آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81336
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 11:17
تعداد بازدید : 839

مدیر عامل فناپ:

فناوری تنها راه تغییر فضای بانکی نیست

میزگرد «فرصت های پیشرفت بانکداری الکترونیکی در دوره ی پساتحریم» هفته گذشته به عنوان پنل پایانی سمینار دو روزه «تحولات دیجیتال در صنعت بانکداری و نظام های پرداخت» با حضور رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و مدیرعامل فناپ در مرکز مطالعات و بهره وری سازمان مدیریت صنعتی برپا شد.


فناوران - شهاب جوانمردی، مدیرعامل فناپ در این میزگرد گفت: اگر بخواهیم روی موضوع بانکداری الکترونیکی دقیق شویم و به بررسی اثرات پساتحریم بپردازیم، با مساله کلان تری مواجه می شویم.
به گفته وی، پیش از تحریم، مدل های کسب و کاری بانک ها، راهبری بانک، ایجاد شعب و بسیاری از فرآیندها و دیدگاه ها نشات گرفته از خواهرخوانده های غربی بود، اما در مقطعی از زمان، ایران با دانسته ها و زیرساخت های قبلی در یک جزیره تنهایی محبوس شد. بنابراین پس از تحریم برای خود یک زیست بوم جدید ساختیم که فناوری فقط بخشی از مختصات آن است.
وی گفت: ایجاد تغییر در فضای بانکی کشور از شئون مختلفی نظیر فناوری، شبکه های اجتماعی، مشتریان و قوانین و مقررات تاثیر می پذیرد و مدل سازی برای کسب و کار آینده نظام بانکداری الکترونیکی از همین پارامترها نشات می گیرد.
جوانمردی با طرح این پرسش که آیا باید فقط به پذیرش سیستم های بین المللی فکر کرد یا برای حفظ داشته ها کوشید تا آنچه به دست آمده به طور کامل جایگزین نشود؟، گفت: در قدم اول باید وضع موجود را شناسایی کرد و مبتنی بر آن، نقشه راه نوشت.
مدیرعامل فناپ تاکید کرد: پیش از اتصال به مکانیزم های جهانی باید فضا را با دقت شناسایی کنیم و صرفا درگیر فناوری که یک ابزار است نشویم، چرا که در بسیاری مواقع با مشکل چشم انداز و هدف گذاری در نظام بانکداری و پرداخت مواجهیم.
مدیرعامل فناپ با بیان اینکه زمزمه حضور بانک های خارجی در ایران شنیده می شود، افزود: باید ببینیم این حضور در کنار بانک های ما فرصت است یا تهدید و اینکه مشخص کنیم از چه منظری (مشتری، بانک یا نهاد سیاستگذار) به مساله می نگریم.
او اضافه کرد: اگر به عنوان مشتری و مصرف کننده بخواهم به این پرسش پاسخ بدهم باید بگویم که آمدن بانک های خارجی به ایران خوب است چرا که به ارتقای سطح مشتری مداری می انجامد اما از منظر سیاستگذار، این مساله به بررسی های دیگری نیاز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :