آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81314
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 9:44
تعداد بازدید : 1071

نسـل های شبـکه تلفن همــراه چگــونه شکل گــرفتـند

بارها درباره تاریخچه تلفن همراه مطالبی خوانده و نوشته ایم که نخستین گوشی موبایل دنیا چه شکلی بود و چقدر وزن داشت اما تاکنون درباره جزییات این که اصلا از چه شبکه های پشتیبانی کرد و چه فناوری هایی دست به دست هم دادند تا گوشی های موبایل امروزی شکل بگیرند، نپرداخته ایم. در این گزارش مروری کوتاه بر روند شکل گیری شبکه های موبایل و توسعه آن خواهیم داشت.

فناوران - سال 1980 شبکه نسل اول تلفن همراه راه اندازی شد این شبکه سلولی، آنالوگ بود و اگرچه در آن زمان سرویس پیشرفته ای به شمار می رفت اما کیفیت صوتی مکالمات خوب نبود و در هر زمان امکان قطعی تماس وجود داشت. 
جالب است بدانید که نخستین شبکه موبایل در ایالت ایلینویز آمریکا سال 1977 راه اندازی شد و اولین گوشی های موبایل از سال 1985 تا 1995 فقط برای برقراری تماس صوتی طراحی شده بود.
اما سال 1990 دومین نسل شبکه موبایل راه اندازی شد این شبکه هم پهنای باند بسیار کمی داشت. در این نسل امکان ارسال و دریافت پیامک فراهم شد، دوربین روی گوشی ها قرار گرفت و امکان دسترسی به 
اینترنت فراهم شد. به این ترتیب بود که می شد در اینترنت مرورگری کرد.
در این دهه نخستین گوشی هوشمند دنیا با نام سیمون ساخته شد، و نخستین گوشی دنیا با امکان مرورگری در اینترنت توسط نوکیا راهی بازار شد. این گوشی 7110 نام داشت. 
در این سال ها سرعت دانلود 144 کیلوبایت در ثانیه بود و نخستین گوشی دنیا با سرویس GPS داخلی با نام BenefonbESC تولید شد. اما دهه اول قرن 21 اتفاقات بزرگی در صنعت تلفن همراه افتاد. شبکه سلولی دیجیتال با پهنای باند دیجیتال راه اندازی شد، سرعت دانلود افزایش یافت و متوسط سرعت دانلود به 2 مگابایت بر ثانیه رسید. در ابتدا پخش ویدیو و موسیقی امکان پذیر شد، سرویس های مبتنی بر GPS و موقعیت یابی شکل گرفت و کم کم برقراری تماس های ویدیویی امکان پذیر شد.
از سوی دیگر می شد ایمیل ارسال و دریافت کرد و سرعت مرورگری روی گوشی افزایش یافت.
کم کم نسل سوم تلفن همراه با سرعت 400 کیلوبایت بر ثانیه و 5 مگابایت در ثانیه رسید. اپل نخستین گوشی هوشمندش را سال 2007 به بازار فرستاد. در همان سال نخستین گوشی دنیا با تجهیز به بلوتوث نیز روانه بازار شد.
از سال 2010 به بعد شبکه های موبایل دنیا تغییرات اساسی پیدا کرد تا آنجا که نسل 5/3 موبایل تحت نام نسل چهارم معرفی شد و متوسط سرعت دانلود به 3 تا 5 مگابیت بر ثانیه رسید.
در این دهه اتفاقات جالبی در صنعت موبایل دنیا افتاد. سرعت داده های موبایلی افزایش یافت تا جایی که می شد یک فایل صوتی 3 دقیقه ای را در کمتر از 45 ثانیه دانلود کرد.
تا سال 2013 تعداد کاربران گوشی های هوشمند آنقدرافزایش یافت که 51 درصد مردم انگلستان گوشی هوشمند داشتند. سال 2014 سرعت سرویس های شبکه نسل چهارم با افزایش بیشتری همراه شد به طوری که متوسط سرعت دانلود 10 و حداکثر به 38 مگابیت بر ثانیه رسید. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :