آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81399
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1394 11:40
تعداد بازدید : 866

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه

۸ میلیون سیم کارت بی هویت در ایران داریم

مدیرکل پیشگیری های وضعی قوه قضاییه گفت: از حدود ۱۵۷ میلیون سیم کارت موجود حدود ۸ میلیون سیم کارت فاقد هویت یا مجهول المالک است که برخی مزاحمت های تلفنی، کلاهبرداری ها و سرقت ها از طریق این سیم کارت ها انجام می شود.


خبرگزاری صدا و سیما- علیرضا ساوری افزود: براساس سند تبیین وظایف دستگاه ها در بحث پیشگیری از جرایم مالی فضای مجازی که سال ۹۳ برای اجرا ابلاغ شده است دستگاه های مسوول ۱۹ وظیفه قانونی به عهده دارند.
وی گفت: این وظایف برعهده هفت دستگاه شامل وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات، دادستانی کل کشور، بانک مرکزی، سازمان ثبت احوال، صدا و سیما و نیروی انتظامی است.
ساوری افزود: این سند دربرگیرنده تصمیماتی است که بیشترین تمرکز ما بر دو موضوع است که یکی از این موضوعات ساماندهی شناسه های مخابراتی با اولویت ساماندهی و اصلاح فرآیندهای احراز هویت سیم کارت های تلفن همراه است.
مدیرکل پیشگیری های وضعی قوه قضاییه گفت: هم اکنون از میان ۱۳۷ میلیون و یا به قولی دیگر از میان ۱۵۷ میلیون سیم کارت موجود حدود ۷ تا ۸ میلیون سیم کارت فاقد هویت یا مجهول المالک است که ساماندهی این سیم کارت ها جزء اولویت های ما 
محسوب می شود.
ساوری افزود: باتوجه به اینکه بخش عمده ای از تخلفات از جمله مزاحمت های تلفنی، کلاهبرداری و سرقت ها از طریق این سیم کارت ها انجام می شود تلاش می کنیم این ابزار از دست متخلفان گرفته شود.
وی گفت: به همین منظور در مرحله نخست معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نوعی اطلاع رسانی عمومی کرد تا بر این اساس به افرادی که بیش از چند خط سیم کارت در اختیار دارند و به نوعی خودشان آن را خریداری نکرده اند هشدارهای لازم داده شود.
ساوری افزود: برخی افراد ممکن است با شناسنامه و کارت ملی دیگران مبادرت به خرید این سیم کارت ها کرده باشند و شاید صاحبان این شناسنامه ها خودشان هم اطلاعی از این سیم کارت ها نداشته باشند.
وی گفت: قطعا اگر هر تخلفی از طریق این سیم کارت ها صورت بگیرد فرد صاحب این سیم کارت ها در جرم صورت گرفته شریک خواهد بود.
مدیرکل پیشگیری های وضعی قوه قضاییه افزود: همان طور که قبلا هم اطلاع رسانی کردیم مردم می توانند با استعلام از اپراتورهای تلفن همراه ببینند که چه تعداد سیم کارت به نام آنها ثبت شده است و اگر سیم کارت هایی به نام آنها باشد که از نحوه استفاده آن اطلاعی نداشته باشند می توانند دستور قطع آن را از مسوولان ذیربط بخواهند.
ساوری گفت: البته سازمان تنظیم مقررات رادیویی پیش نویسی را تهیه کرده است که امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد از رده خارج شدن این سیم کارت های فاقد هویت باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :