گذاری و امنیت مناسب برقرار کند تا هر هواپیما بتواند در هر شرایطی، حتی وضعیتی که ارتباط با زمین قطع شده است، از اطلاعات دریافتی از سنسورهای هواپیماهای دیگر استفاده کند. دارپا برای این منظور قصد دارد سخت افزار ارتباطی لازم را نیز طراحی و روی هواپیماهای نظامی آمریکا نصب کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :