آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 82210
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1394 11:47
تعداد بازدید : 1399

مقام معظم رهبری در حکم اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی اعلام کردند:

10 ماموریت ویژه برای شورای عالی فضای مجازی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری- حضرت آیت الله خامنه ای در این حکم، با بیان اهمیت شورای عالی فضای مجازی در «مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات این عرصه» و همچنین وظیفه اصلی این تشکیلات یعنی «سیاستگذاری، مدیریت كلان و برنامه ریزی و تصمیم گیری های لازم و به هنگام و نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در فضای مجازی» ۱۰ محور مهم وظایف و ماموریت های شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
«پیدایش فضای مجازی در چند دهه اخیر یكی از بزرگترین نمادهای تحول جهانی است. رخدادی كه تأثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه ی ملی و بین المللی نمود بیشتری پیدا می كند.
اكنون بیش از سه سال از تشكیل شورای عالی فضای مجازی می گذرد: شورایی كه با مركز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به عنوان نقطه كانونی مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب این عرصه، برای استفاده از فرصت ها و ظرفیت ها و مقابله با آسیب ها و تهدیدات آن شناخته شده است.
وظیفه اصلی این تشكیلات سیاستگذاری، مدیریت كلان و برنامه ریزی و تصمیم گیری های لازم و به هنگام و همچنین نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در این عرصه است. لذا لازم است با توجه به تحولات سریع و پیچیده در این میدان از یك طرف و نیازهای واقعی و متراكم كشور از طرف دیگر، خود را برای انجام رسالتی سنگین در یك دوره چهار ساله آماده كند.
اینجانب ضمن تاكید بر مفاد حكم اولیه تشكیل شورا و پیوست آن، ضروری می دانم كه نكات و موارد زیر، مورد اهتمام و توجه جدی رئیس و اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی قرار گیرد.
۱- انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته كه موازی این شورا هستند، به منظور تحكیم جایگاه فراقوه ای و موقعیت محوری و كانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی.
۲- تثبیت و تقویت جایگاه مركز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی شورای عالی فضای مجازی در جهت تحقق تصمیمات آن شورا با وظایف: رصد وضعیت جاری فضای مجازی و پیش بینی و آینده نگری تحولات دراین فضا در سطح ملی و بین المللی، ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای مختلف ذی ربط در ابعاد علمی، فنی، اقتصادی، بازرگانی، حقوقی، انتظامی، امنیتی و دفاعی مرتبط با فضای مجازی و نظارت مستمر بر عملكرد دستگاه ها و بخش های ذی ربط در چارچوب مصوبات شورای عالی.
۳- ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت های تاثیرگذار جهانی و برخورداری از ابتكار عمل و قدرت تعامل با دیگر كشورها در جهت شكل دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصه جهانی با رویكرد اخلاق مدار و عادلانه.
۴- اهتمام ملی و همه جانبه و سرمایه گذاری جدی در امر ایجاد و توسعه انواع فناوری ها و صنایع كاملاً پیشرفته و رقابتی خصوصاً با استفاده و ایجاد رشته های نوین دانشگاهی و تربیت سرمایه های انسانی متعهد، متخصص و كارآمد مورد نیاز در بخش های سخت افزاری و نرم افزاری، محتوایی و خدماتی در تمامی ابعاد فضای مجازی به ویژه در برنامه ششم توسعه و برنامه ریزی سالانه كشور.
۵- تسریع در راه اندازی شبكه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مركز ملی بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن.
۶- اهتمام ویژه به سالم سازی و حفظ امنیت همه جانبه فضای مجازی كشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست اندازی بیگانگان دراین عرصه.
۷- ترویج هنجارها، ارزش ها و سبك زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ كاربری و سواد فضای مجازی جامعه.
۸- احراز جایگاه و سهم مناسب برای اقتصاد دانش بنیان در فضای مجازی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی كشور و برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط كسب وكار مرتبط با فناوری های مجازی و بهره گیری از فرصت های اشتغال زایی ونیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه.
۹- توسعه محتوا و خدمات كارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش ها و فرهنگ اسلامی –ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه و جلب مشاركت های مردمی و بكارگیری ظرفیت های بخش خصوصی در این زمینه.
۱۰- تدوین و تصویب نظام های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی.
تركیب اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی فضای مجازی برای دوره جدید به شرح زیر اعلام می شود:
اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس جمهور (رییس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رییس قوه قضاییه، رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رییس مركز، دادستان كل كشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كشور، معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور، رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان دكتر سیدسعیدرضا عاملی، دكتر حمید شهریاری، دكتر رضاتقی پور، دكتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دكتر كامیار ثقفی، دكتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت الله ضرغامی.
از خداوند متعال توفیق خدمتگزاری روزافزون برای همه حضرات مسالت می كنم.» 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :