آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83285
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1394 12:17
تعداد بازدید : 736

پروانه جدید شرکت های اینترنتی ناخواسته ریزش می کند

تعداد پروانه های جدید ارتباطات ثابت(FCP) یک شبه به سه برابر افزایش می یابد درحالیکه مسوولان وزارت ارتباطات معتقدند با توجه به کمبود امکانات و فرکانس، در نهایت تعداد شرکت ها باید کم شود.اصولا در این شرایط چرا باید مجوز بیشتر صادر کنیم و بعد خط بزنیم؟


خبرگزاری تسنیم- تاکنون 26 متقاضی برای دریافت پروانه خدمات ارتباطی ثابت یا همان FCP به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کرده و از این تعداد قرار است برای 18 شرکت تا آبان ماه پروانه نهایی صادر شود.
علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در مورد آخرین وضعیت متقاضیان دریافت پروانه فعالیت در حوزه خدمات ارتباطات باندپهن ثابت (FCP) که قرار است جایگزین خدمات دهندگان PAP در کشور شوند، گفت: تاکنون وضعیت 6 شرکت برای دریافت پروانه فعالیت مشخص شده و به زودی نیز وضعیت 12 متقاضی دیگر نهایی می شود.
وی عنوان کرد: ورود 18 اپراتور به بازار اینترنت FCP در حال بررسی نهایی است.6 شرکت متقاضی تمامی شرایط دریافت پروانه فعالیت را داشته اند و 12 شرکت باقیمانده به دلیل اشتراک در سهام و سرمایه گذاری، واجد شرایط دریافت این پروانه نبوده اند که در حال رفع این تداخل طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هستند.
در حالی قرار است مجوز ارایه خدمات FCP به 18 شرکت ارایه شود که مسوولان ارتباطی پیش از این معتقد بودند کل بازار کشور گنجایش تنها 5 تا 6 بازیگر در زمینه FCP را دارد.
تغییر رویکرد وزارت ارتباطات در ارایه مجوزهای FCP به اندازه بیش از سه برابر پیش بینی های اولیه، نگرانی هایی را برای برخی صاحب نظران این حوزه در ارتباط با کمبود تجهیزات و مشکلات عدیده ای در آینده به وجود آورده است.
حال جالب است که مسوولان رگولاتوری بارها اعلام کرده اند به شرکت هایی که قصد دارند پس از دریافت پروانه FCP، در قالب مجموعه ای متقاضی دریافت پروانه LTE باشند، توصیه می شود تعداد پورت و پهنای باند بالایی در موقع درخواست پروانه FCP داشته باشند چرا که به دلیل محدودیت فرکانس، واگذاری در شرایط رقابتی و با لحاظ کردن شاخصه هایی مانند تعداد پورت و پهنای باند انجام خواهد شد.
به عبارتی طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، محدودیتی در واگذاری پروانه FCP به متقاضیان خدمات دهی در حوزه اینترنت وجود ندارد اما برای ارایه خدمات نسل چهارم ارتباطات پرسرعت ثابت TD-LTE امکان ارایه باند فرکانسی به تمامی متقاضیان وجود نخواهد داشت و این شرکت ها باید با یکدیگر تشکیل کنسرسیوم داده و در قالب دو کنسرسیوم، باند فرکانسی دریافت کنند.
همین موضوع نوید بخش ادغام هایی زودرس در زمان ارایه مجوزهای FCP است زیرا قطعا تمامی بازیگران این عرصه دنبال فناوری های نو و با ظرفیت بالا در ارایه خدمت رسانی هستند و از این جهت با توجه به محدودیت های فرکانسی که گفته می شود شاید در ابتدا شاهد اعطاء 18 پروانه در زمینه FCP باشیم اما این تعداد شاید ظرف کمتر از یک سال به تعداد انگشت های یک دست برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :