آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83046
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1394 11:19
تعداد بازدید : 1290

ترافیک دیتا ماهانه ۳۰ درصد رشد می‌کند

۳۰ درصد ترافیک اینترنت کشور روی شبکه های اجتماعی خارجی

با رونمایی از نخستین خدمات رایانش ابری، سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات پایگاه داده و نگهداری را به مدت یکسال به رایگان در اختیار کسب و کارهای تازه اینترنتی قرار می دهد، این خدمات همواره ۸۰ درصد هزینه های یک کسب و کار تازه را در ابتدای تأسیس به خود اختصاص می دهد.


فناوران- روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نخستین خدمات رایانش ابری رونمایی شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: تا سال گذشته کل ترافیک اینترنتی سه اپراتور موبایل ۷۰ ترابیت بر ثانیه بود اما اکنون به ۷۰۰ ترابیت رسیده و آمارها نشان می دهد استفاده از دیتا، ماهانه ۳۰ درصد رشد می کند.
نصرالله جهانگرد در این همایش با بیان اینکه غفلت ما از تقویت زیرساخت های فنی باعث جایگزینی ترافیک شبکه های خارجی شده است، گفت: نوروز امسال شاهد بودیم که آمار پیامک ها از 27 به 18 میلیون نسبت به مدت زمان مشابه سال قبلش رسید و این نشان می دهد که خدمات به سمت ما در حال حرکت است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: فارغ از جنبه های ارتباطی، پول، امنیت و دیتای کشور را تحت تاثیر قرار می دهد هم اکنون 30 درصد از ترافیک کشور را شبکه های خارجی به خود اختصاص داده اند.
وی اذعان کرد: در سال 2003 حدود 500 میلیون انسان در دنیا به اینترنت متصل بودند در حالیکه کل کره زمین 6.3 میلیارد نفر جمعیت داشت؛ در سال 2007 تعداد کل اتصالات اشیا به اینترنت از آدم ها بیشتر شد تا جاییکه اکنون 25 میلیارد پدیده در دنیا به یکدیگر متصل هستند. پیش بینی می شود تا سال 2020 میزان این اتصالات به 50 میلیارد برسد.
معاون وزیر ارتباطات گفت: با ظهور RFID، سنسورهای اطلاعاتی، نسل های 4G و 5G موبایل، اینترنت چیزها و مفاهیمی چون بیگ دیتا طی دهه آینده رفته رفته زبان مفاهمه تا سال 2020، تصویری می شود.
جهانگرد گفت: تا سال 2020 بالغ بر 97 درصد ترافیک ارتباطی به صورت مالتی مدیا و تصویری خواهد بود. این موضوع با در نظر گرفتن اینکه تا سال گذشته کل ترافیک اینترنتی سه اپراتور موبایل 70 ترا بیت بر ثانیه بود اما اکنون به 700 ترابیت رسیده است و آمارها نشان می دهد استفاده از دیتا، ماهانه 30 درصد رشد می کند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه حجم عظیمی از اطلاعات در حال تولید است و نیازمند شبکه خدمات ابری برای اشتراک منابع محتوا هستیم، افزود: با ایجاد ساختار شبکه ابری روی منابع مجازی سازی، این امکان به وجود می آید تا تامین زیرساخت ها از زمان متوسط 90 روز به 45 دقیقه کاهش یابد.
وی گفت: استراتژی وزارت ارتباطات بومی کردن دانش است زیرا دیتا ثروتی ملی به حساب می آید که از طریق نگهداشت، جمع آوری، پردازش و بهره وری مجدد آن می توان ثروت تولید کرد. لذا نیازمند دیتاسنترهای بسیاری هستیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه همزمان با برگزاری مجمع عادی مخابرات به صورت فوق العاده برای انتخاب اعضای دولتی هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفته می شد که شما از دور قبلی هیات مدیره این شرکت استعفا داده اید آیا چنین موضوعی صحت دارد و دور بعد درمجمع حضور نخواهید داشت؟ گفت: بنده از هیئت مدیره مخابرات استعفا نداده ام و در دور بعدی نیز حضور خواهم داشت اما تصمیم گیری در این خصوص با وزیر است.
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در حاشیه این همایش گفت: با توجه به صحبت های اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر حمایت از کسب وکارهای دانش بنیان این بحث می تواند باعث شود شرکت های کوچک و گروه های فعال بدون آنکه از نظر سخت افزاری هزینه ای کنند با امکاناتی که دولت در اختیار آنها قرار می دهد فعالیت های خود را دنبال کنند.
وی همچنین متذکر شد: معمولا اینگونه است که 80 درصد هزینه هایی که شرکت ها صرف می کنند، صرف زیرساخت ها می شود اما اکنون کلیه زیرساخت ها را فراهم کرده ایم تا آنچه در اختیار شرکت ها قرار می گیرد موجب شود رونق کسب وکار آنها بیشتر شود.
واعظی با بیان این که برای اجرای رایانش ابری سه فاز در نظر گرفته شده، اظهار کرد: بیش از آنکه ما در خصوص اجرای این طرح اعلام رسمی کنیم 170 شرکت برای این طرح ثبت نام کرده بودند که از این میان 67 شرکت برای فعالیت پذیرفته شدند.
وی با تاکید بر این که از جمله مزایای اجرای این طرح آن است که افراد می توانند براساس نیازشان امکانات و ظرفیت بگیرند متذکر شد: در حال حاضر هفت دیتاسنتر آماده سرویس دهی است و براساس تلاش هایی که صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال 11 دیتاسنتر دیگر که مراحل کار آنها دنبال شده است، به پایان رسیده و مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی در عین حال از طراحی قوانین مربوط به این بخش در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خبر داده و اظهار کرد: پس از تدوین و ابلاغ مصوبات این بخش نیز مانند دیگر مصوبات میان ما و اپراتورها و شرکت های مختلف لازم الاجرا خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :