آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81306
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1394 8:50
تعداد بازدید : 1024

نگرانی فعالان بازار نسبت به کاهش موجودی کالاهای کامپیوتری

آغـوشی بـرای کالاهـای قاچـاق

بر اساس بررسی های صورت گرفته با افزایش نرخ دلار آزاد به رقم حدودی سه هزار و 620 تومان نرخ حواله های ارزی هم به حدود سه هزار و 800 تومان رسیده است، با این حال این افزایش قیمت تاثیری در بازار خرید و فروش نوت بوک، تبلت، دوربین های حرفه ای عکاسی و کالاهای گران قیمت نگذاشته و در مقابل بازار کالاهای ارزان قیمت با میانگین قیمت 100 تا 500 هزار تومان تا حدودی رونق گرفته است.

مریم عسگری
به گفته فعالان بازار کامپیوتر به نظر می رسد که افزایش نرخ دلار خریداران را نگران کرده است و به همین دلیل است که آن دسته که به تجهیزات کامپیوتری ارزان قیمت نیاز دارند برای خرید اقدام می کنند. 
علی مصری، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: در حال حاضر تبلت های ارزان قیمت با میانگین قیمت 300 تا 600 هزار تومان، ماوس و کیبورد و سایر تجهیزات کامپیوتری در بازار با تقاضای نسبی مواجه هستند. اما کالاهای گران قیمت مخاطب چندانی نداشته و خریداران در انتظار کاهش قیمت ها هستند.
این فعال بازار افزود: تا پیش از این تصور می شد که در ماه شهریور وضعیت تغییر کرده و بازار به بهانه نزدیک شدن به فصل درس و مدرسه رونق گیرد. اما تشدید نوسان نرخ دلار آزاد و رکورد زدن قیمت دلار و درهم و حواله های ارزی موجب شد نه تنها خریداران از خرید کالا خودداری کنند، بلکه فروشندگان نیز برای ثبت سفارش کالا اقدام نکنند.
وی این اقدام را برای بازاری که در آستانه فصل رونق قرار دارد خطرناک دانست و گفت: با توجه به شرایط فعلی حتی اگر نرخ دلار برای مهر ماه کاهش یابد هم در بازار پاییزی کامپیوتری نمی توانیم شاهد رونق باشیم. چرا که از یک سو بازار با کاهش موجودی مواجه است و از سوی دیگر این کاهش موجودی اجازه کاهش قیمت حتی در صورت افت نرخ دلار را به بازار نمی دهد. به همین دلیل به نظر می رسد که بازار پاییز را نیز از دست بدهیم. 
یکی دیگر از فعالان بازار با اشاره به کاهش شدید موجودی در بازار کامپیوتر می گوید: در حال حاضر و با توجه به نوسان مداوم نرخ دلار آزاد و حواله امکان ثبت سفارش و واردات کالا وجود ندارد و ما نگران تامین موجودی برای بازار پاییز هستیم. چرا که در هر صورت دانشجویان و دانش آموزان ناچارند برای تهیه نیازهای تکنولوژیکی خود به بازار مراجعه کنند. در این صورت بازار پاسخگوی نیاز این گروه نخواهد بود.
به گفته کارشناسان و فعالان بازار، در صورت عدم رفع مشکلات برای ثبت سفارش و واردات امکان دارد بازار آغوش خود را برای کالاهای قاچاق باز کند و نیاز خود را از این طریق تامین کند. در غیر این صورت به حالت تعطیل در می آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :