آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84489
تاریخ انتشار : 12 مهر 1394 11:32
تعداد بازدید : 712

رییس سازمان فضایی:

سازمان فضایی پیگیر ماهواره بلوکه شده ایران در ایتالیا است

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که در سال جاری هیچ پرتاب ماهواره ای نداریم، گفت: ماهواره مصباح که در کشور ایتالیا بلوکه شده است نیاز به ریکاوری دارد و برای بازپس گیری آن نیز باید مذاکراتی صورت گیرد.

ایسنا- محسن بهرامی در نشست خبری روز گذشته این نهاد با اشاره به ماهواره های ساخته شده در کشور افزود: برای سال جاری پرتابی در دستور کار نداریم و پرتاب های سال آینده نیز نیاز به هماهنگی هایی دارد.
وی با تاکید بر این که سازمان فضایی ایران برنامه های مهم بیشتری به غیر از پرتاب ماهواره در دستور کار دارد، اظهار داشت: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه به بخش خصوصی بیشتر شده است و در این راستا جلسات متعددی برگزار شده و همکاری با بخش خصوصی نیز بر اساس دستورالعمل هایی خواهد بود.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به چگونگی ارتباط سازمان فضایی با مرکز فضایی یادآور شد: نهاد بالادستی سازمان فضایی مرکز فضایی نیست. مرکز ملی فضایی بر اساس دستور رییس جمهور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است و علاوه بر آن مسوولیت هایی نیز به سازمان فضایی ایران واگذار شده است.
بهرامی همچنین با اشاره به تلاطمات سالهای اخیر در شورای عالی فضایی خاطرنشان کرد: این تلاطمات موجب شده است تا جلسات این شورا برگزار نشود. ولی در حال حاضر با ایجاد ستادی کارگروه هایی در آن شکل گرفته است که با همکاری معاونت علمی در فناوری ریاست جمهوری این کارگروه ها تشکیل و روسا و دبیران این کارگروه ها نیز مشخص شده است.
رییس سازمان فضایی با اشاره به مواد قانونی یادآور شد: بر اساس قانون کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی جلسات شورای عالی فضایی باید سالی دو بار برگزار شود و از آنجایی که ریاست این جلسات بر عهده رییس جمهور بوده است این جلسات برگزار نشده است.
بهرامی خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته درصدد هستیم که حداقل سالی یکبار جلسات این شورا تشکیل شود.
رییس سازمان فضایی ایران با بیان وضعیت ماهواره بلوکه شده ایران در ایتالیا خاطرنشان کرد: برای طراحی و ساخت ماهواره مصباح فعالیت های زیادی صورت گرفته است و در حال حاضر این ماهواره در ایتالیا بلوکه شده و این یکی از مواردی است که باید پیگیری شود.
وی در عین حال با بیان این که این ماهواره به مدت سه سال است فعالیت های خود را انجام نداده، ادامه داد: برای کاربردی کردن این ماهواره پس از گذشت سه سال نیاز به ریکاوری دارد که اجرای این امر نیز زمان بر است.
بهرامی با تاکید بر این که برای بازپس گیری این ماهواره باید مذاکراتی صورت گیرد در عین حال یادآور شد: این امر نیز زمان بر است و زمان مشخصی برای آن نمی توان تعیین کرد.
بهرامی با بیان برنامه های کشور برای اعزام انسان به فضا با تاکید بر این که این طرح از پروژه های مهم در دستور کار است، افزود: یکی از بخش های مهم فعالیت های فضایی کشور اعزام انسان به فضا است ولی در حال حاضر منابع مالی این سازمان بسیار محدود است.
بهرامی یادآور شد: در این راستا فعالیت هایی انجام شده است و این امر نیز با همکاری پژوهشگاه هوا فضا در حال پیگیری است.
وی در عین حال اضافه کرد: اجرای پروژه های اعزام انسان به فضا، هزینه بر است و بازه مشخصی برای اعزام انسان به فضا نمی توان تعیین کرد.
رییس سازمان فضایی با بیان جلسه هیات فرانسوی با وزیر ارتباطات گفت: در این جلسات مذاکراتی برای انجام پروژه های فضایی شده است و ما نیز مذاکراتی انجام دادیم ولی تا قبول پروژه ها فرآیند طولانی نیاز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :