آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 82138
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1394 15:39
تعداد بازدید : 836

افت شدید فروش پخش کننده های عمده و واسطه ها

کاهش شدید حجم تقاضا از بازار تابستانی کامپیوتر که پس از توافق هسته ای شاهد آن بودیم همچنان ادامه دارد و تداوم این روند موجب شده است که نه تنها فعالان بازار، بلکه پخش کننده های عمده و شرکت های عرضه کننده نگران شوند.

فناوران- به گفته شرکت های عرضه کننده در قالب نمایندگی فروش و عرضه کننده عمده، در ماه گذشته درحدی حجم تقاضا از بازار کاهش یافته است که حتی واسطه هایی که کالا را از پخش کننده های عمده به دست فروشندگان می رسانند نیز نسبت به کاهش چشمگیر حجم تقاضا اظهار نگرانی کرده اند.
یک عرضه کننده محصولات کامپیوتری می گوید: از آنجا که میزان تقاضا برای تجهیزات کامپیوتری و دیجیتال کاهش یافته است، شرکت های واردکننده ثبت سفارش را به تاخیر انداخته و در حال حاضر تمام کالاهایی که از قبل وارد کشور شده اند روی دست فروشندگان مانده و خریدار ندارند. 
به همین دلیل زمینه برای ورود محصولات جدید ولو با قیمت گران وجود ندارد.
به گفته علی رستمی، از واردکنندگان نوت بوک، در ماه گذشته میزان واردت نوت بوک از مبادی رسمی به حدود یک دهم ماه های قبل رسیده است. زیرا تقاضا برای این کالا نیست و بازار هم کشش واردات جدید را ندارد.
یک واردکننده دیگر هم می گوید: در موقعیت های مشابه معمولا عرضه کنندگان عمده و حتی واسطه ها در روال کاری خود تغییر چندانی اعمال نمی کردند و با وجود رکود حاکم بر بازار برای واردات و عرضه کالا بین فروشندگان اقدام می کردند، اما در یک ماه گذشته به دلیل تشدید نوسان نرخ دلار آزاد و درهم و همچنین امید زیادی که گروه خریدار به کاهش قیمت داشته و به همین امید از خرید خودداری می کند، حجم تقاضا کاهش و بازار به حالت تعطیل درآمده است و در نتیجه واردکنندگان نیز از ثبت سفارش و واردات کالا خودداری کرده اند.
به گفته کارشناسان، این وضعیت برای بازار آینده، حتی اگر قیمت دلار کاهش یابد، خطری جدی به حساب می آید. چرا که در صورت کاهش و تثبیت نرخ دلار آزاد تقاضا در بازاری افزایش می یابد که موجودی ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :