آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84585
تاریخ انتشار : 13 مهر 1394 12:25
تعداد بازدید : 1158

تاکید سیف بر بازگشت سریع نظام بانکی به شرایط قبل از تحریم‎ها

معاون بانک مرکزی: زمینه فعالیت ویزا و مستر کارت باید فراهم شود

شنبه شب گذشته رییس کل بانک مرکزی روسای و مدیران بانک‎های کشور را دور هم جمع کرد تا از شرایط جدید سخن بگوید. او به مدیران بانک‎ها اعلام کرد که نظام بانکی ما باید به شرایط قبل از تحریم‎ها برگردد. این به معنی این است که بانک مرکزی از بانک‎های کشور می‎خواهد در مدتی کوتاه عقب ماندگی‎های تکنولوژیکی خود را جبران و در عرصه رقابت با بانک‎های جهانی شروع به مسابقه دادن کنند.

 فناوران - یکی از مسائل مهم در این عرصه از نظر کارشناسان اقتصادی تغییر ساختار نظام بانکی است. در حال حاضر بخش عمده درآمدزایی بانک‎های کشور بر واسطه گری متمرکز شده است. این مسئله باعث شده که صنعت بانکداری آنگونه که در دنیا در مورد آن تصور وجود دارد در کشور ما پیشرفت نکند. بانک ‎های ایران از محل ارایه خدمات بانکی درآمدی کسب نمی‎کنند و این به معنی افزایش فشار بر درآمدزایی از محل واسطه‎گری و بالا رفتن هزینه تمان شده پول است. از طرف دیگر بانک‎های ایرانی برای جبران کاستی‎های خود به بنگاهداری روی آورده‎اند که خود باعث شده خود به مشکلی برای رشد اقتصادی کشور تبدیل شوند. حالا با نهیب بانک مرکزی به نظر می‎رسد بانک‎ها باید خود را برای دوره‎ای جدید آماده کنند. 

  آیا خطری هست؟
کارشناسان خارجی معتقدند با باز شدن درهای اقتصادی و پولی بعد از تحریم ها علاوه بر اینکه بانک‎‎ها و تجار خارجی خواهند آمد. هکرها نیز همزمان و شاید زودتر به شبکه بانکی ما ورود خواهند کرد. اکنون یکی از تهدیدات، وضعیت امنیت است. شبکه بانکی در کشور ما هنوز از استانداردهای دنیا دور است. همچنین فرصتی برای پولشویان است تا در آب  کر شبکه بانکی متاع کثیف خویش را تمیز کنند.
ولی الله  سیف در جمع مدیران عامل بانک ها با تاکید بر آماده سازی شرایط جهت اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت:  فعالیت همه بانک ها باید سریعاً به شرایط قبل از تحریم برگردد.
رئیس کل بانک مرکزی در دومین جلسه برنامه جامع اقدام مشترک و نظام بانکی کشور استفاده از شرایط ایجاد شده را مهم توصیف و گفت: بانک های کشور باید به سرعت آمادگی های لازم برای حضور در عرصه های بین المللی را کسب و با الگوهای شناخته شده تطبیق پیدا کنند.
سیف با بیان اینکه بانک های سوئیس حتی قبل از اجرای برجام آماده فعال کردن حساب های قدیمی بانک ها هستند افزود: باید تمامی موانع در فعال سازی مجدد شعبه های خارج از کشور شناسایی و رفع شود؛ در این زمینه بانک ها باید به یکدیکر کمک کنند تا با همکاری شبکه  به نتایج بهتر و بیشتری دست پیدا کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر نقش واحد کنترل و تطبیق، ایجاد جایگاه این واحد ها را در آموزش کارکنان، تدوین شرح وظایف، ایجاد واحد سازمانی وتهیه نرم افزار های مربوطه را ضروری دانست و گفت: ایجاد واحد کنترل و تطبیق باعث شفافیت در عملکرد بانک ها می شود و به همین دلیل باید وارد ساختار بانک ها شود، زیرا حرکت در ابهام و تاریکی بسیار خطرناک است.

  زیر ساخت فعالیت ویزا و مستر کارت باید فراهم شود 
در همین حال غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی نیز در این نشست با مهم دانستن فعال سازی شعب بانک های تابعه و دفاتر نمایندگی در خارج از کشور گفت: یکی از مهمترین مسائل مورد اشاره در برجام، این است که شعب بانک های تابعه ایرانی که از فهرست تحریم ها خارج می شوند، می توانند در سایر کشور ها فعالیت خود را انجام دهند و پس از اجرای برجام ، محدودیت هایی که تحریم بر فعالیت آن ها وارد کرده بود، بر طرف می شود.
کامیاب انجام اقدامات مقدماتی و رایزنی با مقامات نظارتی در کشور های میزبان به منظور استفاده از حداکثر توان این شعب و بانک های تابعه را ضروری برشمرد و تصریح کرد: ایجاد و راه اندازی واحد های کنترل و تطبیق یکی از اصول بسیار حیاتی و مهم به منظور اجرای مقررات داخلی و بین المللی، استاندارد های مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر استاندارد های حرفه ای است.
معاون ارزی بانک مرکزی همچنین با اشاره به استفاده از ابزار های پرداخت خرد بین المللی، از قبیل ویزا کارت و مستر گفت: یکی از نیاز های مشتریان شبکه بانکی، راه اندازی این زیرساخت ها است که ضرورت دارد بانک ها و موسسات در فرایندی هماهنگ و مطابق با رهنمود های سیاستی که توسط بانک مرکزی ابلاغ می شود،  آن را ایجاد کنند.
عضو هیئت عامل بانک مرکزی به بانک ها پیشنهاد داد تا در راستای اجرای بهتر و هماهنگ، کمیته ای را به منظور بررسی ابعاد برجام تهیه و با برگزاری جلسات مستمر، موضوعات از طریق این کمیته دنبال شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :