آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84575
تاریخ انتشار : 13 مهر 1394 11:20
تعداد بازدید : 973

آمبولانس هوشمندی که بیماران را به بیمارستان نمی برد!

هر ساله میلیون ها نفر در اروپا پس از انتقال با آمبولانس به مراکز اورژانس از مرگ نجات می یابند، اما آمار نشان می دهد که نیمی از این افراد را می توان بدون انتقال به بیمارستان و در محل نجات داد. در همین راستا، دانشمندان اروپایی در نظر دارند آمبولانس های هوشمندی بسازند که بتواند در فرصت سرنوشت یعنی «زمان طلایی»، جان بیمار را در محل نجات دهند.

BBC- پزشکان و پرستاران درون آمبولانس هوشمند خواهند توانست با استفاده از فناوری های تشخیص و انتقال داده با افراد درون بیمارستان در تماس باشند و با هم کار کنند. کیفیت تشخیص هایی هم که درون این آمبولانس ها انجام می گیرد دقیق تر خواهد بود. در نتیجه معلوم می شود که بیمار باید به کدام بیمارستان منتقل شود.
آمبولانس های معمولی عملا چند مشکل مهم دارند، به ویژه اگر نیاز باشد بهیارها، طی حمل بیمار به بیمارستان عمل جراحی انجام دهد. حرکت در آمبولانس برای دسترسی به تجهیزات، خوب نیست. باید همه چیز به آسانی در دسترس باشد. مشکل دیگر این است که حرکت به آن سوی بیمار ممکن نیست. حتی در این قفسه ها هم آنقدر که باید باز نمی شود و لازم است برای رسیدن به وسایل و تجهیزات، پزشکان کاملا روی بیمار خم شوند که امکان دارد در همان لحظه دچار تهوع شوند. 
پژوهشگران با درنظر گرفتن اصول طراحی و ارگونومی (آسان کردن محیط کار) الگوی جدیدی برای آمبولانس خلق کردند. 
جیانپائولو فوساری، طراح از کالج سلطنتی هنر می گوید: سیستم های دیجیتال برای تشخیص و انتقال داده ها این امکان را فراهم می کند که وضعیت بیمار بررسی و داده ها به بیمارستان منتقل شود. قراردادن تخت حمل بیمار در وسط آمبولانس به بهیارها کمک می کند که از همه طرف به بیمار دسترسی داشته باشند. ابتکار دیگر «بسته های درمانی» هستند که قابل تعویض هستند و هر بار باید بسته جدید را جای بسته قدیمی استفاده شده گذاشت.
مهم ترین کارکرد آمبولانس امکان فرستادن و دریافت داده های حیاتی، برای کمک به تصمیم گیری پزشک است. انتظار می رود این توانایی در آینده بیشتر شود.
اندی نیوتون، رییس کالج پیراپزشکی می گوید: سرعت پیشرفت فناوری های جدید خیلی بالا است. به نظرم در آینده شاهد کاربردهای بیشتر فناوری های متکی به اینترنت در پزشکی هستیم، مثلا پزشکی از راه دور. در این پروژه اروپایی می توانیم آزمایشگاهی کامل را درون آمبولانس با خود حمل کنیم. در واقع خواهیم توانست از فناوری هایی که به کار تشخیص بیماری می آید، مثل سونوگرافی و عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده کنیم. 
بودجه طرح اروپایی آمبولانس های هوشمند توسط برنامه «پژوهش و نوآوری شورای اتحادیه اروپا» به نام «افق ۲۰۲۰» تامین می شود. این طرح به زودی در همه کشورهای اتحادیه اروپا به اجرا در خواهد آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :