آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83206
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1394 11:14
تعداد بازدید : 1015

مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک:

کالاهای تقلبی و قاچاق همچنان دو معضل بزرگ صنف IT است

در حالیکه برخی از مسوولان تشکل های صنفی معتقدند قاچاق کالاهای فناوری اطلاعات کاهش یافته است، اما مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک با رد این ادعا می گوید: اگر واژه های قاچاق و کامپیوتر را در اینترنت جستجو کنیم، انبوهی از اخبار کشف محموله های قاچاق اقلام کامپیوتری را مشاهده خواهیم کرد که این اخبار و صدها پرونده در نیروی انتظامی و قوه قضاییه بهترین دلایل و مدارک گستردگی قاچاق کالا است.

فناوران- ویدا سینا افزود: بدون شک پدیده قاچاق که از بزرگ ترین کلاهبرداری هاست، یکی از دشمنان مهم تولیدکنندگان و واردکنندگان قانونمند کالاهای IT است. زیرا با رقابت نابرابر و نبود پرداخت حقوق گمرکی و مالیات از فعالیت سالم و قانونمند جلوگیری می کند. 
 ضرورت استانداردسازی کالاهای IT
وی همچنین گفت:  یکی از ابزارهای مهم مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از ورود و توزیع کالاهای تقلبی و بی کیفیت و اطمینان از رعایت الزامات فنی مورد قبول در همه کشورها، بسط و توسعه فرهنگ رعایت استانداردها و نظارت بر اجرای استانداردها است. سینا تاکید کرد: قطعا زیر سوال بردن آزمایشگاه های پیشرفته سازمان ملی استاندارد در سطح کشور و اظهار نبود توان و دانش کافی برای بررسی کالاهای تکنولوژیکی، ناتوان جلوه دادن و جلوگیری از رعایت استانداردها کمک به ترویج بی کیفیتی و قاچاق است.  مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در واکنش به این اتهام که استانداردسازی موجب افزایش قیمت ها می شود، گفت: این موضوع ریختن آب به آسیاب باند های قاچاق و تولید و توزیع کنندگان کالاهای تقلبی و باز گذاشتن دست قاچاقچیان و حمایت از آنها و پایمال کردن حقوق مصرف کنندگان و موجب ضربه زدن به اقتصاد کشور و متضرر شدن منافع ملی است.  ویدا سینا گفت: بدیهی است، با توجه به فرامین مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی، حقوق شهروندی مورد نظر ریاست جمهوری، برنامه توسعه اقتصادی کشور، قانون ارتقای کیفی خودروها، افزایش تولیدات داخل، صادرات و رعایت حقوق مصرف کنندگان، توسعه استانداردسازی و نظارت بر اجرای آن باید با جدیت دنبال شود. 
 وفورکالاهای تقلبی IT
 مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در عین حال با بیان اینکه فرآیند تولید و توزیع کالاهای تقلبی از جرایم سازمان یافته محسوب می شود و عبارت از تولید و توزیع کالا به نام دیگران و بدون اجازه آنهاست، گفت: کالاهای تقلبی از اجزای با کیفیت پایین ساخته می شوند تا بدین وسیله بتوانند کالاهای مشابه کالاهای تولید شده توسط سازندگان معتبر و شناخته شده را به صورت ارزان تری بفروشند. وی افزود: اگر به حجم تجاری کالاهای تقلبی که به طور کلی سالیانه بیش از 600 میلیارد دلار در دنیا برآورد می شود، توجه کنیم، سود حاصل از این تجارت روشن تر می شود. کالاهای تقلبی خطرناکند، زیرا از اجزا و قطعات ارزان، غیراستاندارد و بعضا خطرناک ساخته می شوند که سلامتی و ایمنی مصرف کنندگان را به خطر می اندازد. سینا گفت: تولید و توزیع کالاهای تقلبی در اکثر کشورها غیرقانونی است و خرید و فروش آنها حمایت از فعالیت های غیرقانونی تلقی می شود و معمولا به باندهای جنایت کار مرتبط هستند. تولیدکنندگان معتبر منابع قابل توجهی را برای تحقیق، توسعه و تولید کالاهای با کیفیت و ایمن به کار می گیرند. در حالیکه تولید و توزیع کنندگان کالاهای تقلبی به ناحق و با اسم آنها سود تولیدکننده معتبر را به جیب می زنند و موجب رقابت ناسالم، ضرر و زیان به آنها و باعث ایجاد بیکاری و تحمیل هزینه به مصرف کنندگان می شوند.
ویدا سینا همچنین گفت: اگر سری به بازارهای فروش لوازم کامپیوتری و موبایل بزنیم، با انواع کالاهای تقلبی مانند گوشی های تلفن همراه، تبلت ها، باتری ها، دوربین ها، شارژرها، کارت های گرافیک، فلش ها، مموری ها، هارددیسک و غیره مواجه می شویم که در ظاهر مشابه برندهای شناخته شده اند، ولی با کمتر از نصف قیمت به فروش می رسند.
وی افزود: چرا کمتر از نصف قیمت؟ اگر دلیل آن را جویا شویم به سرعت به اختلاف اصل و بدل از نظر مقدار حافظه، تعداد پیکسل دوربین و صفحه نمایش، نوع پردازنده و سرعت آن، شماره سریال های ناشناخته و غیره پی می بریم. وی ادامه داد: کافی است واژه گوشی تلفن همراه، تبلت و غیره را به همراه واژه تقلبی در اینترنت جستجو کنیم تا با انبوده راه های تشخیص نمونه اصل از تقلبی روبرو شویم که گویای گستردگی و وفور این کالاها و نیاز مصرف کنندگان به کسب اطلاعات در این خصوص است.  
وی تاکید کرد:  آیا باز هم می توان ادعا کرد که کالای تقلبی و غیراستاندارد در بازار کم است و در حد چشمگیری نیست؟ آیا این نگرش حمایت از تولید و توزیع کالاهای تقلبی نیست؟ آیا این به معنی نادیده گرفتن حقوق مصرف کنندگان توسط برخی از فروشندگان، توزیع کنندگان و واردکنندگان نیست؟
 راه های مبارزه با کالاهای تقلبی IT در ایران
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک همچنین گفت: در حال حاضر در کشور ما رعایت الزامات فنی CE برای تعدادی از کالاهای IT وارداتی مانند صفحه نمایش ها، چاپگرها، نوت بوک ها، اسکنرها و غیره الزام شده است. 
وی افزود: بر این مبنا یکی از روش های نظارت بر کالاهای وارداتی IT که در فهرست کالاهای مشمول استاندارد قراردارند، نمونه برداری از محموله وارداتی و ارسال آن به آزمایشگاه های آزمون جهت اطمینان از تقلبی نبودن و رعایت الزامات فنی ایمنی و سازگاری الکترومغناطیسی است. وی اضافه کرد: در این خصوص باید توجه داشت که اخذ تاییدیه انطباق از آزمایشگاه در مورد همه کالاها حتی کالاهای دارای برند معتبر انجام می شود و نباید تصور شود که کالاهای دارای برند معتبر حتما الزامات فنی مورد قبول ایران را رعایت می کنند.  وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل اهمیت و کاربرد گسترده کالاهای IT، حدود ده آزمایشگاه در بخش خصوصی و دانشگاهی و در مراکز استان های بزرگ و مبادی ورودی کالا با مدرن ترین تجهیزات اندازه گیری فعالیت می کنند، گفت: سازمان ملی استاندارد ایران و ادارات کل استاندارد استان ها از طریق شرکت های بازرسی و آزمایشگاه های همکار عهده دار مسوولیت جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت مشمول استاندارد اجباری به کشور و یا جمع آوری آنها از بازار هستند. وی در پایان گفت: از آنجایی که بعضا برخی واردکنندگان فکر می کنند که توان و دانش کافی در کشور نیست (به دلیل فقدان اطلاع و میزان توانایی در داخل کشور یا چشم بستن بر روی واقعیت ها)، بهتراست همه ضوابط و الزامات استاندارد در نظارت بر واردات و بازار را فراموش کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :