آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81315
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 9:47
تعداد بازدید : 1029

به صورت غیرقانونی و توسط برخی شرکت‌های PSP انجام شده است

واگذاری مجوز فعالیت پرداخت به شرکت های بی صلاحیت

اخیرا شرکت هایی با انعقاد قرارداد با برخی شرکت های پی اس پی و تحت لوای نام شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت اقدام به انجام فرایند مبادلات مالی از طریق کدهای USSD می کنند که این کار ضمن غیرقانونی بودن از چند جهت آینده نظام پرداخت را با خطر مواجه خواهد کرد.


بانکداری الکترونیکی -  طبق ماده ۳۲ دستورالعمل اجرایی فعالیت و نظارت بر «ارایه دهندگان خدمات پرداخت الکترونیکی» اجازه نامه های صادر شده توسط بانک مرکزی (اعم از مجوز موقت و دایمی) به هیچ وجه و در قالب هیچ یک از عقود قابل انتقال به غیر نیست. تا کنون دست کم ۶ تا ۷شرکت تحت هفت کد USSD و تحت نام شرکت های پی اس پی اقدام به چنین کاری کرده اند. در حالی که بخش پرداخت موبایلی در کشور ما با حضور چند پی اس پی پیشرو در این حوزه توانسته بخشی از بازار پرداخت الکترونیکی را به خود اختصاص دهد که بر اساس ماده 32 دستورالعمل اجرایی فعالیت و نظارت بر ارایه دهندگان خدمات پرداخت الکترونیکی، شرکت های پی اس پی مجاز نیستند کل یا بخشی از یکی از فعالیت های پرداخت خود را با دریافت درصدی از درآمد به غیر واگذار کنند. به تعبیر دیگر اجاره دادن کل محوز یا بخشی از خدمات مغایر با قانون است.
یکی از مخاطرات این نوع قراردادها و واگذاری بالا رفتن ضریب خطا در بحث امنیت است. در  حالی که  زیر ساخت امنیتی شرکت های پی اس پی  در عین اینکه همواره در حال تقویت است اما همچنان با استانداردهای روز جهان فاصله دارد، ایجاد یک حفره از طریق  انجام امور پرداخت توسط کانالی خارج از شرکت پی اس پی که احتمالا قادر به نظارت توسط شاپرک نیست باعث می شود تا خطر کلاه برداری یا خطا در کمین  تراکنش های ارسالی این شرکت ها به شبکه پرداخت و بانکی باشد.دست کم گرفتن مقوله امنیت در کشور ما در عرصه پرداخت بدون قربانی نبوده است و یادمان نرود که در شرکت انیاک تنها وجود یک فرد خاطی باعث شد صنعتی با مشکل و مخاطره مواجه شده و اعتماد عمومی نسبت به پرداخت الکترونیکی خدشه دار شود. نکته اساسی آن است که  بر اساس مقررات بانک مرکزی بر عملکرد پی اس پی دارای مجوز  نظارت دارد طبعا نظارت بر شرکت های فاقد مجوز پرداخت یکی از چالش های آتی بانک مرکزی است.ورود بازیگران جدید به عرصه پرداخت اگر چه در ظاهر اندک درآمدی در حد ده درصد درآمدهای شاپرکی  به حساب شرکت های پی اس پی واریز کند اما با قدرت گرفتن شرکت های مذکور و وابستگی شرکت های پی اس پی به این شرکت ها در نهایت این شرکت ها هستند که اوامر خود را بر شرکت ارائه دهنده پرداخت دیکته می کنند و انحرافی در عرصه کسب و کار پرداخت ایجاد خواهد شد که مدیریت کردن آن احتمالا ساده نخواهد بود.
کما این که در عرصه پرداخت از این نوع انحرافات کم نبوده از جمله حذف کارمزد، توسعه بدون توجیه اقتصادی پایانه های فروشگاهی، واگذاری رایگان بجای اجاره یا فروش پایانه به پذیرنده و مواردی از این دست از جمله انحرافات استراتژیک صنعت پرداخت است. در  چنین شرایطی بهینه آن است که شرکت های پی اس پی از هم اکنون آینده را  در نظر داشته و اقدامات پیش گیرانه را در دستور کار قرار دهند.
اما کار چندان سختی نیست که شرکت های پی اس پی خود مستقیما خدمات کد USSD را در سبد محصولات خود بگنجانند. بجای اینکه طی قراردادی مجوز فعالیت به یک شرکت واگذار کنند می توانند بستر فنی را خود ایجاد کرده انجام امور بازریابی  و تبلیغات را واگذار کنند. این کار البته  با ریسک و هزینه همراه و ممکن است برخی پی اس پی ها از پذیرش ریسک های آن احساس ترس کنند از سوی دیگر می پندارند با دادن یک مجوز هم ده درصد درآمد  حاصله را خواهند داشت و هم به آمار تراکنش هایشان افزوده شده و می توانند در کارنامه خود  محصول جدیدی را ثبت کنند اما باید آن سوی  دیوار را نیز نگاه کنند که خطر در کمین نشسته و ممکن است  با کوتاهی این شرکت ها کل اعتبار شرکت پی اس پی زیر سوال رفته و حتی تا لغو مجوز نیز پیش رود، اعتماد عمومی به پرداخت و بخصوص پرداخت موبایلی زیر سوال خواهد رفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :