آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81419
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1394 12:37
تعداد بازدید : 1200

سیستم عامل جدید؛ پاشنه آشیل غول فنلاندی

آیا نوکیا بار دیگر به قدرت باز می گردد؟

نوکیا سال آینده دوباره وارد بازار جهانی موبایل می شود و قراردادش با مایکروسافت که بر اساس آن امکان تولید گوشی هوشمند با برند خود را نداشته، به پایان می رسد.

ساحره چمنی
از این رو حرکت نوکیا و ورودش به بازار موبایل بسیار مهم و حیاتی است. در حال حاضر شایعات بسیاری درباره اینکه نوکیا قصد دارد از سیستم عامل آندرویید در تولید گوشی های جدیدش استفاده کند منتشر شده است، اما شایعات جدید حاکی از آن است که این برند فنلاندی قصد دارد با سیستم عامل جدیدی به بازار موبایل ورود کند. بر این اساس می توان پیش بینی هایی درباره آینده نوکیا در بازار و جایگاهی که به دست خواهد آورد داشت.
 نوکیا ۱۴ سال جایگاه شماره یک را در بازار داشت و حاکم بی چون و چرای بازار موبایل دنیا بود. اما یکباره بیشترین میزان سهم خود را از دست داد و تا جایی نزول کرد که حتی نامی از این برند در بازار موبایل دنیا وجود ندارد.
نوکیا در طول فعالیت چندین ساله اش دچار اشتباهات متعددی شد. سیمبیان سیستم عامل خوب و مهمی برای نوکیا بود اما این عامل خوب بودن فقط تا زمانی برای نوکیا اهمیت داشت که رقبای دیگر یعنی آندرویید به بازار وارد نشده بود و آیفون و آی اواسی وجود نداشت. 
سرانجام نیز تمرکز و اصرار بیش از حد نوکیا روی سیستم عامل سیمبیان باعث افت شدید سهمش در بازار موبایل دنیا شد. چرا که گوگل با آندرویید و اپل با آی او اس قدرت گرفته بود و کاربران کم کم به استفاده از فناوری های جدید و سیستم عامل های کدباز روی آورده بودند. دومین اشتباه نوکیا قرارداد با مایکروسافت و استفاده از سیستم عامل ویندوزموبایل و در نهایت ویندوز فون بود.
آزموده را آزمودن خطاست! حتما این جمله را شنیده اید. ویندوز موبایل تا زمانی که آندرویید و آی او اس به بازار نیامده بودند و تنها سیستم عامل موبایل بازار بود، گزینه خوبی به شمار می ر فت، چرا که کاربران انتخاب دیگری نداشتند، یا سیمبیان یا ویندوز موبایل و البته ویندوز موبایل نیز باگ های زیادی داشت و کار کردن با آن سخت بود.
مایکروسافت زمانی که سیستم عامل ویندوزفون را با گوشی های نوکیا وارد بازار کرد، بازخورد خوبی از سوی کاربران نداشت چرا که تجربه بد استفاده از ویندوزموبایل را دوباره یادآور می شد. در طول سال های گذشته بارها این سیستم عامل به روز رسانی شد اما سهم بازار نوکیا و مایکروسافت در بازار دنیا همچنان تغییری نکرد.
نوکیا نیز به مایکروسافت فروخته شده بود و اختیاری در انتخاب سیستم عامل نداشت. به این ترتیب نوکیا سهم اش را در بازار موبایل دنیا از دست داده بود و رسما شرکتی با نام نوکیا در وجود نداشت.
با این حال چندان هم نمی توان به آینده نوکیا به کل نا امید و بد بین بود. اگرچه حالا شنیدن شایعاتی درباره سیستم عامل جدید شاید زنگ خطر دیگری برای نوکیا باشد.
اما بد نیست در این میان مروری به تجربیات شرکت های دیگر در استفاده از سیستم عامل های جدید داشته باشیم.
سامسونگ سال ها روی سیستم عامل بادا سرمایه گذاری کرد و در تلاش بود تا گوشی های هوشمند مبتنی بر این سیستم عامل با امکانات جدید راهی بازار کند، اما این پروژه با شکست روبه رو شد و نتوانست سهم زیادی از بازار را از آن خود کند.
از سوی دیگر این شرکت کره ای طراحی تایزن را در دستور کار خود گذاشت و هنوز هم تلاش می کند این سیستم عامل را توسعه دهد اما تاکنون نتوانسته موفقیتی کسب کند.
نوکیا هم غیر از ویندوز فون و سیمبیان اشتباهات دیگری داشت. طراحی و ساخت سیستم عامل می گو هم برای نوکیا حرکت موفقیت آمیزی نبود و در نهایت با وجود سرمایه گذاری بسیار با شکست روبه رو شد.
بر این اساس ورود نوکیا با سیستم عاملی جدید مطمئنا نمی تواند گامی محکم و موفقیتی قطعی برایش در پی داشته باشد.
کارشناسان و تحلیل گران معقتدند اگر نوکیا با توجه به پیشنهاداتی که برای استفاده از سیستم عامل آندرویید داشت پلات فورم گوگل را انتخاب می کرد مطمئنا نه تنها از بازار موبایل دنیا حذف نمی شد بلکه هنوز هم یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان گوشی در دنیا بود. این شرایط نیز در حال بود که این کمپانی تجربیاتی اندک اما موفق را هم با اندروید کسب کرده است.
با این وجود نوکیا سال گذشته چند مدل گوشی هوشمند و یک دستگاه تبلت مبتنی بر آندرویید روانه بازار کرد و بازخورد نسبتا خوبی هم از آنها گرفت. از این رو به نظر می رسد اگر مدیران جدید نوکیا دوباره چنین روندی را در پیش گیرند و با سیستم عامل قدرتمندی همچون آندرویید وارد بازار شوند، سهم قابل خوبی را نصیب خود کنند، چرا که همه کاربران هنوز هم گوشی های نوکیا را بر اساس ویژگی هایی همچون قابلیت های سخت افزاری و طراحی دوست دارند و می ستایند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :