آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81400
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1394 11:44
تعداد بازدید : 1454

با عبور از مرحله تعیین الزامات

استان مجازی کرمانشاه به دنبال سرمایه گذار است

نشست هم اندیشی در مورد فرصت های سرمایه گذاری در استان مجازی کرمانشاه به میزبانی مرکز ملی فضای مجازی و با حضور محمد حسن انتظاری رییس این مرکز، هدایت حاتمی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه، ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، افشین کلاهی رییس انجمن تشکل های دانش بنیان و دیگر نمایندگان تشکل های بخش خصوصی برگزار شد.

فناوران- این نشست مقدمه ای برای برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان مجازی کرمانشاه بود که پنج شنبه آینده در این استان برگزار می شود و مسوولان استان کرمانشاه از تشکل های خصوصی خواستند همراه با اعضای خود در این همایش شرکت کنند. 
 دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در این جلسه گفت:ما عملکرد کشورهای مختلف در حوزه فضای مجازی را بررسی و آنالیز کرده ایم. این کشورها هم شامل کشورهایی بودند که در حوزه ICT موفق بودند و هم کشورهایی که اگرچه پیشرفته محسوب می شوند اما در این حوزه توفیقی نداشتند. در نتیجه این بررسی ها هم به این نتیجه رسیدیم که باید روی توانمندی داخلی تکیه کنیم.
انتظاری گفت: این اتفاق در استان کرمانشاه در حال روی دادن است و با تکیه بر توانمندی های داخلی، این استان پایلوت شبکه ملی اطلاعات در کشور می شود.
وی افزود: جلسه ای با مشاوران رییس جمهور داشتیم و آنها گفتند اعتبارات مورد نیاز استان مجازی را از کجا می خواهید تامین کنید و ما گفتیم بخش خصوصی پولش را می دهد و اتفاقا نه تنها از دولت پولی نمی گیریم، که درآمدی هم برایش ایجاد می کنیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: پویایی و جهش برای پیشرفت ایران در حوزه فضای مجازی وجود ندارد همچنان که رتبه ایران در شاخص های کلان دولت الکترونیکی در چند سال اخیر تغییری نداشته از این رو برای ایجاد جهش و انگیزه به عنوان نخستین استان کشور شبکه ملی اطلاعات استانی در کرمانشاه راه اندازی می شود.
عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی نیز گفت: الزامات استان مجازی کرمانشاه تبیین شده و اکنون با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی باید به ساخت این استان روی بیاوریم.
وی افزود: این الزامات در کتابی منتشر و در روز همایش رونمایی می شود.
هدایت حاتمی معاون منابع انسانی و مدیریت استانداری کرمانشاه که هم زمان معاونت اقتصادی این استانداری را نیز برعهده دارد گفت: استان کرمانشاه ظرفیت های زیادی در حوزه های مختلف کشاورزی، گردشگری، صادرات و... است و مطمئنم اگر یک بار دیگر هم می خواستند استانی را به عنوان پایلوت طرح استان مجازی انتخاب کنند، کرمانشاه باز هم برگزیده می شد.
وی افزود: یکی از مشکلات استان کرمانشاه نرخ بالای بیکاری است. البته ما موفق شده ایم در 6 ماه گذشته 6 پله در کشور از نظر نرخ بیکاری وضعیت خود را بهبود بخشیم و امیدواریم با اجرای طرح های ضربتی و همچنین سرمایه گذاری در طرح هایی مانند استان مجازی، مشکل بیکاری در کرمانشاه را حل کنیم.
حاتمی ادامه داد: وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و مرکز ملی فضای مجازی برای تحقق استان مجازی پای کار آمده اند و تلاش می کنند.
وی در مورد تفاوت این طرح با دولت الکترونیکی توضیح داد: در دولت الکترونیکی، تمرکز بیشتر بر روی ارایه خدمات دولت به مردم است. اما ما در استان مجازی در کنار توسعه دولت الکترونیکی، به دنبال توسعه زندگی مجازی و بنگاه های مجازی هستیم.
  پرسش های بخش خصوصی
در ادامه این جلسه نوبت به نمایندگان بخش خصوصی رسید تا دغدغه ها و پرسش های خود را در مورد سرمایه گذاری در استان مجازی کرمانشاه بیان کنند. افشین کلاهی رییس مجمع تشکل های دانش بنیان گفت: از دوستان انتظار داریم گزارش جامعی از وضعیت ICT در استان کرمانشاه ارایه کنند تا بتوان در مورد سرمایه گذاری در این استان قضاوت بهتری کرد.
وی افزود: یکی دیگر از نگران های ما موضوع بازگشت سرمایه گذاری است. به ویژه این که در مدل قراردادهای BOT ممکن است با تغییر مدیران، بازگشت سرمایه گذاری به خطر بیفتد.
مهدوی دبیر سندیکای شرکت های امنیتی نیز گفت: در سال 1380 آذربایجان، چند سال بعد کرمان و بعد از آن قم به عنوان پایلوت استان الکترونیکی با عناوین مختلف انتخاب شدند. چرا این طرح ها به سرانجام نرسید؟
سعید رسول اف رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه نیز گفت: ارایه مشوق هایی برای سرمایه گذاری مانند دیتاسنتر، دفتر کار و پهنای باند می تواند سرمایه گذاری در استان مجازی کرمانشاه را جذاب تر کند.
  پاسخ به بخش خصوصی
معاون استانداری کرمانشاه در پاسخ به دغدغه های بخش خصوصی گفت: وزارت ارتباطات در زمینه BOT در حوزه فناوری اطلاعات در حال نوشتن آیین نامه ای است که پیش نویس آن برای ما ارسال شده و می تواند مشکل این قراردادها را حل کند.
هدایت حاتمی افزود: این که در استان های مختلف طرح مشابهی به سرانجام نرسیده به این دلیل بوده است که در 10 سال گذشته بسیاری از طرح ها به سرانجام نرسید و دلیلش حرکت در فضای غیرعقلایی بود.  
حاتمی مدعی شد: نیروی انسانی بسیار خوبی در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد  حتی برخی دوستان محصولاتی را برای اپل تولید می کنند. همچنین سازمان نصر استان 50 عضو دارد.
وی گفت: اگر در سال گذشته 10 میلیارد کمک فنی و مهندسی در استان پرداخت شد، نیمی از آن در حوزه دانش بنیان و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات هزینه شده است. 
معاون مرکز ملی فضای مجازی نیز گفت: طرح هایی که در استان های دیگر انجام شد، با تعریف قدیمی شبکه ملی اطلاعات بود و عناوینی چون اینترانت ملی داشت. آن طرح ها یک مفهوم غیراجرایی و غیرعملیاتی بود و دولت می خواست همه کارها را خودش انجام دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :