آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81976
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1394 11:23
تعداد بازدید : 1303

آمریکا روسیه و چین را به دلیل حملات سایبری تحریم می کند

چند تن از مقامات ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که به دلیل حملات سایبری مداوم روسیه و چین علیه آمریکا، قصد تحریم شرکت های این دو کشور را دارد.

رویترز- مقامات آمریکا که به صورت ناشناس صحبت کردند، اعلام کردند که هنوز تصمیم نهایی در مورد اعمال این تحریم ها اتخاذ نشده است و بعید  است تا پیش از سفر ماه سپتامبر شی جین پینگ، رییس جمهور چین، به آمریکا در این زمینه اقدامی صورت بگیرد. آنها دلیل این مسئله را تیره شدن روابط دو کشور هنگام سفر رئیس جمهور چین بیان کردند. 
واشینگتن پست پیش از این به نقل از اوباما اعلام کرده بود کاخ سفید قصد دارد در چند هفته آینده تحریم هایی علیه چین وضع کند؛ اما در مطلب واشینگتن پست نامی از روسیه برده نشد.
ژو هایکوان، سخنگوی سفارت چین در بیانیه ای گفت: دولت چین قاطعانه از امنیت سایبر حمایت می کند و به شدت مخالف هرگونه حمله سایبری در چارچوب قانونی است. 
وی افزود: چین می خواهد مذاکرات این دو کشور تقویت یابد و همکاری نزدیک تری با آمریکا داشته باشد و «حدس و گمان بی پایه و اساس» یا اتهامات، راهکاری درستی برای حل این مشکل امنیتی نیست. 
از طرف دیگر، دولت آمریکا که در چند ماه گذشته بارها و بارها هدف حملات سایبری قرار گرفته است، عزم خود را راسخ کرده تا با این چالش بزرگ مقابله کند. گفتنی است که اخیرا وب سایت بخش مدیریت پرسنل کاخ سفید که حاوی اطلاعات کارمندان دولتی بوده، به سرقت رفته است. مقامات آمریکا شک دارند که منبع این حملات سایبری چین باشد و خود چین نیز هر گونه دخالت در هک یا نفوذ در پایگاه داده های آمریکا را تکذیب می کند و می گوید که خودش نیز یکی از قربانیان حملات سایبر است. 
روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که کاخ سفید در نظر دارد علیه کمپانی ها و شهروندان چین که از هک اسرار تجاری آمریکا توسط پکن سود برده اند، این تحریم ها را اعمال کند. تحلیلگران سایبری و مقامات دولت آمریکا می گویند، هکرهای چین از تاکتیک های پیشرفته برای ساخت پایگاه های داده وسیع استفاده می کنند که می توان از آنها برای جاسوسی همچون جذب جاسوس یا دسترسی به داده های محرمانه در دیگر شبکه ها استفاده کرد. یکی از مقامات ارشد دولت واشنگتن گفت: اوباما در تلاش برای رسیدن به استراتژی جامع برای مقابله با هکرها یک دستور اجرایی را در اوایل سال جاری میلادی امضا کرد که اجازه داده تا علیه هکرهای سایبری تحریم های اقتصادی اعمال شود.
وی افزود: این استراتژی شامل راهکارهای دیپلماتیک، ابزار سیاست تجاری، مکانیزم های اجرای قانون و اعمال تحریم علیه افراد یا شرکت هایی است که در فعالیت های سایبری مغرضانه دست دارند، است. ما در حال ارزیابی تمامی گزینه های مان برای واکنش به چنین تهدیدهایی هستیم.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از یکی از مقامات دولت واشنگتن عنوان کرد: تحریم های احتمالی به پکن این منظور را می رساند که دولت آمریکا قصد دارد پاسخ جاسوسی اقتصادی آنها را بدهد و به بخش خصوصی نیز می رساند که ما طرف شما هستیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :