آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83060
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1394 11:51
تعداد بازدید : 1095

رونمایی از نخستین خدمات رایانش ابری

با رونمایی از نخستین خدمات رایانش ابری، سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات پایگاه داده و نگهداری را به مدت یکسال به رایگان در اختیار کسب و کارهای تازه اینترنتی قرار می دهد، این خدمات همواره ۸۰ درصد هزینه های یک کسب و کار تازه را در ابتدای تأسیس به خود اختصاص می دهد.


فارس – روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نخستین خدمات رایانش ابری رونمایی شد. رایانش ابری به مجموعه ای از روش ها و فناوری هایی گفته می شود که به ارائه منابع ذخیره سازی، شبکه ای و پردازشی به صورت متمرکز با قابلیت انعطاف پذیری بالا و متناسب با درخواست استفاده کنندگان 
می پردازد.
این خدمات در هر 4 لایه یک مدل ابری کامل یعنی IaaS، PaaS، SaaS، Xaas قابل ارائه خواهد بود.
در قدم نخست اجرای این طرح، هم اکنون لایه IaaS با بهره گیری از نرم افزار Open Stack که 52 درصد سیستم های رایانش ابری جهان مبتنی بر آن توسعه یافته به طور کامل در 2 مرکز داده پیاده سازی شده است.
این لایه در مراکز داده همدان و خوزستان پیاده سازی شده و قابل توسعه به سایر مراکز داده استانی نیز خواهد بود. در این مرحله نخستین خدمت طرح رایانش ابری با هدف حمایت از کسب و کارهای تازه مدنظر است. این مدل شبیه وب سرویس آمازون طراحی شده و پورتال سامانه رایانش ابری استارتاپ ها Startups cloud.ir در حال بهره برداری و اماده دریافت تقاضای استفاده کنندگان است.
هدف از این اقدام کمک به استارت آپ ها در استفاده از منابع ذخیره سازی، پردازشی و شبکه اطلاعات است که بتوانند روی ایده های خلاق خود تمرکز
 داشته باشند.
حدود 80 درصد هزینه های یک استارت آپ به فراهم کردن زیرساخت معطوف می شود که اکنون با فراهم شدن این امکان دولتی، سازمان فناوری اطلاعات به مدت یک سال تدارک پایگاه داده و نگهداری از آن را به شرکت نوپا ارائه می کند و پس از آن در صورت موفقیت، شرکت باید هزینه های زیرساختی خود را بپردازد. در آینده نیز ارائه خدمات ابری IaaS به دستگاه های دولتی نیز عرضه خواهد شد و در مراحل بعدی خدمات ابری سطح بالاتر از جمله PaaS و SaaS در مراکز داده ارائه می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :