آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85129
تاریخ انتشار : 20 مهر 1394 11:56
تعداد بازدید : 758

با برگزاری روز ملی صادرات در روز 28 مهرماه

۵۰ شرکت برتر صادراتی معرفی می شوند

معاون سازمان توسعه تجارت با اعلام تغییر زمان برگزاری مراسم روز ملی صادرات گفت: این مراسم ۲۸ مهرماه سال جاری برگزار می شود.


فناوران- محمدرضا مودودی در خصوص شاخص های ارزیابی صادرکنندگان برتر گفت: تکمیل زنجیره ارزش به عنوان مهم‎ترین شاخص در ارزیابی شرکت های برتر صادراتی در سال جاری در دستور کار قرار گرفته و حجم صادرات و ارزش افزوده از مهم‎ترین معیارهای انتخاب صادرکنندگان نمونه سال جاری بوده است.
معاون سازمان توسعه تجارت با اعلام انتخاب ۵۰ شرکت برتر صادراتی از میان ۲۳۴ صادرکننده متقاضی، از الزام به خصوصی بودن شرکت های منتخب صادراتی سخن گفت و افزود: میزان رشد، نوع و تنوع کالاهای صادراتی در گروه های مختلف، نوع استراتژی در بازارهای هدف مانند داشتن دفاتری در بازارهای هدف، توسعه برند، کیفیت کالای صادراتی و نوع بسته بندی از دیگر شاخص هایی است که امسال در ارزیابی پرونده صادرکنندگان مورد توجه واقع شده و براساس آن امتیازبندی شرکت ها صورت گرفته است.
وی گفت: شاخص هایی مانند حجم صادرات و ارزش افزوده از جمله مواردی است که در سال جاری برای انتخاب شرکت های برتر مورد توجه قرار گرفته اما بر شاخص ارزش افزوده تاکید بیشتری شده است و این اعتقاد وجود دارد که باید مانع از خام فروشی کالاهای صادراتی شده و تکمیل زنجیره ارزش در دستور کار قرار گیرد.
معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت با اعلام فرآیند انتخاب شرکت های برتر در روز ملی صادرات، افزود: همچنین شرایطی نیز برای شرکت های تولیدی در نظر گرفته شده که الزام به خصوصی بودن، تولید کالاهای مزیت دار و عدم بدهی بانکی از دیگر شرایط انتخاب شرکت های برتر است.
مودودی با بیان اینکه در ثبت نام اولیه ۴۲۷ متقاضی ثبت‎نام کرده بودند، اظهارداشت: از میان این متقاضیان تنها ۲۳۴ متقاضی پرونده خود را تکمیل کردند و در مجموع در سه گروه کالایی و دو گروه خدماتی فنی و مهندسی و گردشگری ارزیابی شده و در قالب ۲۰ جلسه کارشناسی پرونده آنان بررسی و کارگروه های هیات وزیران آنها را بازنگری کرده و در نهایت لیست نهایی به دست آمد که در روز ملی صادرات رونمایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه مطابق مصوبه هیات وزیران ۵۰ شرکت باید از میان این شرکت ها انتخاب شوند، گفت: از میان این شرکت ها پنج شرکت ممتاز و ۴۵ شرکت نمونه صادراتی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :