آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85640
تاریخ انتشار : 27 مهر 1394 12:4
تعداد بازدید : 936

از سوی عضو اتاق بازرگانی انجام شد:

تشریح مهم ترین دغدغه های صادرکنندگان و بهترین شیوه های حمایتی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تشریح برخی دغدغه ها و مشکلات صادرکنندگان در آستانه روز ملی صادرات پرداخت و گفت که دولت می تواند با جوایز صادراتی و پرداخت وام با بهره پایین از صادرکنندگان حمایت کند.


ایسنا- احمد کیمیایی اسدی گفت: یکی از دغدغه های اصلی صادرکنندگان در سال های اخیر وجود تحریم هایی بود که سیستم بانکی را با اخلال روبرو کرد و صادرات کشور را به سمت صادرات سنتی و پیله وری سوق داد و شرایط را به گونه ای رقم زد که صادرکنندگان ما تنها خود را به کشور های اطراف محدود کرده بودند. 
وی افزود: با توافق صورت گرفته امیدواریم این مشکل برطرف شود و صادرکنندگان بتوانند هدف گذاری بهتری برای صادرات سایر کشور ها داشته باشند. کیمیایی در خصوص برخی دیگر از مشکلات صادرکنندگان گفت: به طورکلی قیمت تمام شده کالا با توجه به شرایط زیر ساخت ها در کشور ما بالاست و بخش تولید ما برای تامین نقدینگی با مشکل روبرو است. امروز یکی از اصلی ترین خواسته های صادر کنندگان این است که دولت برای ایجاد توان رقابتی از صادرکنندگان حمایت کند. 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: در کشور های همسایه دولت ها از صادر کنندگان با روش هایی حمایت می کنند. در کشور ما هم دولت می تواند با جوایز صادراتی و پرداخت وام های با بهره پایین به صادرکنندگان این حمایت را انجام دهد. اگر این حمایت از سوی دولت انجام نگیرد احتمالا اهداف صادراتی به ویژه صادرات غیر نفتی محقق نخواهد شد. باید قوانینی وجود داشته باشد که پول را با بهره پایین تر در اختیار صادرکنندگان قرار دهد. کیمیایی درعین حال گفت: دولت به دلیل مشکلاتی که در بودجه با آن ها روبرو است در پرداخت جوایز صادراتی به صادرکنندگان نیز با مشکل مواجه است و از این جهت دولت باید حمایتی را از صادرکنندگان انجام دهد که عملی باشد و تنها در حد شعار باقی نماند. وی همچنین تک نرخی شدن ارز را یکی دیگر از دغدغه های اصلی صادر کنندگان دانست و گفت که واقعی شدن نرخ ارز تاثیر مهمی در روند صادراتی خواهد داشت. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درباره برگزاری روز ملی صادرات گفت: روز ملی صادرات می تواند دلگرمی برای صادرکنندگان باشد و فرصتی برای تبادل نظرات و اطلاعات باشد و صادرکنندگان می توانند به یکدیگر حوزه های جدید معرفی کنند. همچنین با حضور مقامات دولتی در این مراسم مشکلات دو طرف مطرح می شود که می تواند به بهبود روند صادرات کمک کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :