آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84499
تاریخ انتشار : 12 مهر 1394 12:37
تعداد بازدید : 863

به دنبال کلاهبرداری اخیر و جولان گسترده دلالان در بازار

هشدار بانک مرکزی: از دست فروشان ارز نخرید

بعد از علنی شدن خبر کلاهبرداری‎های ارزی دستفروشان از صرافان و مردم، موضوع مدیریت و ساماندهی دلالان ارز وارد فاز تازه‎ای شده است. حالا علاوه بر اخلال در قیمت ارز در بازار آزاد اتهام کلاهبرداری هم به اتهامات دلالان بازار آزاد ارز اضافه شده است. اما مشاهدات خبرنگار فناوران نشان می‎دهد فعالیت این دلالان همچنان مانند سابق به قوت خود باقی است.

فناوران - بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند بانک مرکزی و کانون صرافان باید در تعامل با یکدیگر این مساله را به گونه‎ای حل و فصل کنند. اما برخی از صرافان به فناوران می‎گویند، پشت دلالان گرم‎تر از آن چیزی است که تصور می‎شود. برخی از آنان مدعی هستند این دلالان وابسته‎های بانک مرکزی و برخی هم آنها را وابسته به برخی صرافی‎های خاص می‎دانند و می‎گویند علت جولان دادن آنها در این بازار همین پشت گرمی است. اما از همه این تصورات غیر مستند که این روزها بر بازارها سایه انداخته است بگذریم مساله اصلی همچنان به قوت خود باقی است. 
در همین راستا ولی الله سیف،رییس کل بانک مرکزی می‎گوید: بانک مرکزی همواره هشدار داده در جهت سالم سازی معاملات ارزی، مردم برای تأمین ارز خود به صرافی های مجاز مراجعه کنند. از دیرباز سابقه کلاهبرداری در این بازار وجود داشته و مردم ما باید با توجه به این تجربه ها برای خرید ارز به صرافی های مجاز مراجعه کنند.
وی با تأکید براینکه مردم نباید به کسانی که در خیابان اقدام به فروش ارز کنند اعتماد کنند، گفت: ممکن است این ارزی که از دست فروشان خریداری می شود جعلی باشد و تبعات منفی بسیاری را به بار آورد. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به عنوان مثال کسی که ارز خود را از حاشیه بازار خریداری و به کشور اروپایی سفر کرده است علاوه بر مشکلات مالی، جعلی بودن ارز می تواند مشکلات مضاعفی را برای وی به بار آورد. سیف تاکید کرد: مهمترین توجهی که مردم در بحث خرید ارز باید مدنظر داشته باشند این است که به صرافی های مجاز مراجعه کنند.
 اما جدا از تاکیدات رییس کل بانک مرکزی برای مراجعه مردم به صرافی‎های مجاز کارشناسان اعتقاد دارند نهاد ناظر بر بازار پولی و مالی کشور باید راهکارهای دیگری هم به منظور جلوگیری از فعالیت دلالان ارز در نظر بگیرد. بالاخره آنها فعال هستند و حتی تا ساعت 9 شب هم در میدان فرودسی در حال خرید و فروش ارز هستند. مهدی تقوی استاد  اقتصاد دانشگاه علامه در این باره به فناوران می‎گوید: همانطور که در جلسه اخیر بخش خصوصی کشور با سرمایه گذاران خارجی در ژنو هم ملاحظه شد یکی از مطالبات آنها از ایران برای تسهیل سرمایه‎گذاری تک نرخی شدن ارز و ثبات در این بازار است. بنابراین برای رفع مشکل ارز در کشور راهکار کاملا روشن است. ارز تک نرخی علاج این بیماری مزمن است و در چنین شرایطی دیگر دلالی وجود نخواهد داشت. وی با بیان اینکه دادن هشدار به مردم در حالی که دلالان همچنان فعال هستند فقط نوعی رفع مسولیت است می‏گوید بسیاری از این دلالان از سوی صرافی‎ها حمایت می‎شوند. این بازار پیچیده شده و باید با تک نرخی کردن ارز در جهت حل مشکل بر آمد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :