آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84580
تاریخ انتشار : 13 مهر 1394 11:58
تعداد بازدید : 1001

راه اندازی سامانه شناسایی گذرنامه های مفقود

رییس پلیس بین الملل ناجا گفت: سامانه موسوم به «مایند» در تمامی مرزهای کشور راه اندازی شد.

خبرگزاری مهر- سردار مسعود رضوانی گفت: سامانه «مایند» یکی از ابزارهای مهم سازمان اینترپل است که حاوی حدود ۶۰ میلیون رکورد بوده که برای شناسایی گذرنامه های مسروقه و مفقود شده در بسیاری از کشورهای دنیا فعال است.
وی با بیان فعالیت این سامانه در طول شش ماه گذشته در برخی از مرزهای کشور، گفت: فعالیت این سامانه در تمامی نوار مرزی کشور آغاز شده و جزییات عملکرد شش ماهه نخست امسال این سامانه بدین ترتیب است: بیش از ۷۵۰ هزار مورد استعلام از بانک اطلاعاتی FLTD در شش ماهه نخست امسال انجام شده است. همچنین بیش از ۱۴۰ گذرنامه مفقود شده و مسروقه در سطح کشور شناسایی شدند که به حدود ۱۵ کشور ارسال شده اند. همچنین دیپورت اکثریت استفاده کنندگان از گذرنامه های مفقود شده و مسروقه به کشورهای مبدا انجام شده است و اجازه ورود به خاک ایران در بعضی از موارد خاص و استثنایی با توجه به عضویت کشورمان در سامانه «مایند» انجام پذیرفته است.
رضوانی درباره شناسایی و استرداد مجرمان نیز گفت: با راه اندازی این سامانه همکاری بیشتر کشورها با جمهوری اسلامی ایران در خصوص شناسایی و بازگرداندن مجرمان انجام می شود تا جایی که بیش از ۶۰ نفر از مجرمان ایرانی در خارج از کشور با همکاری دیگر کشورهای عضو انجام شده و ۲۰ نفر از مجرمان در طول دو سال گذشته به کشور مسترد شدند و جمهوری اسلامی نیز ۱۵ نفر از اتباع خارجی مجرم را که به کشورمان پناه آورده بودند، شناسایی و به کشورهای متبوع بازگردانده است.
وی در ادامه با اعلام اینکه فرد ایرانی که باعث ایجاد کشتار چند نفر در یکی از مراکز خرید کشور استرالیا شده بود، از متهمان سابقه دار ایرانی بود و این موضوع بارها به پلیس اینترپل استرالیا گزارش شده بود، افزود: متاسفانه پلیس استرالیا و دستگاه قضایی این کشور به هیچ کدام از هشدارهای پلیس اینترپل جمهوری اسلامی درباره این مجرم سابقه دار عمل نکرد و باعث ایجاد چنین حادثه وحشتناکی در یکی از مراکز خرید استرالیا شد. برای جلوگیری از تکرار این حوادث خشن، تمام تلاش خود را به کار می بندیم تا به اعلام خطر کشورهای طرف قرارداد با پلیس اینترپل عمل کرده و گوش فرا دهیم، زیرا به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم امنیت کشورمان با وجود متهمان و مجرمان سابقه دار کشورهای دیگر خدشه دار شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :