آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83292
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1394 12:30
تعداد بازدید : 1249

مشکلات بازی سازان ایرانی تشریح شد

جلسه کارگروه نظام صنفی بازی سازان رایانه ای برگزار و به مشکلات گوناگون این صنف پرداخته شد؛ صنفی که اعضایش معتقدند بازی سازی بیمار محتضری است که به احیا و حمایت های فوریتی نیاز دارد. مهر - جلسه کارگروه شرکت هایی که عضو سازمان نظام صنفی بازی سازان رایانه ای برگزار شد و در این جلسه، مدیران شرکت های فعال بازی سازی حضور داشتند و به مسایل و مشکلات تولید بازی در ایران پرداختند. هادی جعفری منفرد، تولیدکننده بازی «جنون سیاه» و از حاضران در این نشست درباره مباحث طرح شده از سوی اعضای این صنف گفت: یکی از مواردی که در این جلسه به آن پرداخته شد، توجه به تولید بازی های کامپیوتری و حمایت از این گونه بازی ها بود. چرا که در همه کشورهای پیشرفته به خاطر رشد نشر دیجیتال، بازی های کامپیوتری رونق گرفته اند اما در ایران به دلیل مشکلات مالی و نبود بازار رقابت و دانلود غیرمجاز بازی های خارجی، تولید بازی های کامپیوتری کمرنگ شده و جای خود را به بازی های موبایلی داده اند.

  وقفه طولانی تولید و نشر باعث کهنگی بازی ها می شود
جعفری منفرد همچنین به نشر بازی های رایانه ای هم اشاره کرد و گفت: مساله نشر بازی های رایانه ای، یکی دیگر از مواردی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد. به این معنی که بین تولید و نشر بازی های رایانه ای وقفه می افتد و همین موجب می شود بازی ها جذابیت خود را از دست بدهند و کهنه شوند. به همین خاطر باید نهادهای مرتبط فرهنگی از نهال نوپای بازی رایانه ای حمایت و امکاناتی را فراهم کنند تا بازی ها منتشر شوند و در اختیار علاقه مندان قرار گیرند.
به گفته مدیر تولید بازی «جنون سیاه» تبلیغات، یکی از مهم ترین دغدغه های بازی سازان در این نشست صنفی بود. وی افزود: بازی سازان، هزینه کافی برای تبلیغ کارهای خود ندارند و بنیاد ملی بازی های رایانه ای با تعاملی که با سازمان های مرتبط مانند وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، شهرداری ها و... برگزار می کند، می تواند به تبلیغ و معرفی بازی های رایانه ای جدید بپردازد؛ برای مثال چه اشکالی دارد صدا و سیما، نه ساعت مرده بلکه زمان مناسب و پربیننده ای را به تبلیغ بازی های رایانه ای اختصاص دهد یا شهرداری، ۱۰ بیلبورد شهری را در اختیار بازی های برگزیده بگذارد.
   کپی رایت به فرهنگسازی نیاز دارد
جعفری منفرد همچنین بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در این جلسه، از سوی بازی سازان به آن اشاره شد، مساله نه چندان تازه کپی رایت بود. با توجه به اینکه ایران، قانون جهانی کپی رایت را نپذیرفته، بازی های ایرانی به سرعت و به صورت غیرمجاز دانلود می شود و هیچ نظارتی بر فروش و ارایه بازی های غیرمجاز وجود ندارد. از این رو بنیاد ملی بازی های رایانه ای می تواند بازار را کنترل کند و مشکل بازی سازان در زمینه کپی رایت را تا اندازه ای کمرنگ کند.
به گفته این برنده غزال زرین بهترین بازی اکشن ماجرایی پنجمین جشنواره بازی های رایانه ای، ورود بازی های خارجی به بازار و قیمت ارزان آن، یکی دیگر از مشکلاتی بود که بازی سازها به آن توجه کردند. وقتی بازی خارجی که میلیون ها دلار برای ساخت و تبلیغ آن هزینه شده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است به صورت غیرمجاز کپی می شود و به قیمت ۲۰۰۰ تومان به دست مخاطب می رسد، بازی سازهای داخلی چگونه می توانند به فروش کارهای خود امیدوار باشند؟ از سوی دیگر هیچ قانون بازدارنده ای وجود ندارد. به این معنی که آن کس که کار غیرقانونی انجام می دهد و بازی ها را به صورت غیرمجاز دانلود می کند و حتی جریمه می شود؛ میزان جریمه آن قدر نیست که او را از این تخلف بازدارد و او ترجیح می دهد جریمه را بپردازد و به خلاف خود ادامه دهد. بنابراین فرهنگسازی در این زمینه و رسیدن مردم به این باور که کپی غیرمجاز با دزدی تفاوتی ندارد، نیازمند فرهنگسازی است.
   اختصاص بودجه ای مستقل به صنعت بازی و بیمه بازی سازان
جعفری منفرد بیمه را یکی دیگر از مشکلات بازی سازها دانست و افزود: بازی سازها از بنیاد ملی بازی های رایانه ای و سازمان نظام صنفی خواستند تا ترتیبی برای بیمه آنها در نظر گرفته شود آن هم در شرایطی که نه وزارت کار و نه فرهنگ و ارشاد، بازی سازی را شغل به حساب نمی آورند. مشکلات موجود در سیستم پخش بازی ها نیز یکی دیگر از مواردی بود که به آن اشاره شد. چون راهکاری برای پخش و ارایه بازی هایی که تولید می شود، وجود ندارد.
وی افزود: یکی دیگر از مواردی که در نشست صنفی بازی سازان به آن پرداخته شد، اختصاص بودجه ای مستقل به بازی های رایانه ای بود. در این جلسه درباره هولوگرام حمایتی و اختصاص کوپن به بازی های رایانه ای هم صحبت شد. مبنی براین که براساس طرح بنیاد ملی بازی های رایانه ای قرار است در ازای انتشار یک بازی داخلی، کوپنی برای تکثیر و فروش بازی های خارجی در اختیار ناشر مورد نظر قرار گیرد تا به این ترتیب از بازی های ایرانی حمایت شود. به باور بازی سازان، این طرح چندان موفق عمل نخواهد کرد چون بازی سازی در شرایط فعلی، حکم بیمار محتضری را دارد که در درجه نخست باید احیا شود.
به گفته این بازی ساز رایانه ای در این جلسه همچنین درباره چگونگی تعامل با وزارت ارتباطات در ارتباط با اختصاص وام به بازی سازان و چگونگی آن نیز صحبت شد. وی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که بازی سازها به بحث درباره آن پرداختند، مساله چگونگی فروش و ارایه بازی های رایانه ای بود. بعضی معتقد بودند چه اشکالی دارد بازی ایرانی در سوپرمارکت ها ارایه شود. آنچه مهم است، مساله فروش و درآمدزایی بیشتر بازی است. اما برخی عقیده داشتند که فروش بازی های رایانه ای، یک کار تخصصی است و به دانش در این زمینه نیاز دارد البته گروه سومی هم بودند که آموزش حداقلی سوپرمارکت ها و آشنایی ولو اندک آنان با بازی ها را مطرح کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :