آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8551
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:45
تعداد بازدید : 1853

دو طرح كلان ملی فناوری رونمایی شد

12 مرکز علمی به شبکه گرید ملی می پیوندند

دو طرح كلان ملی فناوری و نوآوری "تورین (گرید) محاسباتی ملی" و "شبكه ملی فرهنگی" روز سه شنبه باحضور رییس جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

فناوران- مراسم رونمایی از این دو طرح كلان ملی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری با حضور نسرین سلطانخواه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد.
 اجرای طرح كلان ملی فناوری "تورین (گرید) محاسباتی ملی" از سال 88 در پژوهشگاه دانش‌های بنیادین (IPM) براساس قراردادی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد.
 در فاز اول این طرح كلان ملی و فناوری و نوآوری در دو دانشگاه، مركز ابر رایانه ملی راه‌اندازی شد و در فاز دوم دست‌كم در 12 دانشگاه و مركز علمی دیگر همچون دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، تربیت مدرس، صنعتی شیراز، بین‌المللی امام خمینی (ره)، علم و صنعت، تفرش، شیراز، فردوسی مشهد، پژوهشگاه دانشگاه‌های بنیادی، رازی كرمانشاه و مركز بین‌المللی علوم و تكنولوژی پیشرفته كرمان، ابر رایانه‌هایی با توان پردازشی كم راه‌اندازی و از طریق تورین محاسباتی ملی به یكدیگر متصل می‌شوند.
 هدف از فناوری گرید، یكپارچه كردن منابع پردازش شامل رایانه‌ها، داده‌های خام، آشكارسازها و دستگاه‌های آزمایشگاهی است كه از طریق یك شبكه همچون اینترنت به یكدیگر متصل شده‌اند. با فناوری گرید می‌توان منابع محاسباتی یك موسسه یا دانشگاه، دانشگاه‌ها یا موسسات یك كشور یا چندین موسسه بین‌المللی را كه به ترتیب گرید محلی، ملی و جهانی نامیده می‌شوند، یكپارچه كرد.امروزه توان محاسبات كلان، نقش مهمی در توسعه صنعتی و علمی كشورها دارد، این نوع محاسبات ممكن است در طراحی صنعتی، ساخت داروهای جدید، مجسم سازی طرح‌های صنعتی و غیره به كار رود.
 شبكه ملی فرهنگی
شبكه ملی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دیگر طرح كلان ملی فناوری است كه فاز نخست آن شامل طراحی، تجهیز و راه‌اندازی این شبكه با حضور رییس جمهوری رونمایی شد.
قرارداد این طرح در سال 88 بین معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شد. در فاز نخست، تامین تجهیزات رایانه‌ای مورد نیاز 250 مركز فرهنگی در سراسر كشور انجام می‌شود و قرار است در مرحله بعدی به 500 مركز افزایش یابد.
 ایجاد و تجهیز شبكه ملی فرهنگ از طریق بهره‌گیری از زیرساخت مناسب و برقراری ارتباط پرسرعت میان مراكز فرهنگی در سراسر كشور با شبكه ملی داده‌ها، تهیه 200 عنوان بسته‌های نرم‌افزاری رسانه‌ای جدید با مضامین و موضوعات فرهنگی و آموزشی متنوع از جمله اهداف این طرح كلان ملی فناوری است.
 براساس این طرح علاوه بر تهیه محتوای مورد نیاز در بخش‌های مختلف، مدیریت و نظارت در مراكز فرهنگی دیجیتالی راه‌اندازی شده در سطح كشور، توسعه و به‌روزرسانی آنها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شده است.
سه توصيه رهبری در ورود اينترنت به ايران
رييس پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي (IPM) در مراسم رونمايي از طرح‌ كلان شبكه گريد (تورين) ملي محاسباتي با بيان اينكه اهميت فناوري گريد (تورين) همسنگ فناوري اينترنت است به بيان خاطره‌اي از نخستين روزهاي ورود اينترنت به ايران و توصيه‌هاي مهم رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص اين فناوري جديد پرداخت.
دكتر محمد جواد لاريجاني در مراسم رونمايي از طرح‌ كلان شبكه گريد (تورين) ملي محاسباتي و شبكه ملي فرهنگ گفت: 20 سال پيش، زماني كه اينترنت توسط پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي به ايران آمد اختلافي بين ما و وزير مخابرات پيش آمد كه آنها اعتقاد داشتند، اين فناوري مانند فكس است. از اين رو من نامه‌اي به مقام معظم رهبري در خصوص اين فناوري و كاربردهاي آن نوشتم. پس از دو هفته مقام معظم رهبري هر دوي ما را فرا خواندند و سه مطلب را تاكيد كردند. ايشان فرمودند اين صنعت بسيار جالب است و بايد از همين حالا بر روي آن سرمايه‌گذاري شود. همچنين اين فناوري بايد براي جوانان بسيار جذاب باشد و لازم است ميدان را براي آنها فراهم كنيم و در نهايت تاكيد كردند اين صنعت مانند ساير صنايع، آلودگي خاص خود را دارد كه بايد براي آن برنامه‌ريزي كرد.
وي در ادامه در خصوص تفاوت‌هاي گريد و اينترنت نيز گفت: اينترنت داراي كاربران عادي است اما گريد كاربراني با حجم عظيمي از داده‌ها و عمليات را دارد كه قصد ذخيره‌سازي اطلاعات و سپس دسترسي به آن را دارند.
رييس پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي افزود: گريد، فناوري‌اي است كه امكانات محاسباتي مختلف براي يك مجموعه دانشگاهي و يا چندين دانشگاه را فراهم مي‌آورد تا بتوانند محاسبات عظيمي را انجام دهند.
لاريجاني با بيان اينكه در حال حاضر 14 دانشگاه و مركز علمي و پژوهشي در قالب گريد ملي به يكديگر متصل هستند، گفت: يكي ديگر از كاربردهاي گريد ملي استفاده از قدرت پردازش اين شبكه در هواشناسي است. در حال حاضر تحليل داده‌هاي هواشناسي به شش ساعت زمان نياز دارد كه با استفاده از فناوري گريد اين زمان به سه، پنج تا 10 دقيقه كاهش خواهد يافت.
رييس پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي كه مجري طرح گريد محاسباتي ملي است، افزود: از فناوري گريد مي‌توان در فعاليت بانك‌ها، بررسي زمين‌ لرزه‌ها به خصوص پس لرزه‌ها، حركت‌هاي هوشمند مانند ‌هواپيماهاي با خلبان و بدون خلبان، طراحي‌هاي ايروديناميكي مانند هواپيما، موشك، زيردريايي و محاسباتي رصدي استفاده كرد.
لاريجاني ادامه داد: به عنوان مثال با استفاده از فناوري گريد مي‌توان سنسورهايي را داخل زمين قرار داد و داده‌هاي دريافتي را توسط اين سنسور پس از زلزله‌هاي بزرگ مورد تحليل قرار داد.وي با بيان اينكه يكي از اهداف راه‌اندازي طرح تورين محاسباتي ملي، استفاده از قدرت پردازش اين طرح در محاسباتي رصدي است، گفت: رصدخانه‌ي ملي ايران يكي از طرح‌هاي با افتخار ايران محسوب مي‌شود كه در اين دولت و با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به نتيجه رسيده و مراحل نهايي خود را طي مي‌كند. در اين راستا از رييس جمهور دعوت مي‌كنيم كه براي آغاز احداث ساختمان گنبد رصدخانه حضور يابند.رييس پژوهشگاه‌ دانش‌هاي بنيادي تاکید کرد: استفاده از فناوري‌هاي گريد در محاسبات داخل ذرات يكي از كاربردهاي اين فناوري به طوري كه در حال حاضر در آزمايشگاه بزرگ سرن كه ايران هم در آن عضويت داشته و توانسته قطعاتي را براي آن بسازد، از اين فناوري استفاده مي‌كند. البته، در حال حاضر محققان ايراني با حضور در اين آزمايشگاه بزرگ دنيا مدل استاندارد داخل ذرات را چك مي‌كنند.
لاريجاني در پايان با بيان اينكه محورهاي مهم فاز بعدي طرح تورين محاسباتي ملي به معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري ارایه شده است،‌ گفت: گسترش اتصال ساير دانشگاه‌هاي كشور به تورين محاسباتي ملي و ايجاد كاربري آسان و استفاده غير علمي از آن، محورهاي فاز دوم اين طرح كلان محسوب مي‌شود.در زمان سخنراني دكتر لاريجاني با دستور رييس جمهور يك ماتريس هزار در هزار به صورت آنلاين توسط ابررايانه‌ اميركبير دانشگاه صنعتي اميركبير محاسبه شد.
فناوری گرید منابع پردازشی را یكپارچه می‌کند
در ادامه مراسم این دو طرح ملی  نسرین سلطانخواه معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهور ضمن تشریح روند اجرای این دو پروژه گفت: اجرای طرح كلان ملی فناوری تورین (گرید) محاسباتی ملی از سال 88 در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) بر اساس قراردادی بین معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد.
 وی گفت: در فاز نخست این طرح كلان ملی در دو دانشگاه، مركز ابررایانه ملی راه‌اندازی شد و در فاز دوم حداقل در 12 دانشگاه و مركز علمی ‌دیگر، ابر رایانه‌هایی با توان پردازشی كم راه‌اندازی و از طریق تورین محاسباتی ملی به یكدیگر متصل می‌شوند.
 سلطانخواه گفت: ابر رایانه دانشگاه صنعتی امیركبیر دارای حداكثر قدرت پردازشی اسمی ‌89 ترافلاپس و حداكثر قدرت پردازش اسمی ‌ابر رایانه شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان حدود 70 ترافلاپس است كه در سال 89 افتتاح شدند.
 معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهوری افزود: دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران،تربیت مدرس، صنعتی شیراز، بین‌المللی امام خمینی (ره)، علم و صنعت، تفرش، شیراز، فردوسی مشهد، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، رازی كرمانشاه و مركز بین‌المللی علوم و تكنولژی پیشرفته كرمان، اسامی‌ 12 دانشگاه و مركز علمی‌ هستند كه در فاز نخست این طرح به گرید ملی متصل می‌شوند. وی گفت: هدف از فناوری گرید یكپارچه كردن منابع پردازشی شامل كامپیوترها، داده‌های خام، آشكارسازها و دستگاه‌های آزمایشگاهی است كه از طریق یك شبكه (مانند اینترنت) به همدیگر متصل شده‌اند. با فناوری گرید می‌توان منابع محاسباتی یك موسسه یا دانشگاه، دانشگاه‌ها یا موسسات یك كشور و یا چندین موسسه بین‌المللی كه به ترتیب گرید محلی، گرید ملی و گرید جهانی نامیده می‌شود، یكپارچه كرد.
 معاون علمی ‌و فناوری رییس‌جمهوری تاکید کرد: شبكه ملی فرهنگ از طریق بهره‌گیری از زیرساخت مناسب و برقراری ارتباط پرسرعت میان مراكز فرهنگی در سراسر كشور با شبكه ملی داده‌ها، تهیه 200 عنوان بسته‌های نرم‌افزاری رسانه‌ای جدید با مضامین و موضوعات فرهنگی و آموزشی متنوع راه‌اندازی می‌شود. وی افزود: ایجاد شبكه ارتباطی اختصاصی (VPN) از طریق روش‌های برون سپاری و استقرار مجموعه سامانه‌های نرم‌افزاری برخط بر روی شبكه ملی داده‌ها، ارایه 100 عنوان محتوی آموزشی برای پدیدآوردن،انتشار و بهره‌گیری از رسانه‌های دیجیتال به صورت برخط و برنامه‌ریزی به منظور آموزش حرفه‌ای به 1000 نفر در سراسر كشور به منظور هدایت و راهنمایی كاربران برای استفاده از آموزش‌های بر خط در این مراكز از اهداف این طرح كلان ملی است.
 سلطانخواه گفت: همچنین بر اساس این طرح "مدیریت و نظارت بر مراكز فرهنگی دیجیتال" راه‌اندازی می‌شود و توسعه و به‌روزرسانی این مركز نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌واگذار شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :