آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81307
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 8:53
تعداد بازدید : 1471

مدیر عامل همراه‌اول: برنده واقعی MNP مشترکان هستند

سرمایه گذاری 640 میلیاردی در طرح جابه جایی مشترکان موبایل

مراسم امضای موافقتنامه ارایه خدمات ترابردپذیری شماره بین اپراتورهای تلفن همراه و اعطای پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم با حضور وزیر ارتباطات، معاونان و مدیران عامل اپراتورها تلفن همراه کشور دیروز برگزار شد.


فناوران- محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم از سرمایه گذاری 640 میلیارد ریالی برای اجرای طرح ترابرد پذیری شماره تلفن همراه خبر داد و گفت: سال گذشته در چنین روزهایی به اپراتورها مجوز ورود به مقطع بالاتر ارتباطی داده شد و بدین واسطه با اجرای خوب این فرآیند توسط اپراتورها اکنون تحول بزرگی در مصرف دیتا همراه ایجاد شده است.
وی ادامه داد: برای اجرای این طرح شرکت ارتباطات زیرساخت نیز همکاری خوبی داشته و در نهایت کار به گونه ای پیشرفت که برای تامین پهنای باند مورد نیاز مردم و اپراتورها هیچ مشکلی ایجاد نشد.
واعظی در ادامه صحبت های خود با تاکید بر لزوم رقابت میان اپراتورها گفت: سیاست ما رقابت سالم است و تلاش داریم جلوی انحصار را بگیریم چرا که با این کار همه سود می کنند و انحصار نتیجه ای غیر از رکود و ضرر برای بخش های مختلف نداشته و هیچ نوآوری در آن نیست.
واعظی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که لازم است خدمات به گونه ای باشد که علاوه بر کیفیت خوب تعرفه عادلانه ای نیز داشته باشند گفت: البته در این میان لازم است که شرکت ها نیز درآمد مناسبی داشته باشند تا بتوانند فرآیند توسعه را دنبال کنند. شرکتی که نتواند درآمدزایی داشته باشد نمی تواند خدمات خوبی به مردم ارایه کند.
وی با بیان این که با اجرای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه رقابت بیشتری میان اپراتورهای تلفن همراه ایجاد می شود، متذکر شد: سرمایه گذاری که در سال های گذشته اپراتورهای موبایل برای توسعه انجام داده اند رقم خوبی است و در کل سرمایه گذاری در زمینه ICT در کشور رقم بالایی دارد و اکنون نیز برای اجرای طرح ترابرد پذیری شماره ها به غیر از بخش های زیرساختی و امنیتی توسط اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات حدود 640 میلیارد ریال سرمایه گذاری برای این بخش در نظر گرفته شده که البته ممکن است این رقم بالا نباشد اما حاصل این کار به گونه ای خواهد بود که مردم برنده اصلی آن خواهند بود.
وی همچنین یادآور شد: شروع این طرح در ایران با تاخیر صورت گرفته و کشورهای مختلف در این حوزه 10 تا 12 سال قبل آغاز به فعالیت کرده اند و اکنون بیش از 70 کشور دنیا چنین طرحی را اجرا کرده اند.
واعظی همچنین به ورود اپراتورها به حوزه TDLTE اشاره کرد و گفت: به واسطه اجرای این طرح نیز تحولات عظیمی ایجاد خواهد شد. 
وی همچنین به بحث رقابت اپراتورها اشاره و اظهار کرد: تاکید ما بر آن است که رقابتهای صورت گرفته سالم و دوستانه باشد ما به طور کلی با رقابت تخریبی مخالفیم و توسعه ما اپراتورها آن است که تا می توانند تبلیغ کنند ولی به هیچ عنوان اپراتور دیگری را تخریب نکنند.
واعظی یادآور شد: زمانی از سوی اپراتورها پیامک های تخریبی متعددی ارسال می شد اما به دنبال انتقادات متعدد ما اکنون این پیامک ها کمتر شده یا حداقل برای ما ارسال نمی شود.

  برنده واقعی MNP مشترکان هستند
مدیرعامل همراه اول برنده واقعی ترابردپذیری شماره ها را مشترکین تلفن همراه دانست.
وحید صدوقی مدیرعامل اپراتور اول تلفن همراه کشور که در مراسم انعقاد تفاهم نامه اصول حاکم بر ارائه خدمات ترابردپذیری شماره تلفن همراه(MNP)سخن می گفت، ضمن تبریک هفته دولت گفت: امیدوارم در این هفته ما نیز منشاء همدلی و خدمت به مردم باشیم و با آغاز پروژه ترابردپذیری شماره تلفن همراه، فضایی رقابتی شکل بگیرد که در نهایت مردم برنده واقعی آن هستند. صدوقی با بیان اینکه همراه اول طی یکسال اخیر، حدود ۴۲۰۰سایت نسل 3 نصب و راه اندازی کرده است افزود: در گذشته، معادل این تعداد آنتن، در چیزی حدود ۹ سال یعنی از سال ۷۳ تا ۸۲ نصب شده بود و می بینیم که ما این حجم از توسعه را در کمتر از یکسال داشته ایم. در حال حاضر می توانیم ادعا کنیم بزرگترین شبکه نسل ۳ تلفن همراه را در کشور داریم. هم اکنون در ۲۵۷ شهر مردم می توانند از خدمات نسل ۳ استفاده کنند.
وی گفت: گر چه امروزه بحث پوشش همچنان نقطه قوت محسوب می شود، لیکن کیفیت و تنوع سرویس نیز برای مردم بسیار مهم است.
صدوقی افزود: فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای ارائه خدمات به مشترکین همچنان ادامه دارد. زمانی همراه اول ۱۱ هزار مرکز خدمات به مشترکین داشت که امروز با راه اندازی سامانه «همراه من»، همه مشترکین می توانند بصورت غیرحضوری خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.
وی با بیان سرمایه گذاری ۵ هزار میلیاردی انجام شده و ۲۷۰۰ میلیارد تومانی اپراتور اول در سال جاری، اظهار داشت: با سرمایه گذاری های انجام شده، امروز ما جوانترین شبکه کشور را دارا هستیم. در لایه Core و سوئیچ، شبکه طی دو سال اخیر کاملاً نوسازی شده است.
صدوقی در ادامه با بیان اینکه خبر خوشی برای مشترکین همراه اول دارد گفت: کار توسعه 3G روی باند ۹۰۰ شروع شده است.
وی افزود: با وجود رقبای خوبی که داریم سهم بازارمان بیش از ۶۰ درصد است و گرچه تحریم ها در بعضی موارد، چالش بزرگی بوده است، ولی برای ما دستاوردهای بزرگی هم درپی داشته است. در دوران تحریم، پس از خروج برخی وندورهای خارجی، از نیروهای داخلی جایگزین کردیم که حدود ۸۰ درصد صرفه جویی بدنبال داشت.

  رایتل هم وارد نسل چهارم شد 
مجید صدری، مدیرعامل رایتل نیز در این مراسم گفت: در دو سال گذشته تعداد مشترکان فعال رایتل از 350 هزار مشترک به 4 میلیون رسیده است و همچنان رایتل با تحت پوشش قرار دادن 350 شهر بیشترین پوشش نسل سوم کشور را داد که امید می رود تعداد این طرح ها تا پایان سال به 407 شهر را خبر داد.
وی همچنین از مصرف روزانه، 100 ترابایت داده در شبکه رایتل خبر داد و گفت: به زودی اپراتور سوم شبکه LTE را نیز راه اندازی خواهد کرد. علیرضا قلمبر دزفولی، مدیر عامل ایرانسل، نیز در این مراسم از نصب 6000 سایت نسل 3 و 4 خبر داد و گفت: به طور متوسط در یکسال گذشته روزی 16 بار سایت نصب کرده ایم.

  درآمد هشت تا 12 میلیاردی رگولاتور از اعطای پروانه
علی اصغر عمیدیان ، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این مراسم با تاکید بر لزوم فعالیت همزمان رگولاتوری و اپراتورها در این زمینه گفت: لازم است این طرح به صورت همگام در بخش های مختلف پیش برود و بر همین اساس 22 بهمن امسال کار اجرایی و عملیاتی اولیه این طرح اجرایی خواهد شد. علی اصغر عمیدیان همچنین گفت: بر اساس اساسنامه، این وظیفه بر عهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات قرار دارد که با توجه به محصولات متنوع بخش ICT از وجود آزمایشگاه های قدرتمند و مجهز در این زمینه اطمینان خاطر ایجاد کنند. بر همین اساس امروز شاهد اعطای اعتبارنامه به پنج آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی نیز خواهیم بود.
معاون وزیر ارتباطات همچنین از تعیین ارقامی مابین هشت تا 12 میلیارد تومان برای هر پروانه FCP و غیره خبر داد.
عمیدیان گفت: تاییدیه هایی که از سوی سازمان صادر می شود معمولا هزینه ای ندارد، اما برای صدور پروانه در بخش هایی مانند FCP  و غیره ارقام مذکور دریافت می شود که دریافت این ارقام به معنای درآمدزایی نیست، چرا که برای آنکه بتوانیم این حوزه را توسعه بخشیم، لازم است سرمایه گذاری کافی صورت بگیرد.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه صحبت های خود در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که با اجرای طرح ترابرد پذیری هر مشترک برای نقل و انتقال بین اپراتورها ملزم به پرداخت چه هزینه ای می شود، توضیح داد: در فاز اول و آزمایشی این طرح هزینه ای برای نقل و انتقال کاربران میان اپراتورهای مختلف در نظر گرفته نشده است. البته هنوز هزینه های مربوط به زیرساخت و مخابرات در این حوزه محاسبه نشده و اگر بعدها هزینه ای به این بخش ها تحمیل شود و اینگونه مشاهده شود که خدمات گسترده و متنوع برای کاربر توجیه اقتصاد ندارد، شاید در آن زمان به فکر تعیین تعرفه ای برای این بخش بیفتیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :