آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83280
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1394 12:10
تعداد بازدید : 698

تلاش بانک مرکزی برای فراهم کردن زمینه استفاده از کارت‎های اعتباری بین‎المللی

شبکه پرداخت داخلی با لغو تحریم ها هم حفظ می‎شود

یکی از مباحثی که بعد از روشن‎تر شدن نتیجه مذاکرات هسته‎ای و احتمال لغو تحریم‎ها مطرح شده است، آینده بانکداری کشور به طور کلی و سیستم‎های پرداخت به طور خاص در شرایط جدید است. بعد از آنکه رییس کل بانک مرکزی، اذعان کرد: سیستم بانکی کشور 10 سال از دنیا عقب مانده و باید خود را با استانداردهای دنیا تطبیق دهد، زمرمه‎هایی مبنی بر انطباق سیستم پرداخت کشور با سیستم‎های پرداخت دنیا به گوش رسید و از آن طرف هم برخی از کارشناسان نسبت به از دست رفتن دستاوردهای این حوزه در این سال‎ها هشدار دادند.

خبرآنلاین - ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی به این نگرانی‎ها پاسخ داده و با بیان اینکه ایران در حال حاضر بزرگ‎ترین شبکه پرداخت خرد خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد گفت: این شبکه بومی باید در هر شرایطی حفظ شود. البته بانک مرکزی در حال بررسی‎های سنارویوهایی است که با حفظ این شبکه آن را با استانداردهای بین‎المللی هم تطبیق دهد و همچین زمینه استفاده از کارت‎های اعتباری بین‎المللی را هم فراهم کند.  حکیمی در بخشی از این  گفت و گو بر ضرورت‎ حفظ شبکه پرداخت داخلی هم از نظر امنیت ملی و هم از لحاظ توجیه اقتصادی در شرایط پس از تحریم  تاکید کرد و گفت: ساختار و امکانات پرداخت الکترونیکی کشورمان طی دهه گذشته خصوصا در سال‎های اخیر به نقطه‎ای رسیده است که کاملا جوابگوی نیازهای داخلی است و اگر ضرورتی برای حضور شرکت های بین المللی حس می‎شود عمدتا بابت تسهیل و تقویت گردشگری در داخل و خارج از کشور است.
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: مکانیزم‎های انتقال وجه بین بانکی در ایران بسیار پیشرفته‎تر است. به عبارت دیگر شکی وجود ندارد که ما در مورد به یک سیستم پرداخت بسیار پیشرفته صحبت می کنیم که تراکنش های غیرقابل تصوری را هر روز مدیریت می‎کند؛ چه سمت بانک مرکزی، چه سمت بانک‎ها و چه سمت پی اس پی‎ها».

  جدایی از دنیا نقطه ضعف شبکه پرداخت داخلی 
حکیمی در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه در شبکه پرداخت داخلی ما،یک نقطه ضعف وجود دارد و آن هم جدایی ما از دنیا است. گفت: به همین خاطر اکنون که توافق هسته‎ای حاصل شده و تحریم‏ها احتمالا لغو خواهد شد، این پرسش بسیار مطرح می شود که چگونه باید عدم تطابق با استانداردها و روش‎هایی که در دنیا وجود دارد را برطرف کنیم در عین اینکه روش‎های بومی خودمان را نیز حفظ کنیم. مثلا در مورد صدور کارت در دنیا، احراز اصالت توسط دارنده یا گیرنده‎اش و حتی مشخصات ظاهری و فیزیکی، بسیار سختگیرانه است در حالی که در کشور ما چنین استانداردهایی اصلا به این دقت تدوین و اعمال نمی‎شود. این تفاوت در حوزه سخت افزاری، به صورت طبیعی و منطقی، تغییرات نرم افزاری را هم به دنبال دارد چرا که باید استانداردهای جدید تدوین و ابلاغ شود.
وی افزود: نوع کارت،جنس مرکب، برجستگی شماره و اطلاعاتی روی کارت، محل درج مشخصات و غیره از جمله مواردی است که در استانداردهای جهانی به شدت مورد تأکید قرار دارند در حالی که در ایران شما می‎توانید به یک شعبه بروید و سریع یک کارت بگیرید حتی در خودپرداز هم می‎توانید کارت شخصی شده را با یک پرینتر دریافت کنید.
این سرعت در کشور ما به عنوان یک مزیت معرفی شده ولی با استانداردهای دنیا فاصله دارد. شما سرویس را خیلی سریع می گیرید ولی در شرایط استاندارد، دو هفته طول می کشد تا کارت اعتباری بگیرید. یک کارت موقت داده می شود که کارکرد خاصی ندارد. به همین خاطر اولویت و دغدغه اصلی ما این باید باشد که بین انتظاراتی که اکنون ایجاد شده با روش های بومی شده ما که البته خیلی هم استاندارد نیست، نزدیکی ایجاد کنیم.فرض کنید به مردمی که در لحظه کارت بانکی دریافت می کردند بگوییم، مثلا از فردا صبح دو هفته طول می کشد تا کارت اعتباری به در خانه بیاید طبیعتا نارضایتی ایجاد می شود. به همین خاطر باید سرویس‎های موجود را ادامه دهیم و در عین حال سرویس‎های استاندارد را هم ارائه کنیم.

  شبکه پرداخت داخلی نباید از بین برود 
حکیمی در مورد مزیت‎های امکان استفاده از کارت‎های اعتباری بین المللی در کشور گفت: این که خارجی‎ها بتوانند از کارت‎های بین المللی در ایران استفاده کنند برای ما مزیت خیلی خوبی است. ما توریست در داخل کشور زیاد داریم، توانایی مالی دارند و خرج هم می کنند ولی پول نقد زیاد با خودشان نمی‎آورند بنا بر این اگر امکان استفاده از کارت را داشته باشند، درآمد قابل توجهی در صنعت توریسم برای ما ایجاد می‎شود.  وی افزود: در مورد مسافرهای ایرانی که به کشورهای دیگر می‎روند هم به لحاظ امنیت خودشان که پول نقد زیاد با خودشان نبرند هم به لحاظ کرامت خودشان و هم به لحاظ رزرو هتل و ماشین و غیره این یک مزیت است. مزیت دیگر این که بی دلیل  ارز به شکل اسکناس در داخل کشور نگه نمی داریم که نیاز مسافر خارجی را تامین کنیم. وی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال بررسی چگونگی فراهم کردن زمینه استفاده از کارت‎های اعتباری در داخل کشور است تاکید کرد:  این را باید در نظر داشته باشیم شبکه‎ای که با تجربه و سیزده سال کار کردن ایجاد شده نباید در مواجهه با شبکه خارجی که ممکن است استانداردهای بهتری هم داشته باشد، از بین ببریم. ما اگر بخواهیم ارتباطی هم برقرار کنیم صرفا در فاز فعلی در همین حد است که کارت بین المللی برای شهروندان داخلی صادر کنیم که خارج از کشور بتوانند هزینه هایشان را پرداخت کنند و مسافر خارجی وقتی می‎آید از کارتش بتواند مثل شهروند ایرانی استفاده کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :