آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 82128
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1394 13:36
تعداد بازدید : 911

نقطه سر خط

علی شمیرانی- شورای عالی فضای مجازی متولد اسفند 1390 است و با پشتوانه و اعضای عالی رتبه ای که دارد و رسیدن به نزدیک چهار سالگی تصور می شد، به سرعت سری در سرهای تصمیم سازان حوزه ICT درآورد.

البته که این شورا آمده بود که چنین کند و فلسفه وجودی آن نیز بر این اساس استوار شده بود، اما ظاهرا نوع عملکرد برخی مسوولان این شورا و پاره ای از مسایل دیگر، وجود برخی کاستی ها در شیوه کار شورای عالی فضای مجازی را بیشتر آشکار کرده است.
حالا واقعا سخت است بگوییم، مسوولان حاضر در این شورا اختلافی با هم ندارند. اگرچه اختلاف نظرها طبعا همه جا هست، اما اگر خروجی آن، توقف کارها و تعطیلی باشد، دیگر نام آن اختلاف نظر نیست.
دو هفته قبل دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه تلاش ها برای تلنگر به مسوولان دولتی، گفت که درخواست تغییر مجری شبکه ملی اطلاعات را به رییس جمهوری می دهیم. هفته بعد رییس جمهوری که ریاست شورای عالی فضای مجازی نیز به عهده ایشان است، در پاسخ تلویحی گفت، دولت با جدیت پیگیر شبکه ملی اطلاعات هست.
ترجمه اولیه این حرف یعنی خبری از تغییر مجری شبکه ملی اطلاعات نیست.
روز گذشته اما دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه تلاش خود برای روشن نگه داشتن چراغ این شورا، روی یک دستورالعمل بحث برانگیز دست گذاشته است.
بر اساس این دستورالعمل، مصوبات کمیسیون های زیرمجموعه شورای عالی فضای مجازی به منزله مصوبه این شورا تلقی شده و بی نیاز از تصویب در سطح مدیران شورا لازم الاجرا بودند. دولت جدید اما با این مصوبه موافق نبود و معتقد بودند که در این صورت نقش مدیران شورا کمرنگ خواهد شد. گویی این اتفاق رخ داد و ترمز کمیسیون ها در تصویب و صدور مصوبات کشیده شد. حالا اما دبیر شورای عالی فضای مجازی می گوید: سرعت تحولات در این حوزه بسیار بالا است و ساز و کارهای طولانی و وقت گیر موجب عقب ماندگی در حوزه فضای مجازی می شود. بنابراین، احتمال اجرای دوباره این دستورالعمل وجود دارد.
این اقدام تلاشی برای رفع بن بست عدم تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی تلقی شده و برخی از اعضای این شورا قصد دارند با کمک کمیسیون ها کار خود را پیش ببرند.
پس چهار سال از تاسیس شورای عالی فضای مجازی می گذرد، دو سال قبل یکی از دستورالعمل های این شورا متوقف می شود و حالا دوباره درخواست فعال سازی این دستورالعمل داخلی مطرح می شود و به این ترتیب نقطه سر خط!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :