آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83282
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1394 12:12
تعداد بازدید : 1012

به اعتقاد رییس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس

پروانه FCP باید در انحصار 5 شرکت باشد

رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس گفت: با سیاست جدید وزارت ارتباطات، ۱۸ شرکت پروانه ارتباطات ثابت (FCP) را دریافت خواهند کرد، اما بازار کشش بیش از ۵ یا ۶ شرکت FCP را ندارد و این امر به زودی مشکلاتی را در بازار اینترنت کشور رقم خواهد زد.

خبرگزاری فارس- مهدی فقیهی، رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می رسد مطالعه و پژوهش درباره واگذاری پروانه های جدید ارتباطات ثابت (FCP) کافی نبوده است و اسناد پروانه ها دقیق تنظیم نشده است.
وی گفت: تعداد متقاضیان دریافت پروانه زیاد FCP است و بازار کشش این تعداد پروانه را ندارد. درحال حاضر 18 شرکت می توانند مجوز FCP را دریافت کنند و بازار کشش بیشتر از 5 یا 6 FCP را ندارد و و این امر به زودی مشکلاتی را در بازار اینترنت کشور رقم خواهد زد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس افزود: این شرکت ها باید ودیعه 20 میلیارد تومانی بپردازند و سود سالانه 25 تا 30 درصدی این ودیعه سالانه 6 میلیارد تومان است؛ اما تعداد پورت های خالی بازار پاسخگوی این سرمایه گذاری نیست.
فقیهی توضیح داد: هم اکنون 19 میلیون پورت ADSL و 12 میلیون کاربر اینترنت موبایل وجود دارد. تعداد خانوارهای ایران نیز حدود 17 میلیون خانوار است و 5 تا 7 میلیون پورت خالی وجود دارد.
وی ادامه داد: بنابراین این بازار 5 تا 7 میلیون پورتی باید بین 18 شرکت تقسیم شود و سهم هر شرکت 300 هزار تا 400 هزار مشترک است. هر شرکت با 20 میلیارد تومان سرمایه خوابانده شده و حداقل سود سالانه 6 میلیاردتومانی، باید از هر مشترک 150 هزار تومان تا 200 هزار تومان کسب درآمد کند که منطقی نیست.
فقیهی تصریح کرد: به این ترتیب 3 راه پیش رو خواهد بود، با برای حفظ بقای این شرکت ها نرخ خدمات باید افزایش یابد؛ یا بازار بیشتری ایجاد شود که توسعه بازار تابع منطق است یا برخی شرکت ها بعد از مدتی از میدان خارج می شوند.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: بنابراین موضوع مهم ورود بازیگران جدید به بازار، نیاز به مطالعات دقیق بازار و فناوری دارد و انتظار می رفت، برای این امر مهم مشاوران تراز اول انتخاب شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :