آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81316
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 9:49
تعداد بازدید : 940

چاپ سه بعدی با شیشه ممکن شد

پرینت سه بعدی، فناوری نوظهوری است که تاکنون در بسیاری از صنایع از جمله پزشکی، خودروسازی، تجهیزات نظامی و معماری خود را وارد کرده است. نکته اینجاست که این پرینترهای سه بعدی فقط با پلاستیک و نهایتا موادی خاص کار می کنند، اما دانشمندان به تازگی به آرزوی خود رسیده اند و توانسته اند از شیشه نیز در این چاپگرها استفاده کنند.


Engadget- محققان موسسه فناوری ماسوچوست (MIT) موفق به ابداع روشی به نام G3DP (Glass 3D Printing) شده اند که با استفاده از آن می توانند از شیشه به عنوان ماده اولیه در دستگاه های ساخت اشیای سه بعدی استفاده کرد.محققان MIT می گویند که این روش بسیار شبیه به چاپ سه بعدی اشیا با استفاده از پلاستیک است، با این تفاوت که در این روش از دو اتاقک با دمای بالا که روی یکدیگر قرار گرفته اند استفاده می شود.
تفاوت عمده این چاپگر با سایر محصولات این است که این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که با استفاده از ایجاد تفاوت در ضخامت اجسام چاپ شده می تواند ویژگی های انتقال، انعکاس و انکسار نور را تعدیل کرد.
مواد شیشه ای در اتاقک بالا که Kiln Cartridge نام دارد، تحت دمای 1900 درجه فارنهایت قرار می گیرد و به عنوان کارتریج عمل می کند. سپس این مواد به اتاقک پایینی منتقل می شوند تا به شکل دلخواه تبدیل شوند. نتیجه این فرآیند تشکیل ماده ای به شکل شیشه و با بوی بسیار بد است. از آنجایی که در حال حاضر می توان با استفاده از روش های مرسوم، شیشه های مذاب را به شکل دلخواه درآورد، این فرآیند می تواند مراحل چاپ را با سرعت و اثربخشی بهتری انجام دهد.تیم MIT گفته که این کار باعث می شود تا برای اولین بار یک شی از جنس شیشه پرینت شود، که به وسیله این پرینتر سه بعدی می توان اشیاء مختلفی را ساخت. البته باید گفت این کار از نظر یک قدم بزرگ در طراحی نیز به شمار می رود و به وسیله این پرینتر سه بعدی می توان اشیاء هنری زیبایی را خلق کرد.
محققان اظهار امیدواری می کنند که بتوان از این روش در آینده ای نزدیک برای ساخت فیبرهای نوری با کیفیت بهتر و قیمتی ارزان تر استفاده کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :