آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81890
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1394 15:3
تعداد بازدید : 1456

به دلیل دستکاری نتایج جست‌وجو

هند از گوگــل شاکی است

گوگل مدتی است که با اروپا درگیری دارد. کمیسیون بررسی رقابت در اتحادیه اروپا معتقد است که گوگل تلاش می کند خدمات وابسته خود را در موتور جست وجوی این شرکت بالاتر از خدمات شرکت های رقیب نشان دهد و حتی اگر کیفیت خدمات شرکت های رقیب بهتر باشد، باز هم ابتدا خدمات گوگل به نمایش درمی آید. این بار هند نیز به اتحادیه اروپا پیوسته و کمیسیون رقابت این کشور گوگل را به سوءاستفاده از موقعیتش در بازار جست وجو متهم کرده است.

Engadget- گزارش اکونومیک تایمز حاکی از آن است که گروهی از شرکت های جهانی و حتی شرکت های سیلیکون ولی نیز به صف شاکیان انحصارطلبی گوگل پیوسته اند که از میان آنها می توان به مایکروسافت و Flipkart اشاره کرد. Flipkart شرکتی هندی است که ادعا می کند رده بندی نتایج جست وجوی گوگل به گونه ای است که در ابتدا خدمات خود گوگل به نمایش درمی آیند. اولین بار نیست که قانونگذاران هندی انگشت اتهام را به سوی این شرکت نشانه رفته اند. سال 2012 نیز شکایت اینچنینی از سوی یک شرکت هندی انجام شده بود.  Flipkart نیز مانند اتحادیه اروپا اعلام کرده که گوگل محصولات خود را در رده بندی نتایج جست وجویش، قبل از محصولات دیگر می آورد و این یعنی به نیازهای کاربران احترام نمی گذارد. این شرکت در حال حاضر 10 روز به گوگل مهلت داده تا در مقابل این ادعا پاسخگو باشد، ولی به نظر می رسد که گوگل همانند همیشه اظهار بی گناهی خواهد کرد.  گفتنی است که اگر کمیسیون بررسی رقابت اتحادیه اروپا بتواند ادعای خود را ثابت کند، گوگل محکوم به پرداخت غرامت می شود که احتمالا 10 درصد از درآمدش باشد. همچنان که پیش از این نیز برخی کشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا به دلایل مشابهی گوگل را تحت پیگرد قرار داده و به پرداخت غرامت محکوم کرده بودند. جالب اینجاست که حدود شش ماه پیش نیز یاندکس، بزرگترین موتور جست وجوگر اینترنتی روسیه نیز به دلیل آنچه سیاست های انحصارگرایانه نامیده، از گوگل شکایت کرد.
کمپانی روسی طی اعلامیه ای شکایت رسمی خود را از گوگل به دلیل شیوه های ضد رقابتی در سیستم عامل آندوریید در دادگاه به ثبت رساند. آندوریید محبوب ترین سیستم عامل در بین کاربران روس محسوب می شود و به گفته مدیران یاندکس، گوگل روی تلفن های همراه مجهز به آندوریید محدودیت خاصی برای فروشندگان محلی ایجاد کرده که اجازه رقابت را از آنها گرفته است. بر این اساس، تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری و اپلیکیشن ملزم به نصب کل خدمات گوگل مبتنی بر گوگل پلی هستند و موتور گوگل را باید به عنوان پیش فرض جست وجو روی سیستم خود نصب کنند.
این در حالی است که به گفته روس ها، گوگل آندرویید را یک سیستم عامل باز می نامد، اما توسعه دهندگان اپلیکیشن را مجبور به رعایت آنچه گوگل می خواهد، می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :