آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81417
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1394 12:34
تعداد بازدید : 817

برنامه ریزی برای راه اندازی دو ماهواره ملی

محمود واعظی، وزیر ارتباطات در حاشیه یک مراسم در خصوص ماهواره ایرانی گفت: در حال حاضر دو برنامه موازی داریم که یکی از آنها از گذشته شروع شده تا براین اساس بتوانیم در داخل کشور ماهواره های مورد نیاز خود را بسازیم. در چند سال گذشته نیز چندین ماهواره آزمایشی پرتاب کردیم و اکنون بنا داریم این روند استقرار پیدا کند.


ایسنا - وزیر ارتباطات ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به نیازمندی هایی که بخش های مختلف کشور از جمله صدا وسیما، تمامی بانک ها، شرکت های SAP، شرکت زیرساخت و وزارت ارتباطات و سایر کسب وکارهای مختلف نیازمندیم که دو ماهواره ملی داشته باشیم که یکی از آنها در ارتباط با پخش و مسائل ارتباطی است که در این خصوص کنسرسیومی متشکل از استفاده کننده ها باید وجود داشته باشد و طبیعی است که سازمان فضایی محوریت این کار را برعهده دارد.
وی گفت: ماهواره دیگر که بیشتر در بخش های کشاورزی، محیط زیست، هواشناسی و غیره مورد نیاز است ماهواره سنجش از راه دور است که تلاش داریم این دو ماهواره را در برنامه آینده کشور لحاظ کنیم.
واعظی در بخشی از صحبت های خود نیز در پاسخ به این سوال که برای ارایه خدمات بهتر در عرصه 3G و 4G لازم است باندهای فرکانسی پایین تر مورد بهره برداری قرار گیرند، اما اکنون به واسطه مشکلاتی که با سازمان صدا وسیما وجود دارد، بهره گیری از باند 700 دارای مشکلاتی است. حال راهکار وزارت ارتباطات در این خصوص چگونه ارزیابی می شود، گفت: از 15 سال قبل در ITU تصمیم گرفته شده که تمام کشورهای دنیا ظرف مدت 15 سال شبکه پخش خود را از حالت آنالوگ به سمت دیجیتال ببرند، زمانی که همه وارد دیجیتال شدند پهنای باند فرکانسی بسیار کمی نیاز دارند و برهمین اساس لازم است باند های فرکانسی 700 تا 800 را برای استفاده موبایل آزاد کنند.وی ادامه داد: ما نیز از دو سال پیش در حال پیگیری این موضوع از سوی صدا وسیما هستیم، اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم. با این حال امیدواریم این اتفاق مانند بسیاری دیگری از کشور ها در کشور ما نیز رخ دهد، چرا که این موضوع حتی به نفع خود صدا وسیما هم هست. دلیل آن هم آنکه اکنون اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده در نوار مرزی ما در سراسر کشور مشکلات فنی پیدا خواهد شد.واعظی در ادامه ی صحبت های خود در پاسخ به این سوال که برای پروژه TD-LTE معمولا باند های فرکانسی دو و سه موثرند، اما اکنون به اپراتور سوم باند 3.5 داده شده، اظهار کرد: این فضای فرکانسی وقتی در اختیار اپراتوری قرار می گیرد و اپراتور برای آن میلیارد ها تومان هزینه می کند امکان پس گرفتن آن وجود ندارد. بحث صدا وسیما نیز یک مساله ی خاص است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :