آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83211
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1394 11:50
تعداد بازدید : 878

حجـم واردات لـپ تـاپ نصـف شـد

کاهش موجودی و میزان واردات کالاهای کامپیوتری موضوعی است که این روزها در مورد آن بسیار شنیده می شود. موضوعی که اگر چه همچنان گروهی نسبت به آن با نگاهی پراغماض می نگرند و می گویند: کاهش موجودی بهانه ای است که فروشندگان برای افزایش قیمت کالاها می آوردند. با این حال گروهی از کارشناسان اعلام کرده اند که موجودی برخی از کالاها به واقع کاهش یافته و در شرایط فعلی از برخی از مدل های محبوب تعداد کمی در بازار موجود است.

بررسی آمار و ارقام ارایه شده در مورد حجم واردات کالاهای کامپیوتری اما گویای این موضوع است که اگر چه میزان واردات کاهش یافته است، اما با توجه به کاهش چشمگیر سطح تقاضا از بازار باید گفت که کیزان عرضه و تقاضا در بازار همخوانی داشته و حتی اگر موجودی در بازار باشد خریدار نخواهد داشت.
در هر صورت آمار و ارقام ارایه شده از سوی بخش آمار گمرک نشان دهنده این موضوع است حجم واردات در سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل در حد چشمگیری کاهش یافته و حتی میزان واردات در مقایسه با یک ماه قبل به خوبی وضعیت نامساعد بازار کامپیوتر را در آخرین ماه های تابستانی ترسیم می کند.
واردات لپ تاپ بازهم کاهش یافت
بر اساس اطلاعات به دست آمده از بخش آمار گمرک، در 5 ماهی که از سال 94 گذشته است تنها 700 تن لپ تاپ از مبادی رسمی وارد کشور شده است که این میزان واردات ارزبری در حدود 27.7 میلیون دلار در پی داشته است. به بیان دیگر، با در نظر گرفتن میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر نوت بوک و متعلقات، در حدود 175 هزار دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل که حجم واردات نوت بوک به کشور در حدود 1.2 هزار تن یا یک میلیون و 200 هزار کیلوگرم بوده است کاهش یافته است. 
به عبارتی در 5 ماه نخست سال 93 در حدود 300 هزار دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
به گفته کارشناسان این میزان واردات اگر چه برای بازار با حجم بسیار پایین تقاضا کافی به نظر می رسد، اما نباید تصور شود که دروازه های ورودی نوت بوک به کشور گمرک است و حجم زیادی از آنچه در بازار امروز و انبارهای فروشندگان و واردکنندگان وجود دارد از طریق قاچاق وارد کشور شده است.
 آینده بازار
اگر چه بیشتر کارشناسان روزهای خوبی را برای بازار آینده پیش بینی نکرده اند، اما گروهی همچنان به بازگشت روزهای خوب امید دارند و می گویند: شرایط تغییر خواهد کرد و سرانجام هر دو گروه خریدار و فروشنده ناچارند با هم کنار آیند.
در این بین فروشندگان به امید اینکه مقاومت خریداران شکسته و برای تامین نیاز خود راهی بازار شوند از کاهش قیمت خودداری می کنند، خریداران هم امیدوارند که رکود حاکم بر بازار و ناتوانی فروشندگان و فعالان بازار برای تامین هزینه های جانبی، سرانجام آنها را ناچار به کاهش کند.
از سویی هر دو گروه از طولانی تر شدن این شرایط  در هراس هستند.
به گفته کارشناسان، بازار کامپیوتر ایران با این بیم و امیدها بیگانه نیست و آنچه مسلم است این شرایط پایدار نیست و سرانجام قیمت ها روندی منطقی در پیش خواهند گرفت. اما نباید به بروز تغییرات سریع یا شدید در بازار دل خوش کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :