آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8525
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 9:1
تعداد بازدید : 420

راه اندازی صندوق سپرده گذاران برای روز مبادا

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: برای جلوگیری از اتلاف سرمایه مردم در صورت ورشکستگی یک بانک در حال راه اندازی صندوق سپرده گذاران هستیم که در صورت بروز هر مشکل از خسارت به سپرده گذاران جلوگیری شود.

ایسنا- ابراهیم درویشی حفظ اعتماد و سرمایه مردم و تضمین سلامت فعالیت‌های بانکی را از ضرورت‌های نظارتی بر بانک‌ها یاد کرد و افزود: یکی از اهداف نظارت بانکی جلوگیری و پیش بینی ورشکستگی بانک‌هاست زیرا ورشکستگی یک بانک بر کل اقتصاد و سایر بانک‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.
وی با حساس و ریسک پذیرخواندن کار بانک‌ها و ماهیت آسیب‌پذیربودن کار بانک‌ها افزود: بانک ضرورت حیات اجتماعی است و به علت نقش مهم آن در اجتماع حتما باید نظارت حاکمیتی بر آن اعمال شود.
درویشی با بیان اینکه برای هزار و 700 موسسه قرض الحسنه درخواست وجود داشت که در نهایت برای 912 مورد آن مجوز صادر شد، افزود: در همین مدت 110 تعاونی اعتباری آزاد که برخلاف قانون در حجم بانک فعالیت می‌کردند شناسایی شدند.
به گفته وی در این مدت 30 مجوز موسسه مالی که دست به دست می‌شد نیز ابطال شد و 80 موسسه و تعاونی آزاد نیز در قالب 14 موسسه ساماندهی شدند.
معاون نظارتی بانک مرکزی ساماندهی 620 صرافی و وصل آنها به سیستم سنا، 50 شرکت لیزینگ و همکاری گسترده بانک مرکزی با قوه قضاییه در شناسایی عوامل و خط و ربط‌های تخلف بزرگ مالی و ارایه مشاوره‌های کارشناسی به این قوه، رسیدگی به شکایت مردم، لغو مجوز چهار بانک و 21 صرافی و مبارزه گسترده با پولشویی را از دیگر اقدامات بانک مرکزی در سال 90 برشمرد.
درویشی در ادامه این بانک را مسوول سیاست‌های مالی کشور و نظارت بر عملکرد بانک‌ها و موسسه‌های مالی اعتباری کشور دانست و گفت: با توجه به سیاست‌های امسال زمینه‌سازی و بسترسازی برای افزایش تولیدات داخل را از طریق جذب سرمایه‌های ملی و فرصت سازی برای تولیدکنندگان دنبال می‌کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت نظارت بر عملکرد بانک‌ها افزود: در کنترل داخلی بانک‌ها، تشدید رقابت‌ها، تغییرات سریع ساختاری، مشکلات ناشی از فناوری اطلاعات، توسعه روزافزون بانک‌ها از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه است.
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: به منظور نظارت بر بانک‌ها باید در چند بخش از جمله مالی، نظارت عملیاتی، نظارت بر نحوه مصرف و بازگشت منابع بانک‌ها توجه جدی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :