آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83048
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1394 11:21
تعداد بازدید : 1200

رییس سازمان فناوری اطلاعات در همایش شهر هوشمند وعده داد:

مشکلات بیمه ای و مالیاتی شرکت های ICT تسهیل می شود

مراسم اختتامیه همایش زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری شهر هوشمند با معرفی شهرهای هوشمند منتخب برگزار شد.

فناوران - نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: این که فقط دور هم بنشینیم و به هم گزارش کنیم که در کشورهای دنیا چه اتفاقی افتاده و چه باید بکنیم فایده ندارد و باید وارد اقدام عملی شویم.
وی افزود: ساز و کار اداری در ایران خیلی پراصطکاک است و وقت زیادی را تلف می کند. به همین دلیل مهم است که گام های اولیه هر کاری را با هم برداریم.
جهانگرد با بیان این که نخستین کنفرانس در مورد شهر هوشمند در سال 75 و در شهر کیش برگزار شد گفت: از آن سال تا به اکنون کنفرانس های زیادی در این خصوص برگزار شده و همه هم نام اولین را یدک می کشند. در حالی که ما باید به تجربیات گذشته اتکا کنیم.
رییس شورای عالی فناوری اطلاعات با بیان این که منظور از شهر هوشمند این است که کارها اتوماتیک شده تا زمان و هزینه حداقل شود گفت: در شهر هوشمند انسان باید وقت اضافی داشته باد تا اوقاتی برای فراغت و خلاقیت بیابد. با توجه به این انتظار باید افق و انتظار خود را از شهر هوشمند روشن کرده و کار را پیش ببریم.
وی گفت: ما یک چشم انداز بیست ساله در کشور تبیین کردیم که قرار بود در طول سال های برنامه سالی 8 و نیم درصد رشد داشته باشیم. 10 سال این برنامه سپری شده و در خوشبینانه ترین حالت ما سالی 2 و نیم درصد رشد داشته ایم. بنابراین برای رسیدن به اهداف بزرگ 20 ساله تنها 10 سال فرصت داریم.رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این که در شبکه های ارتباطی ما سرمایه گذاری خوبی نشده است گفت: عید سال 92 تعداد 27 میلیارد پیامک رد و بدل شد. این درحالی است که در نوروز 94 این تعداد به 18 میلیارد رسید. البته قطعا حجم پیام ها رشد داشته اما رشد به شبکه های اجتماعی خارجی تعلق یافته است و نه شبکه داخلی ما.
جهانگرد ادامه داد: اپراتورهای ما باید خیلی زودتر متوجه تحولات تکنولوژی شده و اقدام می کردند تا امروز یک گروه دیگر نفع پیامک ها را ازآن خود نکنند. اکنون ما هم از نظر اقتصادی و هم امنیتی ضرر کرده ایم.
وی گفت: این که فکر کنیم پدیده هایی مانند Big Data سراغ ما نمی آیند اشتباه است. هرچیزی که در آینده نزدیک بخریم، همراه خود این پدیده را به کشور می آورد. بنابراین سرمایه گذاری در فناوری های نو یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است. جهانگرد با بیان این که براش هوشمندسازی شهرها، تامین سخت افزار کافی نیست گفت: مظاهر اصلی شهر هوشمند شامل انسان هوشمند و برنامه ریزی هوشمند است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: برخی می گویند کاری روی شبکه ملی اطلاعات نشده است. باید از آنها پرسید منظورشان چیست؟ یک بخشی ارایه سرویس روی شبکه است که قاعدتا وظیفه وزارت ارتباطات نیست و هر بخشی به فراخور کارش باید خدمات ارایه کند. یک بخش دیگر این است که دیتای خودمان را خودمان در اختیار داشته باشیم که این موضوع اکنون محقق شده است. بنابراین دوستان در مورد شبکه ملی هوشمند آدرس غلط می دهند.
جهانگرد با بیان این که ابزار اتصال را در هر شهری حداکثر یک ساله می توان راه انداخت تاکید کرد: بنابراین عناصر تصمیم ساز و کار جمعی و دانش بنیانی مهم ترین عامل موفقیت در موضوع شهر هوشمند است. سخت افزار به راحتی فراهم می شود. مثلا همه ما اکنون موبایل و تبلت داریم اما آیا محتوا و سرویس آن نیز ارایه می شود؟
وی گفت: یکی از گرفتاری های ما در دوره جدید، دستگاه هایی است که رشد کرده و بالا آمده اند اما با هم ناسازگاری دارند. رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین گفت: قرار است استانداردها و حداقل ضوابط شهر هوشمند در شورای عالی شهرسازی تدوین شود.
وی افزود: با موافقت وزیر راه و اعضای شورای عالی شهرسازی، استانداردها و حداقل ضوابط در خصوص ساختمان های هوشمند، شهر هوشمند و حمل و نقل هوشمند ارایه و تصویب خواهد شد. 
جهانگرد ادامه داد: توجه نظام و مسوولان به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جلب شده و این فرصت بزرگی برای توسعه این بخش در کشور است.
وی گفت: حکم شورای عالی فضای مجازی، منسجم، مرتب و قوی است و امیدواریم از ظرفیتی که در حوزه فضای مجازی به وجود آمده، به خوبی استفاده کنیم.
وی گفت: با تصویب آیین نامه ناوبری فناوری اطلاعات در هیات دولت، تسهیلات خوبی به دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تعلق می گیرد. جهانگرد گفت: همچنین براساس این آیین نامه کلیه دستگاه های دولتی ملزم به همکاری با بخش خصوصی شده و دولت صرفا باید نقش حاکمیتی داشته باشد.وی گفت: همچنین قرار است محاسبات مالیاتی و بیمه ای شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات تسهیل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :