آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85141
تاریخ انتشار : 20 مهر 1394 14:1
تعداد بازدید : 949

حرکت مایکروسافت به سوی سخت افزار

آیا «مایکروسافت» «به مایکروهارد» تبدیل می شود؟

پیشرفت دنیای آی تی و به صورت کلی صنعت کامپیوتینگ، متاثر از دو کلید واژه مفهومی سخت افزار و نرم افزار است که لازم و ملزوم یکدیگر هستند. در حقیقت این دو عنصر در کنار یکدیگر اجازه فعالیت سیستم های کامپیوتری را صادر می کنند. وقتی صحبت از کامپیوتر به میان می آید، اذهان بیشتر متوجه بخش سخت افزاری آن می شود و دلیل این توجه قابل لمس بودن این ابزار فناورانه است. اما داستان کامپیوتینگ روی دیگری نیز دارد و آن “نرم افزار” است. نرم افزارها کلید شناسایی کلیه سخت افزارهای یک سیستم کامپیوتری هستند که فقدان آنها سیستم های کامپیوتری را زمین گیر خواهد کرد.

بهنام علی محمدی
مایکروسافت به عنوان بزرگترین شرکت طراحی و عرضه نرم افزار در جهان شناخته می شود که به صورت اختصاصی به طراحی سیستم عامل مشغول است. 
سیستم عامل ویندوز را می توان بزرگترین شاهکار قرن محسوب کرد، چرا که این نرم افزار فراگیر و کامل توانست تا علاوه بر ایجاد محیط گرافیکی و سرزنده، کاربران را از شبح سیاه DOS رها سازد. شرکت مایکروسافت پس از نسخه های سری 9، با عرضه ویندوز XP وارد مرحله جدیدی از کاربری سیستم عامل شد و توانست تا با ارائه مجموعه ای از نوآوری های نرم افزاری و ایجاد رابط گرافیک کاربر پسند تازه وارد خود را میهمان میلیون ها کامپیوتر در جهان کند. 
در دوره های بعد ویندوز 7 با رفع نواقص XP موفق شد تا محبوبیت 85 درصدی را برای مایکروسافت به ارمغان آورد! در ادامه ویندوز 8 و حالا هم ویندوز 10 چرخه نرم افزاری مایکروسافت را کامل کرد. تمام نسخه های ویندوز سود سرشاری را نصیب مایکروسافت کرد و خلاقیت ها و نوآوری های نرم افزاری این شرکت را به بزرگترین سازنده نرم افزار جهان مبدل ساخت. 
اما در دو سال اخیر تغییراتی در سیاست های راهبردی شرکت های نرم افزاری به خصوص مایکروسافت پدید آمده که می توان آن را از دو منظر بررسی کرد. موضوع اول به ظرفیت نرم افزاری این شرکت باز می گردد. در حقیقت این سئوال مطرح است که آیا مایکروسافت به پایان عمر خود در طراحی سیستم عامل ها نزدیک شده است؟ یا اینکه چه قابلیت های کاربردی باقی مانده که می توانند در نسخه های آتی ویندوز گنجانده شوند؟ حقیقت این است که با کنکاش در نسخه های جدید ویندوز نمی توان فناوری ها و قابلیت های کاربردی را یافت که در نسخه قبلی عرضه نشده باشد. به بیان ساده تر، تمامی امکانات ارائه شده درنسخه های جدید قابلیت به روزرسانی شده و ارتقا یافته در نسخه های قبلی ویندوز است که با شکل و شمایلی جدیدتر و رابط گرافیکی بهتر در اختیار کاربران قرار گرفته و این مفهوم نشان می دهد که به لحاظ قابلیت ها، سیستم عامل ویندوز به حدی اشباع شده که دیگر جایی برای ارتقا ندارد! 
اما روی دیگر سکه، تمایل مایکروسافت در ورود به بازار دستگاه های قابل حمل است. در دو سال گذشته تمایل شرکت های بزرگی چون اینتل به حضور در بازار دستگاه های هوشمند و قابل حمل همگان را متعجب ساخته و پیش گرفتن این راهبرد بیانگر این مفهوم است که این دست شرکت ها راهبرد جدیدی را برای رقابت و تصاحب بخش بیشتری از بازار فروش در پیش گرفته اند. مایکروسافت هم از این قاعده مستثنی نیست و اتمام ظرفیت های قابل اتکا در بخش نرم افزاری به ویژه سیستم عامل ویندوز مایکروسافت را هم به سمت تولید دستگاه های قابل حمل سوق داده است. عرضه سرفیس پرو 4 و اسمارت فون های جدید مایکروسافت را وارد رقابتی داغ و نفس گیر با سازندگانی چون اپل کرده است. شاید راهبرد جدید این شرکت علاوه بر ایجاد تغییراتی در موازنه قدرت میان بزرگان سخت افزاری جهان، حوزه فعالیت این شرکت را از “مایکروسافت” به “مایکروهارد” تغییر دهد! 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :