آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85128
تاریخ انتشار : 20 مهر 1394 11:52
تعداد بازدید : 712

با وجود کاهش جهانی تقاضا برای رایانه‌های شخصی

ایرانی ها همچنان به نوت بوک و پی سی چسبیده اند

در حالیکه آمار و ارقام منتشرشده از سوی گارتنر نشان می دهد که فروش کامپیوترهای شخصی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ نسبت به سال گذشته، ۷.۷ کاهش یافته است، کاربران ایرانی همچنان وابستگی شدیدی به کامپیوترهای شخصی داشته و حاضر نیستند یک تبلت یا گوشی هوشمند را جایگزین پی سی یا لپ تاپ خود کنند.


فناوران- به گفته کارشناسان این موضوع ناشی ازتفاوت های کاربری ایرانی ها و کاربران در سایر کشورهای جهان است، چرا که کاربرن ایرانی وابستگی زیادی به نوت بوک داشته و به نظر نمی رسد که این کالا تا 5 سال آینده رتبه و مقام خود را در بازار کامپیوتر از دست بدهد.
علی فریادرس یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: نوت بوک کالایی است که کاربر ایرانی با آن انس گرفته است و به آن اعتماد کرده است. کالایی که به خوبی جای پی سی هایی که سال ها محبوب بودند را گرفته و حالا قصد ندارد به این راحتی عرصه را برای تبلت، دستگاه های تبدیل شونده و همچنین گوشی های هوشمند خالی کند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: یکی دیگر از دلایل وفاداری کاربران ایرانی به نوت بوک و رایانه های رومیزی این است که قیمت یک گوشی هوشمند خوب و یا یک تبلت حرفه ای نزدیک به قیمت یک نوت بوک با کانفیگ مطلوب است و همین موضوع سبب شده است که کاربران ترجیح دهند به جای صرف چنین مبلغ گزافی برای خرید یک گوشی هوشمند و یا تبلت یک نوت بوک خریداری کنند تا تمام امور خود را در یک صفحه نمایش بزرگ انجام داده و حتی با آن فیلم هم تماشا کنند.
این درحالیست که از نظر برخی کارشناسان این تصوری اشتباه است و تبلت های حرفه ای که در بازار موجودند قابلیت های کاربری بیشتری نسبت به نوت بوک ها دارند.
به گفته کارشناسان بیش از 80 درصد کاربران در بازار ایران از لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی استفاده می کنند و افرادی که تبلت دارند نیز از این دستگاه به عنوان کالایی مکمل نوت بوک یا پی سی استفاده کرده و چنین نیست که کامپیوترهای شخصی را رها کرده باشند.
این درحالیست که بر اساس گزارش منتشر شده از سوی گارتنر، فروش کامپیوترهای شخصی در این دوره زمانی در کشورهای دیگر به ۷۳.۷ میلیون عدد رسیده است. در این میان کامپیوترهای رومیزی شاهد بدترین وضعیت بوده اند، در حالی که لپ تاپ ها و نیز اولترابوک ها شاهد افت فروش کمتری بوده اند.
Mikako KITAGAWA  تحلیلگر ارشد گارتنردر این زمینه می گوید: بازار جهانی کامپیوتر شاهد افزایش حدود ده درصدی قیمت بوده که علت عمده این امر نیز افزایش ارزش دلار آمریکا نسبت به ارزهای محلی بوده است. به گفته وی این افزایش قیمت ها بیشتر در مناطقی مانند ژاپن و آمریکای لاتین بود که افت دورقمی را نیز شاهد بودند. هر چند آسیا-اقیانوسیه و نیز آمریکا، در این دوره باثبات تر دیده شدند. به نظر می رسد این موضوع بتدریج بهبود یابد، از جمله به این دلیل که هزینه مهاجرت به ویندوز 10 کمترین میزان ممکن پیش بینی شده بوده، تا هزینه بازاریابی برای کاربران ویندوز 7 و 8 را کاهش دهد.
اما بررسی ها نشان می دهد که چشم انداز فروش برای PC سنتی خوش بینانه است. در یک تحقیق سه ماهه، نیمی از افراد مورد پرسش اعلام کردند که قصد خرید یک کامپیوتر در ۱۲ ماه آینده را دارند، در حالی که تنها ۲۱ درصد آنها گفتند برنامه ای برای خرید تبلت در پیش دارند.
وی افزود: این تغییرات در گرایش مصرف کنندگان به سمت رایانه های شخصی به وضوح دیده می شد، به همان صورت که بازار شاهد رشد مثبت فروش نوت بوک در آمریکا بود. 
وی افزود: البته به نظر می رسد این روند در سه ماهه چهارم سال جاری بهبود یابد، چرا که ویندوز 10 با نیروی بیشتری ظاهر خوهاد شد، ضمن آنکه تولیید کنندگان کامپیوترهای شخصی نیز محصولات جدید خود را برای سال 2016 بدون افزایش قیمت ارایه خواهند کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :