آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81845

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا اعلام کرد:

پلیس فتا با تلگرام، یاهو و گوگل وارد مذاکره شد

تشریح جزییات عملیات پانجی آ8 و کشف 81 میلیون دلاری داروی قاچاق، برخورد با عرضه دارو اعم از مجاز و غیر مجاز در فضای سایبری، هشدار نسبت به شیوع باج افزارها، جمع آوری مستندات روبات های تلگرام و برخورد با عرضه مواد مخدر در فضاهای مجازی و غیره از مهم ترین مباحث مطرح شده درنشست خبری معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا بود.

ایسنا- حسین رمضانی در این نشست از کشف 81 میلیون دلار داروی قاچاق و غیر استاندارد در عملیات پانجی آ 8 در سطح جهان خبر داد و گفت: در این عملیات که با محوریت اینترپل و با مشارکت 115 کشور دنیا برگزار شد و مدیریت هدایت منطقه ای آن نیز برعهده پلیس سایبری کشورمان بود، پلیس فتا 1634 سایت را رصد کرد که متاسفانه از این تعداد 1439 مورد آن اقدام به عملیات مجرمانه کرده بودند و در این بین 632 مورد را سایت های داخلی شامل می شدند.
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه عملیات پانجی آ 8 به مدت یک هفته با همکاری تمامی عوامل پلیس فتا در سراسر کشور و همزمان با جهان به مرحله اجرا درآمد، گفت: در این مرحله وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و دادستانی کل کشور با ما همکاری داشتند.
وی اضافه کرد: عمده تمرکز این عملیات در تهران و مشهد بود و در همین راستا بیش از یک تن روغن نباتی تاریخ مصرف گذشته هزاران برگ چاپی و هولوگرام جعلی برای بسته بندی داروها، 53 هزار قلم دارو شامل قرص، کپسول، پماد، پودر، مکمل ورزشی و ... کشف و ضبط شد.
به گفته معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا، ارزش ریالی اقلام مشکوفه حدود پنج میلیارد ریال بود.
وی همچنین از دستگیری 156 تن در سطح جهان خبر داد و گفت: از این تعداد 90 نفر آن در ایران بود.
وی همچنین درباره دستاوردهای این عملیات در سطح جهانی نیز گفت: بیش از 236 نهاد و سازمان در سراسر جهان از این عملیات پشتیبانی کردند که در هشتمین مرحله از آن بیش از 20 میلیون و 700 هزار داروی غیرقانونی و تقلبی کشف شد که این رقم دو برابر مقدار مشکوفه در سال 2013 است.
 ممنوعیت تبلیغ و خرید و فروش اینترنتی دارو
وی با بیان پیامدهای استفاده از داروهای غیرمجاز، گفت: لازم است هشدار جدی را به هموطنان بدهم. چرخه تولید و عرضه دارو در تمام دنیا دارای ظرافت و حساسیت بالایی و برابر استانداردها و قوانین کشورمان نیز محل عرضه دارو در داروخانه است و نمی توان آن را در اینترنت یا از طرق دیگر خرید و فروش کرد. بنابراین مطابق قانون در کشور ما هرگونه عرضه، تبلیغ و خرید و فروش دارو در بستر اینترنت غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی اضافه کرد: ما به کلیه شهروندان توصیه می کنیم که نیازهای دارویی خود در بخش های مختلف از مبادی مجاز و قانونی که بیمارستان ها، داروخانه و فروشگاه های مجاز تجهیزات پزشکی هستند تهیه کنند.
رمضانی با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت طلب تنها به فکر تامین منابع مالی خود بوده و به هیچ عنوان نگران سلامت خریداران و مشتریان خود نیستند، گفت: پیش از این نیز عرضه داروهای غیرمجاز زیان های جانی فراوانی برای برخی از مصرف کنندگان داشته است.
رمضانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از سودجویان با سواستفاده از شرکت پست و ارسال اقلام دارویی به آنان، خاطرنشان کرد: موضوع مهم برای ما و مجموعه پلیس صیانت وحفظ حریم خصوصی افراد در ارسال مرسوله های پستی است اما در این خصوص با پست جلساتی را داشته و به نتایجی نیز رسیده ایم.
 هشدار درباره رواج باج افزارها در فضای مجازی
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا در خصوص گسترش باج افزارها درفضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز هشدار داد و گفت: یکی از مواردی که در حال افزایش است، شیوع باج افزارها در فضای مجازی است، براین اساس مجرمان از طریق ارسال پیامک یا ایمیل، لینکی را به شهروندان ارسال کرده و با عناوین جذاب آنها را فریب می دهند که در صورت کلیک روی این لینک به مطلب خاصی خواهند رسید. همچنین برخی از آنها با موج سواری بر روی واقعه های خبری چنین اقدامی را انجام می دهند، غافل از اینکه با کلیک کردن روی این لینک باج افزار پنهان سازی شده در آن نیز وارد سیستم تلفن همراه یا رایانه شده و منجر به از بین رفتن یا سواستفاده از اطلاعات کاربر می شود.
وی افزود: در این شرایط فرد سودجو مجددا پیامی را به کاربر ارسال کرده و این بار تهدید می کند که اگر قصد بازیابی اطلاعات خود را دارد می بایست مبلغی را پرداخت کند که متاسفانه این شیوه در حال افزایش است و لازم است شهروندان باید نسبت به لینک هایی که روی آن کلیک می کنند حساسیت لازم را داشته و از بازکردن مواردی که آن را نمی شناسند خودداری کنند.
 جمع آوری مستندات روبات های تلگرام
رمضانی گفت: ما مخالفت توسعه فضای سایبری نیستیم، اما پلیس از مراجعی نیست که در این حوزه وارد شود. ما از شرکت های تلگرام، یاهو، گوگل و غیره خواسته ایم که با ما در برخورد با اقدامات مجرمانه همکاری کنند.
وی درباره فعالیت های روبات های تلگرام نیز گفت: مستندات روبات های تلگرام را جمع آوری کرده و به نهادهای مربوطه داخلی و خارجی منتقل کرده و منتظر تصمیم گیری در این خصوص هستیم ضمن اینکه پلیس در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد.
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا افزود: درباره انتقال سرورها و یا دیگر اقدامات در خصوص شبکه های مجازی نیز فتا مسوولیتی نداشته و نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند که باید تصمیم گیری کنند.
وی با بیان اینکه قدرت کشف پلیس فتا بیش از 80 درصد است خاطرنشان کرد: این آمار بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته است و البته پیچیدگی جرایم در کشورهای پیشرفته نیز بالاتر است عمده جرم اینترنتی در کشور ما برداشتن غیرمجاز از حساب بانکی است که در اکثر این موارد نیز کوتاهی کاربران و دارندگان حساب موجب این اتفاق شده است.
رمضانی در بخش دیگری از سخنانش موضوع خرید و فروش مواد مخدر در فضای سایبری را به عنوان یک چالش در جهان امروز برشمرد و گفت در این راستا با پلیس مواد مخدر همکاری های داشته و ضمن رصد این فضا با متخلفان برخورد خواهیم کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :