آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83049
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1394 11:31
تعداد بازدید : 1498

در دیدار با اعضای شورای عالی فضای مجازی مطرح کردند

تاکید رهبر انقلاب بر خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی

روز سه شنبه رییس و اعضای شورای عالی فضای مجازی با رهبر انقلاب دیدار کردند.


فناوران - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس جمهور و اعضای شورای عالی فضای مجازی، این شورا را مرکز اصلی سیاستگذاری آگاهانه، مسوولانه و مقتدرانه در خصوص فضای مجازی خواندند و با اشاره به گسترش روزافزون و پرسرعت پدیده عظیم و بی نظیر فضای مجازی تأکید کردند: باید با استفاده از توانایی ها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه فضای مجازی، و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم. ایشان با بیان تاثیرگذاری گسترده فضای مجازی به عنوان یک قدرت نرم فوق العاده در عرصه های مختلف از جمله فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سبک زندگی، ایمان، اعتقادات دینی و اخلاقیات، بر لزوم طراحی مناسب و دقیق برای حفظ حریم امنیت فکری و اخلاقی جامعه در این عرصه تأکید کردند و افزودند: لازمه حضور فعال و تأثیرگذار در فضای مجازی، «تمرکز در تصمیم گیری»، «جدیت در اجرا بدون از دست دادن زمان»، «هماهنگی میان دستگاه ها» و «پرهیز از موازی کاری و تعارض» است.
رهبر انقلاب همچنین برنامه ریزی و حمایت دولت به ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای گسترش صنایع مرتبط با فناوری ارتباطات را بسیار ضروری خواندند و تأکید کردند: گسترش این صنایع از طریق شرکتهای دانش بنیان، تأثیر بالایی در اشتغال زایی و تحول در اقتصاد کشور خواهد داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین از زحمات رییس جمهور و اعضای قبلی شورای عالی فضای مجازی و دبیران فعلی و قبلی این شورا 
تشکر کردند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهور و مهندس انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی گزارشی در خصوص اهمیت فضای مجازی و برنامه ها و اقدامات شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی در دوره اول مسئولیت ارائه کردند. همچنین آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه نکاتی در خصوص الزامات و اقتضائات مرتبط با فضای مجازی بیان کرد.
 گزارش وزیر ارتباطات از جلسه با رهبر انقلاب
اما وزیر ارتباطات روز گذشته در خصوص این جلسه گفت: رهبر معظم انقلاب در جلسه ای با اعضای شورای عالی فضای مجازی تاکید کردند که در تمام مطالعاتم از تحولات صنعتی و فناوری قبل و حال جهان هیچ عرصه ای را سراغ ندارم که مانند فضای مجازی دارای تحولات سریع و امنیت باشد.
 محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد سخنان مقام معظم رهبری در این جلسه گفت: ایشان تاکید کردند تحولات هیچ عرصه ای در زندگی مردم و اجتماع تا این حد تاثیرگذار نبوده است همچنان که ورود اینترنت همه چیز را تغییر داده است.
واعظی  افزود: رهبر معظم انقلاب اشاره داشتند از این رو اگر بخواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید اهتمامی که در سال های گذشته به صنعت هسته ای شد را به صنعت IT نیز داشته باشیم.
وی با نتیجه گیری از بیانات رهبر انقلاب گفت: این شبیه سازی بسیار معنادار است و نشان از نگاه آگاهانه و هوشمندانه نظام به موضوع فضای 
مجازی است.
واعظی گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار خاطر نشان کردند که برای از بین بردن شکاف دیجیتالی موجود و جبران عقب افتادگی باید جلسات عالی شورای فضای مجازی به صورت منظم تشکیل شود و این شورا سیاست گذاری و تعیین تکلیف در تمام امور را انجام دهد و مرکز ملی فضای مجازی نیز پایش، آینده نگری و نظارت بر اجرای امور را انجام دهد و همچنین تمامی امور اجرایی در تمامی موضوعات به وزارت ارتباطات محول شود. واعظی گفت: به اعتقاد من این سه رکن باید فضای مجازی را ساماندهی کنند و پیش ببرند.
 تمام تحریم ها برداشته می شود
وزیر ارتباطات البته سخنان دیگری نیز گفت. وی با نقل قولی از ربیعی وزیر تعاون گفت: دو ماه دیگر و در آذر ماه که تمام تحریم ها برداشته می شود نباید از حمایت شرکت های ایرانی غافل شویم و دولت نیز بارها اعلام کرده که برنامه پسا تحریم بر مبنای اقتصاد مقاومتی اتکا به مردم، حمایت از شرکت های دانش بنیان، حمایت از تحقیق و توسعه بومی و حمایت از زنجیره ایده (به ویژه ایده استراتژیک) استوار خواهد بود.
وی تاکید کرد: سیاست دولت حمایت از تولید داخل است و تولید داخل نیز خود به خود به وجود نمی آید بلکه از اول در قالب حمایت از تحقیق و توسعه بومی ایجاد میشود و نهایتا منجر به تولید داخلی خواهد شد.
واعظی همچنین با تاکید بر اینکه باید پایان نامه های دکتری و کارشناسی ارشد را به سمت تحولات سال 2020 ببریم گفت: در کنفرانس های خارجی پرتکل ها را کنار می گذارم و به یاد دوران دانشجویی در کارگا ه ها شرکت می کنم که از این کارگاه ها یاد گرفتم که هدفگذاری فناوری اطلاعات بسیار عظیم است و برای همسویی با این روند بزرگ باید در دانشگاه ها استادهای راهنما دانشجویان را هدایت کنند.
وی گفت: امروز بزرگترین دغدغه شغل جوانان است و نمی توانیم بگوییم چند نفر شاغل داریم باید به این توجه کنیم که چند نفر بیکار هستند و برای آنها برنامه ریزی کنیم. واعظی با اشاره به موضوع همایش رایانش ابری گفت: 140 صفحه مطلب درباره رایانش ابری را دیروز به من دادند که مطالعه کنم و دیشب تا ساعت 1 الی 2 بامداد مطلب را خواندم و امروز بعد از نماز صبح نیز مطالعه کردم اکنون از مطالعه 140 صفحه مطلب درباره رایانش ابری که برای همایش امروز آماده باشم احساس ویژه ای نسبت به این موضوع پیدا کردم.
واعظی تاکید کرد: وضعیت شبکه پهن باندی که امروز موجود است قابل قبول نیست و اگر افراد را متصل به ابر کنیم اختلال شبکه دیگر وجود ندارد زیرا در آن صورت کار افراد بر زمین می ماند.
وی گفت: بنابراین باید ابتدا پهن باند را اصلاح کنیم و همزمان نیز ظرفیت پهن باند را توسعه دهیم.
واعظی با اشاره به اینکه با رونمایی از نخستین خدمات رایانش ابری زیرساخت لازم برای ایجاد کسب و کارهای اینترنتی به مدت یک سال رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد گفت: در پشت این سرویس ها 7دیتا سنتر آماده سرویس ارایه می کنند و 11 دیتا سنتر دیگر نیز در مراحل پایان کار برای ورود به 
شبکه هستند.
وی گفت: علاوه بر این معتقدیم که بخش خصوصی نیز باید وارد دیتا سنتری شود و دیتا سنترداری در کشور تجارتی درآمدزا تبدیل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :