آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85122
تاریخ انتشار : 20 مهر 1394 11:28
تعداد بازدید : 843

نبود دستورالعملی برای افزایش امنیت استفاده از خدمات پرداخت الکترونیکی

رمز کـارت بانـکی خـود را به فـروشندگان نگـویید

سوء استفاده از کارت های بانکی از طریق دستگاه های کارت خوان فروشگاه‎ها با لو رفتن رمز کارت همچنان قربانی می گیرد، این در حالی است که نحوه استفاده از پوزها همچنان فاقد دستورالعمل است.


مهر- هر از چندگاهی خبری درباره کشف تقلب و جعل بانکی به گوش می‎رسد که برخی از این تقلب‎ها بزرگ و برخی کوچک هستند، برخی به دلیل ناآگاهی مشتریان بانکی و برخی به دلیل وجود حفره‏هایی که امکان تقلب را فراهم می‎کند، به وجود می‏آیند. 
بانک مرکزی نیز هر از گاهی هشدار و اطلاعیه‏ای درباره تغییر رمزها، نحوه نگهداری از کارت‏های بانکی، برداشت از کارت‎های شتاب و استفاده از دستگاه‎های کارت خوان صادر می‎کند. بخشی از مشکلات و سواستفاده‎هایی که از برخی مشتریان بانکی صورت می‎گیرد، به نحوه استفاده از کارت های بانکی در دستگاه های پوز مربوط می شود.
در حال حاضر پایانه‎های فروشگاهی در هر مغازه و فروشگاهی وجود دارد و حتی کار به جایی رسیده که دستفروشان هم دستگاه کارت خوان دارند، گرچه این موضوع در وهله اول باعث تسریع در پرداخت‏ها و کاهش خطرات ناشی از حمل پول است، اما می‎تواند تبعاتی هم برای دارندگان کارت های بانکی به همراه داشته باشد.  
  رمز کارت خود را به فروشنده ندهید
با وجود هشدارهای متعدد نسبت به اینکه استفاده کنندگان از دستگاه‏های پایانه فروشگاهی، نباید رمز کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار دهند اما باز هم مشاهده می‎شود که این کار انجام می‎شود و فروشندگان دستگاه‎های خود را در محلی غیر از دسترس مشتری قرار می‎دهند و همین امر می‎تواند به تقلب و تخلف از کارت بانکی منجر شود.
مسوولان بانکی و نیروی انتظامی بارها نسبت به اینکه کارت های بانکی و رمز آن را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید، هشدار داده‎اند و آن را مقدمه‎ای برای کلاهبرداری‎های اینترنتی عنوان می‎کنند. آنها می‎گویند که حتی در زمان استفاده از دستگاه‎های خودپرداز هم به نحوی رمز کارت خود را وارد کنید که فردی که در کنار شما قرار گرفته آن را نبیند. کافی است یک هکر بتواند رمز کارت بانکی مشتریان یک بانک را هک کند.
سرهنگ محمدی کاکوان رییس پلیس فتای تهران بزرگ چند روز پیش از دستگیری سارقانی که با شیوه ای خاص و دستکاری دستگاه کارتخوان اقدام به سرقت ۷۰۰ میلیون تومانی از دارندگان عابربانک کرده بودند، خبر داد. وی در بخشی از صحبت‎های خود به شیوه سارقان برای خالی کردن حساب مال باختگان اشاره کرد و گفت: این افراد در فروشگاهی دستگاهی کارتخوان نصب کردند و با اعمال تغییراتی و دستکاری در سیستم کارتخوان کاری کرده بودند تا اطلاعات روی کارت در حافظه دستگاه ذخیره شده و قابل انتقال به کارتی دیگر باشد.
کاکوان اضافه کرد: پس از کپی کردن اطلاعات کارت به نوعی کارتی مشابه عابر بانک مال باخته طراحی می شد و تنها مرحله داشتن رمز حساب بود که این افراد به بهانه کوتاه بودن سیم دستگاه کارتخوان یا به بهانه های دیگر از مشتری می خواستند که رمز را اعلام کند تا خودشان نسبت به وارد کردن آن اقدام کنند. پس از آن با به دست آوردن رمز کارت این افراد در فرصتی مناسب اقدام به برداشت وجه از حساب شهروندان می کردند.کاکوان با اشاره به وقوع این حادثه به شهروندان هشدار داد که اگر چنانچه قصد خرید از طریق دستگاه های کارتخوان را دارند حتما رمز خود را شخصا وارد کرده و از اعلام آن به فروشنده خودداری کنند.
 مساله دیگر در این حوزه این است که فروشندگان، این دستگاه‎ها را در جایی قرار نمی‎دهند که مشتریان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. به نظر می‎رسد  بانک مرکزی و بانک‎ها و یا هر نهاد مسئول دیگری از جمله اتحادیه‎های صنفی و غیره لازم است که تدابیر و دستورالعمل هایی را در این زمینه اتخاذ کنند تا فروشندگان ملزم شوند که دستگاه ها را برای استفاده در اختیار مشتریان قرار دهند.
در حال حاضر اغلب دارندگان دستگاه‎های کارتخوان فروشگاهی، این دستگاه‏ها را برای استفاده عموم در اختیار مشتریان قرار نمی دهند و خود فروشندگان با دریافت کارت و رمز بانکی، به اصطلاح کارت را می‎کشند که همین امر مقدمه‎ای برای سوء استفاده‎های مالی فراهم می‎کند.
نه تنها اغلب فروشندگان دستگاه کارتخوان را در جایی قرار می‎دهند که مشتری مجبور می‎شود برای استفاده از کارت، آن را در اختیار فروشنده قرار دهد، بلکه در برخی موارد رمز کارت خود را با صدای رسا اعلام می‎کنند و سایر افرادی که در آنجا حضور دارند نیز آن را می‎شوند.
در نقطه مقابل آن، فروشندگان از اینکه این دستگاه‎ها توسط مشتریان به درستی مورد استفاده قرار نگیرد و به اصطلاح خراب شوند، هراسان هستند و می‏گویند که شرکت‎های پشتیبان به راحتی خدمات ارائه نمی‎کنند و در بسیاری از موارد هم مشتریان نحوه استفاده از دستگاه‎ها را نمی دانند. 
یکی از مهمترین توصیه های بانکی این است که هنگام خرید از مغازه ها، رمز بانکی خود را شخصا وارد دستگاه کارتخوان کنید و از گفتن آن به فروشنده و دیگران خودداری کنید.
با توجه به اینکه تاکنون دستورالعملی توسط نهادهای ناظر یا اتحادیه های صنفی صادر نشده، بهتر است که دارندگان کارت های بانکی در استفاده از دستگاه‎های پوز یا هر نوع استفاده دیگری از کارت‎های بانکی و شتابی خود دقت کافی داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :