آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81966
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1394 10:21
تعداد بازدید : 1099

6 محور اصلاح نظام بانکی از دیدگاه وزیر اقتصاد

توسعه بانکداری دیجیتال محور اصلی اصلاح نظام بانکی است

یکی از محورهای مهم در اصلاح نظام بانکداری کشور از نگاه وزیر اقتصاد و دارایی توسعه بانکداری دیجیتال است. طیب نیا می‎گوید: برای دست یابی به یک نظام بانکی کارآمد این نظام باید به آخرین فناوری‎های روز دنیا در این زمینه مسلح باشد.

 فناوران - حرف‎های طیب نیا زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار می‎شود که بدانیم با وجود پیشرفت‎هایی که در سال‎های اخیر در حوزه بانکداری الکترونیکی به دست آمده، به اذعان رییس کل بانک مرکزی، نظام بانکی ما در حوزه فناوری فاصله معنا دارای با نظام بانکی در دنیا دارد.
از طرفی نظام بانکی ما برای گسترش خدمات خود باید بتواند با نظام بانکی جهان ارتباط و تعاملات گسترده‎ای داشته باشد و روند بانکداری در دنیا به گونه‎ای پیش رفته که بدون توسعه بانکداری نوین امکان این تعاملات هم وجود نخواهد داشت. 
شاید از همین منظر باشد که وزیر  اقتصاد و دارایی کشور در بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی یکی از محورهای مهم اصلاح نظام بانکی را توسعه بانکداری دیجیتال عنوان کرد. نظام بانکی کشور و خصوصا سیاست‎گذارهای اصلی حرکت نظام بانکی باید در طرح‎های خود به این مهم بیش از گذشته توجه کنند. 
طیب نیا گفت: 6 محور مهم برای اصلاح نظام بانکی شامل توسعه بانکداری اسلامی اعم از بازمهندسی ابزارهای بانکداری، توسعه هدفمند بانکداری و حصاربندی فعالیت‎های بانکی، توسعه بانکداری دیجیتال و افزایش کارآیی و رقابت شامل رتبه بندی و امتیازدهی بانک‎ها، توسعه نظارت و تنظیم گری  است. 
 وی گفت : بانکداری اسلامی فراتر از قانون عملیات بانکی بدون رباست؛ بنیادی‎ترین موردی که در عملیات بانکی بدون ربا وجود دارد این است که عملیات بانکی بعنوان یک نظام اقتصادی مدنظر قرار نگرفته است.
طیب نیا گفت: بدون احتساب نرخ سود به بخش حقیقی اقتصاد نمی‎توان خواست دولت را مبنای تعیین نرخ سود قرار داد بنابراین تعیین دستوری نرخ سود مجاز نیست و قیمت در شرایط عادی باید براساس ساز و کار بازار تعیین شود.
وی با بیان اینکه در نظام فعلی بانکداری بدون ربا مشخص نیست پول سرمایه‎گذاران در کدام مسیر و چگونه به کار گرفته می‎شود؛ گفت: سپرده‎های بانکی باید به درستی هدایت شوند ضمن آنکه نرخ سود سپرده‎ها باید براساس نرخ واقعی تسهیلات مشخص و پرداخت شود اما عملاً حساب‎ها یک جا دیده می‎شود و عملاً تفکیکی بین حساب‎ها وجود ندارد.
 سیستم نظارت بانک مرکزی باید تغییر کند 
وی توجیه پذیری فنی و اقتصادی طرح‎ها را از دیگر نکاتی دانست که باید در قانون جدید مورد توجه قرار گیرد و گفت: بحث نظارت در سیستم بانکی از نکات مهم است، سیستم نظارتی در قانون بسیار ساده و اولیه دیده شده و چون توانایی امکان نظارت ندارد نهادهای نظارتی موازی روی کار آمده‎اند.
طیب نیا گفت: با تحلیل و شناسایی از مشکلات نظام بانکی، راهکارهای لازم با محوریت بانک مرکزی و همکاری وزارت اقتصاد در قالب دو لایحه آماده شد که به زودی به هیات دولت می‎رود و بعد از آن برای تصویب تقدیم مجلس خواهد شد.
وی با تاکید بر ضرورت ارتباط بین بازارهای مالی و بخش واقعی اقتصاد، افزود: سیستم بانکی در بازارهای مالی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است درحالی که طی سال های گذشته بازار سرمایه توسعه مطلوبی داشته اما بازار بانکی کماکان محور تأمین مالی است.
 با استاندارد بانکی فاصله زیادی داریم 
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مانده تسهیلات در نظام بانکی نقش این نظام را به عنوان واسطه گری مالی به وضوح نشان می‎دهد؛ این نسبت با استانداردهای بانکی فاصله زیادی گرفته است. نسبت تسهیلات به سپرده‎ها در سال 93 به حدود 105 درصد رسید که منجر به اضافه برداشت از بانک مرکزی و اثرات منفی دیگری می‎‏شود.
وی مشکل دوم بانک‎ها را کاهش نرخ سود عقود مبادله‎ای ذکر کرد و گفت: این سیاست موجب شد تا بانک‎ها تمایل بیشتری به پرداخت تسهیلات در عقود مشارکتی داشته باشند و همین شد که سهم تسهیلات مبادله‎ای کم شود. در سال 93 حدود 30 درصد تسهیلات پرداختی در قالب عقود مشارکتی بود و مشارکت مدتی در این تاریخ از 16.9 به 38 درصد رسید. در حال حاضر در چارچوب قراردادهای مشارکت مدنی برای خرید ابزارهایی تسهیلات پرداخت می‎شود در حالی که این کارها به هیچ وجه با عقود مشارکتی همخوانی
 ندارد.
طیب نیا مشکل سوم را نسبت معوقات بانکی دانست و گفت: مجموع معوقات بانکی هم اکنون 15.4 درصد است، این نسبت در بانک های دولتی 13.5 درصد، خصوصی شده 12.6 درصد و بانک‎های خصوصی 22 درصد است. این نسبت موجب قفل شدن منابع سیستم بانکی و افزایش هزینه تامین مالی اقتصاد کشور می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :