آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84523
تاریخ انتشار : 12 مهر 1394 13:2
تعداد بازدید : 599

بیش از 30 دقیقه در معرض امواج موبایل نمانید بهتر است

الکترومغناطیس می توانند باعث آپوپتوز در سلول های بافت مغزی شوند که با افزایش مدت زمان پرتودهی شدت صدمات وارده به مغز افزایش می یابد.

ایسنا - تلفن‏ های همراه امروزه یکی از متداول ترین وسایل ساطع کننده امواج الکترومغناطیس هستند که به آسانی در دسترس تقریبا نیمی از مردم جهان در رده‏ های مختلف سنی قرار دارند.
با توجه به گسترش روزافزون استفاده از دستگاه های تلفن همراه نگرانی‏ های زیادی در مورد اثرات احتمالی تشعشعات ساطع شده از آن ها بر سلامت موجودات زنده ایجاد شده است.
براساس نتایج این مطالعات تشعشعات مایکروویو تلفن های همراه، اثرات سوء متفاوتی در جانوران ایجاد می کند. لذا در این تحقیق سعی بر آن شده تا تاثیرات احتمالی امواج حاصل از تلفن همراه (فرکانس 940 مگاهرتز) بر بافت مغز موش صحرایی مورد بررسی قرار گیرد.
در این پژوهش پس از ساخت دستگاه مولد امواج الکترومغناطیس با فرکانس مشابه امواج موبایل (940 مگاهرتز)، به مدت یک ماه موش ها تحت تاثیر قرار گرفتند. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که حتی استفاده کوتاه مدت از امواج الکترومغناطیس در محدوده فرکانس امواج موبایل به مدت 30 دقیقه در روز به مدت یک ماه سبب صدمه به سد خونی مغزی شده و باعث نشت آلبومین از این سد می شود که در حالت طبیعی آلبومین نمی تواند از سد خونی، مغزی عبور کند. همچنین امواج الکترومغناطیس می تواند باعث آپوپتوز در سلول های بافت مغزی شوند که نتایج نشان داد با افزایش مدت زمان پرتودهی شدت صدمات وارده به مغز افزایش می یابد. بنابراین لازم است تا حد امکان استفاده از تلفن همراه محدود شده و فقط در مواقع ضروری و در بازه های زمانی بسیار کوتاه استفاده شود.
این مطالعه با موضوع «ایمنوهیستو شیمی و هیستوپاتولوژی تاثیر امواج موبایل بر بافت مغز در موش صحرایی» توسط دانشجوی مقطع دکتری در رشته بافت شناسی، مرتضی کفائی رضوی انجام گرفت و محسن ملکی، استاد راهنما و علیرضا حق پیما، استاد مشاور محقق، در این پژوهش بودند.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :