آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84500
تاریخ انتشار : 12 مهر 1394 12:38
تعداد بازدید : 840

فناوری، از سنگ معدن موسیقی درآورد

نزدیک به یک قرن از زمانی که انسان موفق شد صدا را پایدار کند می گذرد و نخستین ابزارهایی که برای این منظور به کار گرفته شدند، شکل صفحه های گرد چرخانی را داشتند که به روش مغناطیسی این کار را انجام می دادند. گذشت زمان و پیشرفت های تکنولوژی، ضبط صدا و موسیقی را از مرحله مغناطیسی به مرحله لیزری رساند و لوح های فشرده CD را به بازار فرستاد. سازوکار این ابزارهای تازه (آن زمان) به این شکل بود که صدا ابتدا به فرورفتگی هایی ترجمه می شد و سپس این فرورفتگی ها روی سطح یک فلز یا پلاستیک ثبت می شد و سپس در دستگاه پخش این فرو رفتگی ها توسط یک اشعه لیزر مانند خوانده و صدای ضبط شده پخش می شد.

اکنون یک مبتکر هنرمند به نام دیمیتری موروزوف وسیله ای ساخته است که تقریبا از هر دیسک گردی، موسیقی پخش می کند. این وسیله که با استفاده از ابزارهای بسیار ساده و در دسترس ساخته شده است، از روی یک تکه سنگ معدن که به شکل دایره برش داده شده نیز نوای موسیقی پخش می کند؛ البته این صدا چندان جذاب نیست و برای برخی حتی گوش خراش محسوب می شود؛ اما ایده ای که پشت این کار بوده بسیار جذاب است. او با این هدف که صدای طبیعت و اشیا را به گوش ما برساند، این وسیله را اختراع کرده است. 
این «خواننده» تازه ساخته شده که ایده ای هنری پشت آن بوده، با استفاده از یک شعاع لیزری تمامی برجستگی ها و فرورفتگی های روی سطح را می خواند و آنها را به صداهای موسیقی مانندی ترجمه می کند. 
موروزوف درباره ایده نخستین خود گفت: دوستی که کارش فروش مواد معدنی بود، این تکه سنگ را به عنوان هدیه به من داد و من به این فکر افتادم که صدای آن را بشنوم.  مبتکر این دستگاه معتقد است که با استفاده از آن می توان موسیقی هر شیئی حتی یک پنکیک یا تکه ای از فلز بریده شده را نیز شنید. این دستگاه در حال حاضر به عنوان یک ایده هنری نمایش داده شده؛ اما شاید بنیان ایده ای بزرگ تر نیز قرار گیرد. یکی از ایده هایی که در فیزیک صدا وجود دارد این است که اشیا می توانند فرکانس های صدای محیط را ضبط کنند و اگر انسان بتواند تکنولوژی برای بازخوانی این صداها به دست بیاورد، می تواند مثلا صدای آواز کوزه گری را که 3 هزار سال قبل یک کوزه را ساخته و امروز در آثار باستانی کشف شده، دوباره بشنود. 
منبع: NBCNews


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :